Neandrtálci uměli své oštěpy vrhat na dálku

TLDR verze: Neandrtálci by dlouho synonymem podřadného příbuzného moderních lidí – nová studie naznačuje, že i oni uměli vyrábět vrhací kopí typu země-země! Studie tu!

Neandrtálci nebyli žádní neandrtálci!

V minulosti byla trochu tendence neandertálce – naše lidské bratrance – podceňovat. Náš druh Homo sapiens sapiens byl asi úspěšnější – agresivnější, flexibilnější, dravější. Ale dělat z neandertálců primitivní poloopice, je hrozně nefér.

Před nějakými padesáti lety se mělo za to, že snad neandrtálci nebyli schopní artikulované řeči. Toto vyvrátily nálezy odlitků neandertálských mozkoven a další zkoumání koster. Dříve se uvádělo, že na rozdíl od nás neznali umění – to už je také opakovaně vyvráceno (byť spektakulární jeskynní malby jsou asi opravdu záležitostí až našeho druhu).

Nový objev týmu Annemieke Milks z University College London zase dokazuje, co se dalo už dříve tušit – neandrtálci měli zbraně! A nešlo o žádné primitivní utloukání zvěře kameny a klacky (to by jako lovci těžko mohli neandertálci několik desítek tisíc let dominovat Evropě), ale sofistikované lovecké nástroje.

Na svou dobu přímo vrchol zbrojařského průmyslu! K tomu bylo potřeba už při výrobě chápat základní principy aerodynamiky a fyziky, dobře zacházet s rovnováhou a dobře využívat biomotorické možnosti těla. A zdá se, že neandertálci  toho dosahovali!

Zkoumaný, 400 tisíc let starý oštěp.
zdroj: Annemieke Milks (UCL)

Dojdou si pro vás!

Dřevěné (!) oštěpy byly vykopány už na konci 90. let, jejich význam spočíval v tom, že šlo o nejstarší (s výjimkou nějakých fragmentů z Británie) dochované lovecké zbraně v Evropě. Teprve nyní ale experiment ukázal, že nemuselo jít o blízké bodací zbraně. Naopak se zdá, že je šlo velmi efektivně využívat pro lov na dálku a že takovému užití byly hroty patrně uzpůsobeny.

Místo těžkopádných neandertálců tu máme najednou obraz svižných atletů. Je to další střípek do mozaiky obrazu neandertálské evropské populace, která fascinuje víc a víc badatelů – neandertálci tu byli dříve než my, byli nám velmi podobní, tisíce let trvalo, než jsme je z Evropy vytlačili.

Byl to jiný lidský druh a přeci velmi podobný. Taková situace je dnes pro nás nepředstavitelná, když lidský druh zbyl jenom jeden. Mít vedle sebe bratrance, kteří jsou v něčem podobní a v něčem jaksi podivně jiní.

Jako starý fantazák vždycky říkám, že v situaci někdy před 100 000 lety je kořen poloviny našich mýtů a mýtického myšlení. Na Blízkém východě se objevují z Afriky moderní lidé. Ti jsou už vybavení našim mozkem a našim abstraktním myšlením. A jako by na několik desítek tisíc let se jejich šíření zastavuje.

Na dosah je Evropa, plná lesů, mlh a dlouhých nocí. A v těch lesích se pohybují a loví tvorové, kteří jsou v něčem trochu jiné, trochu jinak asi voní, trochu jinak se asi dorozumívají a trochu jinak myslí

A přece to nejsou zvířata! Mám rád neandertálce! Jsou to – když si trochu pustím hlavu na špacír – takové skutečné „magické“ příšery, alespoň pokud jste Homo sapiens žijící desítky tisíc let v historii.

Zvířata, která mají zbroják

Možná by nás však schopnosti neandertálského zbrojního průmyslu neměly zase tak překvapovat. Weaponizace nástrojů totiž rozhodně zdaleka není jenom kratochvíle lidí anebo našich blízkých příbuzných! #příroda_vás_chce_zabít

Není asi šokující, že nejvíce si ve zbraních (ač podstatně jednodušších) libují i jiní primáti. Šimpanzi se již dříve naučili nejen vyjídat termitiště s pomocí dřívek. Nyní víme, že umí i vyrábět a ostřit (pomocí svých zubů!) jednoduchá kopí, vraždit s nimi kolemjdoucí zvěřenu, či přinejhorším házet kameny. Házení kamenů ovšem umějí asi i sloni, viz video níže, stejně jako gorily! Zejména šimpanzi si ale s námi nemají co vyčítat. Jejich největší nevýhodou je, že se ZATÍM nenaučili tajemství oceli, střelného prachu nebo atomu. Vraždy v ulici Morgue měly zase pravdu!

Občas jsou zbraně živočichů i pořádně vychcané! Racek stříbřitý se například naučil využívat kousků chleba vhozených na vodní hladinu jako primitivní pasti. Ke chlebu se totiž přiblíží jako k potravě rybky… a racci tak přinutí svou kořist přiblížit se na jejich dosah.

Delfíni naopak využívají jednoduchých pseudosítí ve formě vodních bublinek nebo zvířeného podvodního bahna. Menší ryby neumějí rozeznat pevné překážky od podobných „umělých“ (delfíny vytvořených) překážek, což našich podvodním savcům umožňuje nahnat kořist tam, kde potřebují. Metaforicky je doslova dostanou do rohu!

Unikátní variací na zbraně je pak i delfíní využívání mořských hadů (Vodnáři) v roli primitivní zbraně! Delfíni se totiž naučili tyto zvířata chytat „za pas“ do tlam, následně jimi proplavou formací jiných, menších ryb, načež háďata typicky nějakou z nich „uštknou“ a svým jedem paralyzují. Jak někteří ptáci, tak i delfíni a jiní savci, přitom byli pozorováni při užívání jiných (nevražedných) nástrojů.

Svět přírody je zase o něco méně nevinnější, než jsme si mysleli,

[Petr Zajíček, LL]

Čím více se věci mění, tím více zůstávají stejné. Dnes tak (skoro) už máme i laserové zbraně:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama