Fiktivní dopad asteroidu na New York? Na cvičení byl i český astronom

TLDR: Možná jste slyšeli o astronomickém cvičení, na jehož konci fiktivní asteroid zničil New York. Jak a proč ale dopad asteroidu probíhal? Pokecal jsem o tom s astronomem z Kleti. Oznámení tuna.

Natočte (simulovaného) Hubblea!

Zpráva o „simulaci NASA, v níž ti nešikové sice zachránili Denver, ale zničili New York„, obletěla i tuzemská média. Pro případ, že jste zprávy byli ušetřeni, dáme si rekapitulaci. Na letošní Planetary Defense Conference se uspořádalo cvičení, v němž v průběhu několika dnů zástupci několika organizací řešili, jak reagovat na dopad asteroidu na Zemi. To v praxi znamenalo, že po pět dnů hráli cosi na způsob komplexnější „stolní hry“ (ještě komplexnější než tohle!), která brala v potaz vícero úhlů pohledů.

Každý den představoval jiný rok scénáře. Po prvním dnu, kdy byl detekován fiktivní asteroid PDC 2019 a následně bylo odhaleno, že míří na Zemi, zástupci různých agentur řešili, co s problémem. Na třetí den byly sondou vyslanou 2 roky na to 08zjištěny rozměry objektu (140×260 metrů), což umožnilo přesnější kalkulaci místa dopadu asteroidu u Denveru. Spolu s tím se NASA a další agentury rozhodly vyslat k asteroidu kinetické impaktory, které by jej měly v roce 2024 vychýlit z kurzu.

To se sice čtvrtý den cvičení (zasazeném do roku 2024) podařilo, ale od objektu se odlomil fragment, který stále směřoval k Zemi. Zvažovalo se, že by byl předmět zničen jadernými zbraněmi, ale to nakonec neprošlo přes politiky. Plán totiž de facto spoléhal v rozmělnění asteroidu tak, aby zbytky shořely v atmosféře. Což potenciálně hrozí kontaminací.

A tak cvičení skončilo pádem do evakuovaného New Yorku. Místo dopadu bylo zpřesňováno pozemními observatořemi tři měsíce před dopadem, 10 dnů od dopadu jej zpřesnily pozemní radary. Ačkoliv „jen“ zničil město a impakt neměl planetární, ehm, impakt, byla to krásná tečka, která působí, jako kdyby George R. R. Martin psal scénář k Armageddonu.

Původní projekce potenciálních míst, kde mohlo dojít na dopad asteroidu.
zdroj: PDC

Dopad asteroidu nanečisto!

Ačkoliv samozřejmě řada článků popisující fiktivní dopad asteroidu kořenila zprávu rozvernými titulky (také je mám rád!) informace o cvičení uvedla na pravou míru, pořád jsem měl kolem zpráv z dané simulace určitý informační hokej. Různé články, včetně zahraničních, totiž popisovaly fiktivní scénář cvičení různými slovy…

Byla to skutečně taková komplexnější stolní hra, k níž jí přirovnávaly první oznámení (můj článek nevyjímaje), nebo to bylo podpořené simulací fyziky? K čemu to vlastně sloužilo? A to hlavní – v jaké části scénáře bylo zamítnuto použití atomovek? Různé zdroje zmiňovaly různá období debat…

Obrátil jsem se proto na astronoma Miloše Tichého z observatoře Kleť, který se nejenže Planetary Defense Conference sám účastnil jako jediný z Čech, ale zároveň je jeho pracoviště i součástí skutečné planetární obrany! A to ačkoliv tato obrana prozatím disponuje jenom monitorovacími možnostmi…

zdroj: Armageddon/Touchstone Pictures. Miloš Tichý/Kleť

Co ten úlomek?

V první řadě platí, že šlo již o čtvrté cvičení od roku 2013, ale tisk se chytil až letošního ročníku. Za což nejspíše jistou měrou mohla právě newyorská pointa fiktivního příběhu. Co je podstatnější, součástí cvičení skutečně byla simulace fyziky. Osobně jsem měl za to, že takhle detailně na dny či dokonce týdny dopředu objekty předpovídat neumíme – ale mýlil jsem se.

Predikce místa dopadu na rok dopředu je možná, pokud jsou k dispozici dostupná rozumná data,“ napsal mi Miloš. Ve scénáři právě tuhle část pomohly zajistit první sondy vyslané k fiktivnímu asteroidu – sloužily zde totiž jako průzkumníci. Po sérií impaktů, které hlavní objekt vychýlily, však byl původní sonda ztracena – a to zhoršilo i obranu proti úlomku. Evakuovat New York 10 dní před dopadem je tedy reálné. Alespoň z hlediska data z prvního pilíře planetární obrany, kam patří i Kleť.

Vyjasnila se i situace kolem nelikvidace úlomku. Když už bylo jasné, jaký kurz úlomek přesně má (pamatujte, v roce 2024 došlo na ztrátu pozorovací sondy), bylo už na odklonění pozdě – a to ve více ohledech. Jednak byl poměrně blízko Zemi, jednak nebyly připraveny další impaktory, a jednak se na jaderném zničení úlomku (v úvodu scénáře se ale zvažovalo i jaderné odklonění celého původního tělesa) nedohodli zástupci simulující Radu bezpečnosti OSN. Nakonec je i otázkou, jak by podobné jaderné řešení vypadalo.

Astronomie je složitá disciplína – moje podjednotky o ní pokecali i z hlediska mezihvězdného objektu Oumuamua. 

K čemu to je?

Jakkoliv scénář možná pro někoho působí jako dobře strávený pětidenní LARP, totéž lze vlastně říct o většině podobných cvičeních. Je vlastně logické, že newyorské finále cvičení získalo teprve letošnímu cvičení více pozornosti – ale je to zároveň i trochu škoda. Ztrácí se totiž v tom to podstatné, totiž postupné reálné budování planetární obrany jako takové! Jde to sice pomalu, ale přesto svět činí kroky kupředu tomuto ideálu. Ještě dekády nazpět byla podobná míra spolupráce s cílem obrany Země svého druhu fikcí.

Bez skutečného dopadu tělesa si totiž astronomové a organizace nebudou moct natrénovat ani to nejzákladnější, totiž domluvu mezi institucemi. „Postupně se komunikace a výstupy z těchto cvičení zlepšují,“ píše Miloš, „Cvičení je opravdu hodně ukotveno do reality, abychom byli na případné nebezpečí připraveni.“ V minulých letech proběhly i jiná cvičení zaměřená na utužování komunikace a koordinace, v roce 2022 bude otestována i skutečná kosmická mise určená k odklonu bludného asteroidu.

To, „kdo komu zavolá“, „kdo bude styčná osoba“ nebo „kdo to či ono zaplatí“, je při řízení organizací dost klíčové – cvičení jako PDC přitom do podobné otázky vnášejí světlo. „Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen,“ dodává Miloš Tichý, a mě nezbývá, než k tomu přikývnout! Reálně sice Zemi ze známých objektů impakt nehrozí minimálně na století daleko… Ale zrovna v tomhle případě trocha prevence neuškodí. New York totiž máme jenom jeden!

Publikováno původně v roce 2019. 

[Miloš Tichý, Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama