Dobrý sluha, zlý pán – jako obvykle. Zdroj: Storyblocks

Zdroj obrázku:

Nová vakcína proti fentanylu eliminuje (u hlodavců) rauš této látky

TLDR: Tělo lze úspěšně naučit vytvářet protilátky proti opioidu fentanylu, a tak potlačit to dobré i zlé na této látce. Může se to hodit lidem závislým na opioidu, ale široké nasazení očkování žádoucí spíše není. Studie tuna.

Opium národu

Amerika má už nějaký čas s tzv. opioidovou epidemií. Nadměrné předepisování opioidů pro zvládání různých typů bolesti nadměrně často vede k vytvoření si návyků na opioidy, které mohou vést k hledání substitutů, když původní recept a/nebo efekt opioidů vyprší. Jednou z možností, jak problém řešit – a paradoxně možná zpřístupnit opioidy bez negativ – je nové očkování testované u hlodavců.

Nová vakcína totiž blokuje vstup fentanylu do mozku potkanů – a tím zastavuje návykové opojení, které je v zásadě jenom vedlejší efektp užívání látky. Důležité je, že vakcína neblokovala účinek jiných opioidů, které nejsou fentanylem, což naznačuje, že by nemusela bránit úlevě od bolesti u lidí jinými prostředky.

Vědátoři ve své práci podávali potkanům tři dávky fentanylové vakcíny v třítýdenních intervalech. Další skupina potkanů dostala placebo. Výzkumníci odebírali v pravidelných intervalech vzorky krve, které ukázaly, že u očkovaných potkanů se v průběhu času zvyšuje hladina protilátek proti fentanylu.

Po ukončení očkovacího plánu přišel čas na zábavu – potkanům byla totiž podána dávka fentanylu. Protože hlodavců se nejde moc dobře optat, jak jim je, a jestli cítí i nadále bolest, vědátoři po podání testovali reakce očkovaných potkanů na bolest. V praxi to znamenalo, že jim zahřívali ocásky po dobu maximálně 10 sekund a sledovali, za jak dlouho se od nich odtáhnou.

Tomáš vždycky dost vařil. Zdroj: Public Domain
Tomáš vždycky dost vařil. Zdroj: Public Domain

K čemu to je?

Vakcinovaní hlodavci se v obou pokusech od bolestivých podnětů odtáhli rychleji než kontrolní skupina, což ukazuje, že vakcína – po kud byla podána ve vyšší ze dvou dávek – blokovala nejen rauš, ale protibolestivý účinek fentanylu. Posmrtné vyšetření pak ukázalo, že vakcína snížila množství fentanylu v mozku.

To je sice kočkopsí výsledek, protože ukazuje, že očkování blokuje i to dobré, co na fentanylu existuje. Teoreticky by ovšem nemělo nic moc bránit užití jiných opioidů, které mají menší sílu, ale také menší návykovost. Nicméně, ani toto očkování by zřejmě nebylo určené pro všeobecné nasazení – sloužilo by nejspíše jenom pro léčbu těch, kteří jsou na fentanylu již závislí.

Sám fentanyl je totiž opioid, který se běžně používá při operacích. Pokud by se najednou objevili ve velkém pacienti, kteří jsou na fentanyl odolní, mohlo by to způsobit řadu dalších problémů v klinické praxi. Lidé léčeni očkováním by se tak zároveň vystavovali riziku při budoucích operacích – jakékoliv další opioidy totiž oproti fentanylu a jemu příbuzným látkám mají pomalejší náběh. Pokud se ovšem pacient hypotetické operace nedožije, protože dříve skončí na ulici a předávkuje se, lze to nejspíše považovat za menší zlo.

Není heroin jako fentanyl. Zdroj: Public Domain
Není heroin jako fentanyl. Zdroj: Public Domain

Nebude to ke škodě?

Očekává se ovšem, že k těm by mohlo dojít relativně brzy. Fentanylová vakcína se totiž skládá převážně ze složek, které již byly schváleny pro použití v lidských vakcínách: z malé molekuly podobné fentanylu připojené k většímu nosnému proteinu zvanému CRM197, který byl schválen pro použití v lidských vakcínách, a z adjuvantní molekuly zvané dmLT, která dodává další imunitní podporu a která se v mnoha klinických studiích ukázala jako bezpečná.

Tyto složky společně stimulují imunitní systém, aby rozpoznal fentanyl jako hrozbu a vytvořil protilátky, které zabrání této chemické látce dostat se do mozku, podobně jako očkování proti chřipce trénuje imunitní systém k rozpoznání konkrétního cíle.

Teprve další studie tak řeknou víc o tom, nakolik je nové očkování skutečně reálným řešením u pacientů závislých již nyní na fentanylu. Úspěch nasazení by přitom paradoxně mohl nakonec vést ještě k laxnějšímu předepisování fentanylu, takže je v součtu možné, že podobné očkování se jednou bude hodit nejenom v Americe!

[Ladislav Loukota, Nina Kadašová]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2025 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2025 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.