Svoboda & Ediakara – Týden ve vědě 21. až 27. listopadu 2022

Máme tady velký týden pro českou vědu, milovníky vymírání a hned dva druhy medicínských zázraků. Je tu další týden ve vědě!

47 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
47 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Český pilot Aleš Svoboda je novým astronautem-záložníkem ESA. Agentura ESA dnes představila nově vybrané astronauty a astronautky, Celkem ESA oznámila 5 nových astronautů a 12 záložních astronautů. Celý nový výběr, jehož se mohli zúčastnit (zjevně) i lidé z Česka, se bude účastnit nejen budoucích misí na ISS, ale zřejmě i misí k Měsíci na stanici Gateway a povrch Měsíce v rámci programu Artemis.

Nová terapie vrátila zrak slepým hlodavcům. Leberovu vrozenou slepotu lze zřejmě zvrátit s pomocí syntetických retinolů nejen v dětství, ale i dospělém věku. Data studie tak naznačují, že přinejmenším u dospělých hlodavců lze léčbou retinoidy obnovit nedostatečně vyvinutou centrální zrakovou dráhu, pokud byl důvodem nedostatečného vývoje problém v poruše fotoreceptorů.

Pod povrchem Marsu se zřejmě ukrývá led. Nedávný dopad meteoritu na povrch Marsu vyvrhl do okolí kráteru podpovrchový led. Je to zatím nejlepší důkaz o přítomnosti ledu poblíž rovníku. Mars má o jeden čerstvý kráter navíc! Oznámila to na konci října NASA s tím, že na jeho dopad došlo zřejmě stylově na 24. prosince 2021. A, co je zajímavější, tento dopad nám říká o fous víc o geologii Rudé planety…

Dědičná nemoc byla poprvé zvrácena ještě v děloze. Pompe syndrom lze dnes léčit umělými dávkami enzymu GAA, ale s těmi se začíná až po porodu. Nová práce úspěšně s infuzí začala již ve 24. týdnu vývoje plodu. Infuze GAA analogů až po porodu mohly vést ke komplikacím při vývoji. Počátek infuzí před narozením by to ale mohl řešit – právě toho nyní studie dosáhla v průlomovém výzkumu u tří dětí. Metoda možná pomůže také u jiných dědičných chorob.

První vymírání živočichů na Zemi proběhlo před 542 miliony lety. Na konci ediakaru a počátku kambria zřejmě nebyl plynulý přerod, ale dosud nevysvětlené masové vymírání. Živočichové, jak je známe, vznikli během kambrické exploze před 542 miliony lety. Nová studie srovnáním fosilií naznačuje, že exploze nevznikla samovolně – před tím zřejmě předešlou generaci života na Zemi zredukovalo masové vymírání jejich předchůdců.

Británie otestovala bojový laser o výkonu 50 kW. Nese jméno DragonFire a má sloužit k vývoji bojových laserů k obraně před drony nebo raketami. Bojové lasery aktivně vyvíjí také USA a Čína, namísto Star Wars ale očekávejte spíše velké lasery zacílené proti leteckým cílům. Výkon těchto systémů však v rámci projektů posledních let rapidně narůstá.

Dále hráli

Lék vytvořený z lysohlávek pomáhá proti depresi. Tableta s 25 miligramy psilocybinu uspěla v testu u 233 osob, efekt však nebyl univerzální a měl řadu vedlejších účinků. Psychedelika alias psychoplastogeny jsou zřejmě prospěšné při kombinaci po boku psychoterapie. Data nynější práce ale naznačují, že by psychedelika mohla být až sekundární volnou v případě, že u pacientů nezabírají tradiční antidepresiva. 

Takto před 31 tisíci vypadala pravěká „Moravanka“. Její lebka objevená v roce 1881 rakouskouherským archeologem Josefem Szombathym byla nyní rekonstruována česko-brazilským týmem. Podoba není zcela stoprocentní, lebka byla totiž původně nalezena bez spodní čelisti, takže ústa jsou jen možnou aproximací. Ale nic to nemění na tom, že „Moravanka“ z doby kamenné krásně ilustruje proměnlivost etnického vzhledu v průběhu časů a migrací!

Pokud byste spali jako sloni, byli byste mrtví. Způsob spánku se napříč druhy značně liší. Například sloni si vystačí s velmi málo hodinami. Výsledky studie ukázaly, že slonice č. 1 spala průměrně 2,3 hodiny denně a to především v noci, zatímco slonice č. 2 spala průměrně pouze 1,8 hodiny denně. V některé dny dokonce sloni nespali vůbec.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali videa: krom týdne ve vědě s Tondou a Láďou také minutku o spešl vlnách (viz výš), novinku o protoplanetách, a nakonec i historické téma o věžích v Bologni (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama