Dart & Pramputace – Týden ve vědě 10. až 16. října 2022

Noci se prodlužují, denního světla ubývá – světlem na konci tunelu je však alespoň další příval nového poznání!

41. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
41. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Arktida se otepluje 4x rychleji než zbytek světa. Zpětnovazebné smyčky zvyšují tempo tání na severním pólu. Tempo tání se přitom zrychluje.

Nejstarší známá úspěšná amputace proběhla před 31 tisíci lety. Kostra z paleolitu naznačuje, že minimálně v jednom případě lidé věděli, jak úspěšně provést chirurgické odebrání končetiny, aniž by pacient zemřel.

Dart pozměnil dráhu planetky Dimorphos o 32 minut. Test měl 3x silnější efekt než průměrné odhady, planetární obrana Země by tedy fungovala.

Japonská robotka se učí lépe reagovat na lidský smích. Výzkumníci vytvořili model rozeznávající různé fotky lidské lidského smíchu, který dovolí empatičtější reakci.

Na Aljašce přibývá jezer, z nichž uniká metan, tvrdí NOAA. Metan vznikající rozkladem i uvolněním z rozmrzávající půdy může urychlit jev oteplování.

Konzumenti 2 až 3 káv denně žijí déle a mají nižší riziko nemocí srdce. Observační studie na to usuzuje z dat 449 tisíc lidí, tradičně je ale nutno dodat, že tento typ výzkumu ukazuje jen na korelaci. Je možné, že káva skutečně může obsahovat nějaké protektivní složky – ale je také možné, že ji např. nepijí lidé s rizikovým tlakem…

Dále hráli

Bakteriofágy mají primitivní „vnímání“ prostoru, naznačuje experiment. Viry registrují hladinu některých proteinů, a využívají toho k vytvoření si „představy“ toho, kde jsou a čemu čelí.

Řada nádorů hostí vlastní plísně, může to ovlivňovat léčbu. Minimálně určitá část nádorových tkání svědčí různým typům symbiotických plísní. Není jasné, jaký to má vliv na chování nádorů a vliv léčby, nabízejí se různé možnosti, ale zjištění je první krok v dalším zkoumání.

CDC: Opičí neštovice zůstanou pravděpodobně napořád. Tempo růstu infekcí opičími neštovicemi sice klesá, ale nejspíše neklesne až na nulu. Máme tu tedy další virus, s nímž se „budeme muset naučit žít“.

V Česku se vyvíjí cloudová síť, která propojuje vědce. Mrkneme dneska díky kemům na projekt platformy DNAnexus, který snad pomůže rychleji vyvíjet terapeutika a léčit genetické choroby.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Když bylo na Neptunu o rok méně, Británie válčila s Čínou. Škály jsou ve vesmíru gigantické hlediska prostoru a tak i času. Jeden rok Neptunu trvá 165 let, což nám dává trochu jiný kontext pro dějiny na Zemi.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě s Jiřím Dobrým taky novinky o záhadných urnách Asie (viz výš) a NPV virech u housenek, téma o četnosti dopadů planetek a nakonec minutku o oteplování Arktidy (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama