Případy rakoviny u dospělých mezigeneračně vzrostly

TLDR: V populaci, kde jsme neznali tolik případů nádorových nemocí, jich dlouhodobě přibývá. A zřejmě to není jen lepším screeningem. Studie tuna.

Na rakovinu je třeba si počkat

Nová studie varuje, že od roku 1990 se na celém světě významně zvýšil počet dospělých osob mladších 50 let diagnostikovaných s nádorovým onemocněním. Zdá se přitom, že za nárůst nemůže jenom zlepšení diagnostiky (a odhalení) nemocí, ale že riziko se mezigeneračně zřejmě zvyšuje dlouhodobě.

Na první pohled častější výskyt rakoviny v dnešní době lze částečně vysvětlit vyšším věkem dožití. Ačkoliv teze o tom, že v předprůmyslové době se „lidé dožívali jenom 35 let“ je sám o sobě mýtus, obecné zlepšení medicíny reálně znamená, že řada lidí se své rakoviny dříve nemohla dožít. Zemřela totiž dříve na něco jiného. Riziko rozvoje rakoviny totiž úměrně stoupá s věkem – zatímco u dětí jsou tak nádorová onemocnění skoro zcela statistickou výjimkou, ve věku nad 85 let je zastoupení nádorových nemocí daleko vyšší. Sebeopravné mechanismy těla jsou totiž také daleko horší.

Takto pozitivně lze ale interpretovat jenom absolutní počet nádorových onemocnění v populaci. Když se ovšem nynější práce zaměřila jenom na srovnání lidí středního věku, ukázalo se, že nádorových onemocnění v jejich populaci také mírně přibývá. Zjednodušeně řečeno: u lidí narozených v roce 1960 bylo zaznamenáno vyšší riziko rakoviny před dovršením 50 let než u lidí narozených v roce 1950 – a v dalších dekádách riziko dále mírně stoupalo.

Nejde jen o bias?

Přehled zkoumal údaje o 14 typech rakoviny: prsu, tlustého střeva a konečníku (CRC), endometria, jícnu, mimojaterních žlučových cest, žlučníku, hlavy a krku, ledvin, jater, kostní dřeně, slinivky břišní, prostaty, žaludku a štítné žlázy.

U všech těchto druhů nádorů byl podle celosvětových údajů o rakovině v letech 2000-2012 zaznamenán nárůst počtu případů u dospělých osob mladších 50 let. To ale nemusí stále nutně znamenat nic špatného – od roku 1990 se totiž také zlepšily (a globálně rozšířily) metody dřívější diagnózy. Možná tedy, že jenom přibývá odhalených případů rakoviny, nikoliv případů celkových.

To je jedno z možných vysvětlení jevu – autoři práce ale dodávají, že jenom screeningem se efekt pravděpodobně nepodaří vysvětlit. Data totiž naznačují, že výskyt některých časných forem rakoviny je na vzestupu i v zemích, které screeningové programy nemají.

Je tedy pravděpodobné, že časných forem rakoviny skutečně přibývá i v absolutních číslech. Autoři studie postulují možnost, že na vyšším riziku se může podílet rozšíření vysoce zpracovaných potravin v kombinaci s nezdravými životními trendy. Ze 14 typů nádorových onemocnění, které práce studovala, souviselo 8 s trávicím systémem. Z dalších proměn se spekuluje také stran horší kvality spánku u dětí nebo rozšířením některých nezdravých psychických návyků souvisejících s novými médii.

Téma k dalšímu výzkumu

Zároveň je třeba říct, že zvýšení předčasných nádorových onemocnění nemá katastrofální rozměry. Trend, pokud se podaří potvrdit, je znepokojivý – ale ve statistice je znepokojových faktorů celá řada. Nynější práce je navíc pouze přehledem již existujících studií. Tým tedy nemohl provést žádné změny a přímo změřit dopady. Je rovněž možné, že podobný přehled s jinými výběrovými faktory by dospěl k jiným závěrům.

Zdá se však být logické, že celosvětové rozšíření některých nezdravých, pohodlných aspektů západního stylu života, bude mít zřejmě také určitý celosvětový efekt. Že rychlé občerstvení není přehršle zdravé, víme dlouhodobě. Oproti roku 1990 mu však dnes holduje daleko více lidí daleko častěji nežli dříve. Bylo by nakonec překvapivé, kdyby se to nijak neprojevilo na statistikách lidského zdraví.

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz. [Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama