Supi & Nil – Týden ve vědě 12. až 18. září 2022

Teploty opět klesají, ale poznání stále stoupá! Je tu nový týden ve vědě!

37. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
37. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Objevena zatím největší vesmírná mlhovina z alkoholu. Radioobservatoř ALMA pomohla detekci propanolu a izopropanolu v hvězdotvorné oblasti Sagittarius B2. Jde o zatím největší a nejdetailněji prozkoumané protohvězdné mračno.

Supi poletovali v Austrálii ještě před 50 tisíci lety. Kost běháku (zadní končetiny), objevená před 120 lety po zevrubném bádání konečně prozradila odpověď na otázku, jestli se i na nejmenším kontinentu vyskytovali velcí mrchožraví ptáci.

Genetici odhalili středověkého muže s Klinefelterovým syndromem. Relativně málo rizikový syndrom se pomocí multidisciplinárního přístupu podařilo identifikovat rekordně dávno v minulosti. Posloužit by to mohlo nejenom mapování KS, ale také širší DNA analýze v kriminalistice.

Ztracené rameno Nilu sahalo až k pyramidám, potvrdil pyl. Mapování vývoje dávných říčních rostlin z jejich pylu ukázalo, že Gíza mohla být zásobována snadno po řece.

U hlodavců se testuje orálně podávaný inzulin. Obsah tablety rozpouštěné v ústech by mohl být vstřebán ústy, ještě než se dostane do žaludku.

Vědci popsali, jak uspat plačící dítě. Recept zní: 5 minut s dítětem chodit a pak si s ním na 8 minut sednout. Efekt je znát nejen u lidí, ale také dalších savců.

Dále hráli

Během 3 let by se mohly spojit 2 supermasivní černodíry. Fúzování černoděr už jsme detekovali – a dosud ne takových, které mají hmotnost 200 milionů Sluncí!

Podzemní vodu lze měřit bez vrtů s pomocí gravimetru. Vědátoři z českého Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického demonstrovali novou metodu odhalování stavu podzemní vody.

Axolotl zvládá regenerovat i svůj mozek. Nejen končetiny nebo orgány, ale dokonce i mozek je dle nové studie předmětem velmi dobré regenerace vodního dráčka.

Případy rakoviny u dospělých mezigeneračně vzrostly. V populaci, kde jsme neznali tolik případů nádorových nemocí, jich dlouhodobě přibývá. A zřejmě to není jen lepším screeningem.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Planety typu SuperZemě by mohly pro mimozemské civilizace být vězením. Země vs. superZemě Gliese 581c. Zdroj: ESOTLDR: Planety podobné Zemi, ale i fous větší/těžší, by řádově zhoršily vypouštění chemických raket. Tedy těch raket, na nichž 60 let stojí naše kosmonautika. Ergo by to místní mimozemské civilizace měly s lety do kosmu těžší.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě s Horty také animaci vývoje hvězd (viz výš), novinky o prvních kalhotách & signálu z hvězd, a nakonec také Tondův rant o interpretaci pandemie (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama