Pozorovali jsme spojení dvou různých virů do jednoho hybridního

TLDR: Lidský respirační syncytiální virus (RSV, angl. Human respiratory syncytial virus) a chřipkový virus se ve studii samovolně spojily do hybridu. Studie tuna.

Co to zase?

Svět virů je nám do značné míry stále neznámý. Ačkoliv víme, že viry dovedou dost nepříznivě ovlivňovat náš makrosvět (pokud jste si toho za poslední tři roky nevšimli, budiž vám přáno), zdá se zároveň, že rizikové viry jsou jenom vrcholkem ledovce celého „biomu“ virů. Nyní se navíc, že existující viry se mohou vzájemně permutovat do nových verzí. Výzkumníci byli totiž v nové studii svědky spojení dvou virů – chřipkového viru A a respiračního syncytiálního viru – do jednoho hybridního viru.

Lidský respirační syncytiální virus (RSV, angl. Human respiratory syncytial virus) a chřipkový virus A jsou samozřejmě oba viry, které si lebedí v lidských plicních buňkách. Hovoříme ale přesto o virech ze dvou zcela odlišných rodin, které se spolu kombinují s genomy a vnějšími proteiny obou virů. Jedná se o nový typ virového patogenu!

Ačkoli konkurence mezi viry byla již podrobně zkoumána, toto nové zjištění poskytuje vědcům neobvyklý příklad kooperace jednoho viru s druhým pro vlastní prospěch. Tým Pablo Murcie jej objevil během laboratorního experimentu, jehož cílem bylo analyzovat interakce mezi viry během infekce, aby bylo možné lépe pochopit klinické výsledky, chování patogenu a jeho přenos.

Lidské plicní buňky byly vystaveny působení obou virů i každého viru zvlášť jako kontrolní skupina. Paleta mikroskopických technik pak odhalila vláknité struktury odpovídající hybridu částic obou virů. Hybridní virus vypadá pod mikroskopem jako noha gekona, přičemž respirační syncytiální virus (RSV) tvoří nohy a virus chřipky A prsty… Sladké sny!

Nový hybridní virus. Zdroj: Haney et al., Nature Microbiology, 2022)
Nový hybridní virus. Zdroj: Haney et al., Nature Microbiology, 2022)

K čemu jim to je?

Spojení není výhodné jenom pro vyvolávání nočních běsů z výzkumníků. Když tyto dva viry spojí své síly, chřipka A zřejmě infikuje větší počet a širší spektrum lidských buněk. Bylo zjištěno, že částice chřipky A se vyhýbají imunitnímu systému tím, že vykazují povrchové proteiny RSV, což dává viru výhodu v přežití.

Hybrid se také rozšířil do buněk, které postrádají receptory pro chřipku – což by mohlo umožnit chřipce A postupovat dále dýchacími cestami do plic a vést k závažnějším infekcím. Jako všechno na světě, každé pro má ale i své proti.

Bohužel pro RSV tak není toto spojení o tolik velkou výhodou – přítomnost chřipky A totiž zároveň výrazně redukuje jeho schopnost replikace. To vysvětluje, proč podobné hybridy nevidíme dominovat – je možné, že v součtu nevýhody mohou přečíslit výhody. Na druhou stranu – víme určitě, že je opravdu nevidíme dominovat?

Viry se odněkud berou, a není vyloučené, že podobná hybridizace může krom základní biochemie být významnou součástí jejich evolucí. Ale to už je potrava pro jiné vědátorské mozky a budoucí práce, studie, granty a tak.

Viry stále umí překvapit! Zdroj: Public Domain
Viry stále umí překvapit! Zdroj: Public Domain

O původech virů

Odhalená zlepšená zdatnost chřipky při spojení s hybridním virem nicméně naznačuje, že taková zjevná krádež nástrojů jiného viru může hrát roli při virové pneumonii. RSV má tendenci pronikat níže do plic než virus sezónní chřipky a čím hlouběji se infekce dostane, tím je pravděpodobnější, že onemocnění bude závažnější.

Jde tedy o další dobrý důvod, proč bychom měli limitovat množství kolujících virových patogenů a vyhýbat se nákaze více viry. Což se nám zatím moc nedaří a nejspíše v dohledné době nebude věru lépe!

[Ladislav Loukota, NK]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama