Zuby & Pravíno – Týden ve vědě 19. až 25. září 2022

Týden jako víno je u svého finále – podívejme se mu pod kůži a na zoubek!

38. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
38. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Implantované „továrny na léky“ likvidují u myší nádory. Uvolnění protinádorového léku jenom v místě nádoru dosáhlo díky implantátu velkého úspěchu – alespoň v případě karcinomu plic.

Nádoby ze dna moře poodhalily recept vína Římanů. Římské víno z 1. až 2. století bylo zřejmě (plánovaně či neplánovaně) ochuceno o dehtovou smolu z borovic. Ta sloužila k impregnaci jejich nádob.

Špatné dentální zdraví koreluje s vyšším rizikem demence. Další (meta)studie naznačuje, že špatný chrup se rovná vyšším problémům s mozkem. Důvodů může být víc od vnikání patogenů do mozku až po určitý nezvyk u seniorů.

U některých případů Downova syndromu lze vylepšit kognici. Doplnění hormonu chybějícího pacientům zvýšilo některé jejich schopnosti o 10 až 30 %. Neplatí to ale pro všechny, a práce měla zatím malý vzorek pacientů bez kontroly.

Zařízení sbírá ze vzduchu vodu a získává z ní vodík. Dvouelektrodový katalyzátor pohání elektřina z obnovitelných zdrojů, zařízení je však stále fázi prototypu.

Medúza T. dohrnii disponuje mnoha kopiemi genů pro opravu DNA. Živočich s tzv. „biologickou nesmrtelností“ ukazuje cestu pro extrémní dlouhověkost.

Dále hráli

Objeven nový protein lidského vajíčka hrající roli při oplodnění. Metoda pokusu a omylu odhalila dosud neznámé útvary na povrchu vajíčka, které hrají roli při interakci se spermií.

ESA chce vyvinout kosmické solární elektrárny. Agentura bude jednat o rozpočtu pro přípravnou studii, která by mohla vést k stavbě solárních satelitů. Jednou.

Poprvé došlo na kvantové provázání optických atomových hodin. S pomocí laserového paprsku vědci hodiny provázali přístroje vzdálené 2 metry. Na větší vzdálenost by to mohlo zpřesnit měření času.

Perseverance na Marsu našla molekuly, které mohou být „předskokanem života“. Tzv. organické molekuly mohou, ale nemusejí nutně znamenat přítomnost života. Jejich objev ale pasuje do teorií.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Opravdu máme tisíce mrtvých po vakcínách proti covidu-19? Fakta jsou jasná. Tento článek nemá za cíl říci, zda jsou vakcíny zcela bezpečné nebo nebezpečné, to řešíme jinde. Ale tvrzení, že „vakcíny covidu-19 jsou nebezpečné na základě toho, co bylo nahlášeno na VAERS“ (a další systémy), jsou zavádějící – a podíváme se proč.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě s JaRonem a Ladislavem také pokec s kolegy z Válka je vždycky stejná o vývoji konfliktu na Ukrajině (viz výš), novinky o kvantovém čipu a o testosteronu, a nakonec minutku tom, proč vlastně vznikají vulkány (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama