Implantované „továrny na léky“ likvidují u myší nádory

TLDR: Uvolnění protinádorového léku jenom v místě nádoru dosáhlo díky implantátu velkého úspěchu – alespoň v případě karcinomu plic. Studie tuna.

Dneska osobněji

Psát o rakovině plic má pro mě trochu osobní rozměr – dva roky zpátky mi tahle šlamastika vzala (desítky let nekouřícího) otce. Když tak vždycky čtu, jakých skvělých výsledků ta či ona metoda v laboratoři dosahuje, cítím se u toho doslova jako s křížkem po funuse. Nicméně, mnoho dalších otců, matek i bezdětných po světě stále běhá, žejo. Včetně mě!

Mírný optimismus do žil nám tak může vlít nový experiment testující léčbu agresivní formy rakoviny plic známé jako mezotelion. Vědátoři pod vedením Bryana Burta z Baylor College of Medicine totiž u hlodavců v pokročilé fázi nádorového onemocnění úspěšně otestovali implantované piditovárny na léčiva.

Léky byly v tomto případě tvořeny malými kuličkami z alginátu, z nichž každá byla široká pouhých 1,5 milimetru. Implantáty byly navrženy tak, aby produkovala nepřetržité dávky interleukinu-2 (IL-2). Tato přírodní sloučenina aktivuje bílé krvinky těla v boji proti nádorům.

Tým tedy zkombinoval implantáty také s takzvaným inhibitorem kontrolních bodů, což je typ léku, který se nezabývá přímo rakovinou, ale trénuje imunitní systém, aby lépe identifikoval a eliminoval rakovinné buňky. V tomto případě byl použit inhibitor zaměřený na protein PD-1.

No moment, ale pokud máme potenciální efektivní léky, proč je musí v těle disperzovat implantát? Léčba pomocí IL-2 se sice již dříve ukázala jako účinná, ale může mít i poměrně závažné vedlejší účinky. A platí to tím víc, čím víc je IL-2 postiženo celé tělo. Nestačí jenom ležet někde celé dny na kapačce, je třeba onu „zavést“ jenom do bodu s výskytem nádoru.

Právě skutečnost, že tak IL-2 v této práci působil pouze omezeně přímo v oblasti nádoru, je tak hlavní přínos práce!

Není to zázrak

Výsledky jsou povzbudivé, ale není to ani zázračný lék na smrt. Implantáty s pomocí vylučovaných léčiv zlikvidovaly nádory u více než poloviny testovaných zvířat. V kombinaci s inhibitorem kontrolních bodů u sedmi myší byly nádory zcela zničeny!

Pozoruhodná je zejména rychlost metody. Nádory byly totiž výrazně postiženy jenom v horizontu dnů. Jasně, jednalo se o nádory hlodavců, které jsou poněkud menší než v případě Homo sapientů. Autoři studie rychlost označili za dosud rekordní. Neméně významné je, že mezotelion sice lze již dnes léčit tím, že je chirurgicky odstranění – často po něm ale zůstává reziduální onemocnění. To by imunoterapie s pomocí implantátu mohla úspěšně obejít.

Navíc vědátoři stejnou techniku výroby imunoterapeutických kuliček již dříve použili k léčbě formy rakoviny vaječníků. Klinické zkoušky této starší léčby na lidech mají začít v příštích několika měsících.

Dneska trochu zádumčivěji. Zdroj: The Ellen DeGeneres Show, vlastní
Dneska trochu zádumčivěji. Zdroj: The Ellen DeGeneres Show, vlastní

Svět se točí dál

To naznačuje, že i v případě mezotelionu by klinické testy u lidí mohly přijít spíše dříve nežli později (nebo nikdy). Je ale dobré mít na paměti, že ani tato slibná metoda nevyléčila všechny testované potkánky, ani že není sama bez rizik. Zavedení implantátu je navíc relativně složitější úkon, který vám prostě vás obvoďák jen tak na počkání neudělá. To vše limituje případné využití v praxi.

V tomto kontextu je ale dobré připomenout, že již řadu let se testuje i metoda uvolnění nanokuliček obsahujících léčivo přímo v místě nádoru s pomocí magnetických polí. Stejně jako vy jste jako děcko hýbali s pomocí jednoho magnetu skrze stůl magnetem druhým, je možné podobně dovést magnetické nanočástice i do místa tumoru, zahřát je tu – a máme lék!

Problém je, že daná metoda je suprsložitá pro běžné využití, a nevím o tom, že by alternativní řešení dosáhly výrazného pokroku. Možná, že nynější metoda by tak mohla přinést smysluplnější alternativu k lokálnímu uvolňování léčiv…

Ale možná, že její další vývoj bude podobně pomalý. A zábavnému srovnáváním se s osobní tragédií tak nebudou významněji ušetřeny ani budoucí generace!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama