Plachetnice & Neorosty – Týden ve vědě 28.11. až 4.12. 2022

Lavina objevů nám tento týden nasněžila v čele s dvojicí nových nerostů z kosmů & úspěšným završením první opravdické sluneční plachetnice!

48 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
48 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

ITER je dokončen ze 75 %, fúze je však stále daleko. Fúzní reaktor ITER je blíže svému dokončení! To ale neznamená, že bychom se díky němu měli fúze dočkat dřív než za generaci. Až teprve, až ITER dosáhne hodiny a hodiny trvající reakce, bude možné se bavit o tom, že se blýská na novou éru fúzní energetiky! Prakticky nikdo z jaderných inženýrů, s nimiž jsem měl to štěstí se bavit, ale nepočítá, že odpověď na optimální chod dorazí před rokem 2040.

Nový krevní test rakoviny jater se vyznačuje vysokou přesností. Vzorky krve analyzované strojovým učením DELFI se osvědčily v testu u víc jak 700 pacientů. Autoři nové studie použili technologii DELFI k detekci hepatocelulární rakoviny (HCC), čili formy jaterního raka, v celkem 724 vzorcích krevní plazmy odebraných lidem v USA, EU a Hongkongu. Výsledkem je zřejmě první analýza fragmentace genomu ověřenou nezávisle na sobě ve dvou vysoce rizikových populacích a napříč rasovými a etnickými skupinami s různými příčinami rakoviny jater.

Pokud červí díry existují, měl by je odhalit jev gravitační čočky. Nová studie naznačuje, že hypotetické červí díry bychom mohli již dnes odhalit, a možná se tak již stalo. Projekty plošného pozorování polohy detekují jev gravitační čočky (způsobený jakýmkoliv hmotnějším tělesem, ale nejvíce černými děrami) běžně. V datech o záznamech těchto jevů se tak možná již ukrývá i důkaz červích děr…

První větší kosmická plachetnice shořela úspěšně v atmosféře. Smyslem mise LightSail 2 bylo na pomocí slunečních částic vystřelit satelit na vyšší orbitu. To se podařilo, a LightSail 2 demonstroval princip kosmického plachtění. Energie slunečních částic může předat hybnost do plochy tzv. sluneční či světelné plachetnice. Ačkoliv o principu víme už po dekády, teprve v posledních letech začal být také v praxi testován i mimo Zemi. LightSail 2 je možná už v křemíkovém nebi, ale jeho design inspiroval mise NEA Scout a Solar Cruiser, stejně jako test ACSSS.

Umělá fotosyntéza je 10x efektivnější než ta přírodní. Využití kovoorganických enzymů dosáhlo vylepšení přeměny CO2 na vodu, metan, kyslík a CO. Vyzkoumaná reakce neznamená, že je také levnější než přírodní fotosyntéza – je k ní třeba exotičštějších sloučenin. Potenciální hledání levnějších analogů by ale mohlo otevřít cestu i k běžnějšímu užití…

Uvnitř meteoritu byly odhaleny dva zcela nové nerosty. Uvnitř 15tunového kamene z kosmu se na Zemi běžně nevyskytují, podobné však byly již dříve vytvořeny v laboratoři. Nové minerály dostaly jméno elaliit a elkinstantonit (po nalezišti v Somálku a po vedoucí mise Psyche NASA), a potenciálně mohou být zajímavé i pro praktické využití. Tedy – pokud bychom jich někdy mohli získat snáze ve větším množství…

Druhá liga

Microsoft čelí žalobě, podle níž jeho umělá inteligence „krade“ lidský kód. Systém generativní AI pro programátory byl trénován na veřejně přístupných datech, to celé ale někdy pod podmínkou citace původních autorů, což AI nedělá. Copilot je sice určen pro psaní kódu, ale učení AI na chráněném duševním vlastnictví může ovlivnit budoucnost trhu s podobnými strojovými učeními i do budoucna. Potenciální soud by tak mohl rozhodnout i o statusu dalších generátorů včetně DALL-E či Midjourney.

Chobotnice se na mořském dně koulují škeblemi. Podivné chování zachytily podmořské kamery, není přitom vůbec jasné, proč se chobotnice k vzájemnému vrhání škeblí uchylují. Chobotnice sydneyské jsou zvláštní ve více ohledech. Chobotnice jsou běžně samotáři, u tohoto druhu bylo ale vypozorováno soužití v doupatech až 16 jedincích. Společenské chování je přitom typické spíše pro obratlovce. 

Růst HDP v diktaturách je do značné míry zmanipulovaný. Nová práce naznačuje, že diktatury nejsou oproti demokraciím v takové ekonomické výhodě, jakou naznačovaly jejich oficiální zdroje. Příčinou může být manipulace.

Co jsou tajemné a výbušné záblesky záření gama alias GRB? Co způsobuje GRB alias záblesky záření gama furt nevíme – ale existuje několik teorií včetně černých děr!

POKEC TÝDNE: Anatomie byla a je základ medicíny, říká Marek Joukal. Ten je přednostou Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a zabývá se novými způsoby léčby bolesti.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali tři videa: spešl týden ve vědě s mým CERNovským kemou Tomem Komárkem (viz výš), spešl živák o chemické stavebnici a novinku o zdroji nejznamnější morové epidemie ve střední Asii (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama