Mor & Teplíčko – Týden ve vědě 1. až 7. srpna 2022

Máme za sebou další týden plný žhavých novinek a objevů! U některých naštěstí – u jiných bohužel

31. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
31. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Středověký mor měl původ v Kyrgyzstánu, ukázala studie. Nejstarší lidské varianty bakterie Y. pestis byly odhaleny v roce 1338 ve střední Asii. Jsou to také kmeny blízké místním variantám bakterie u hlodavců.

Bakterie 5000x větší než její příbuzní naznačuje složitější dělení mikrobiálního života. Američtí vědátoři popsali makroskopickou bakterii Thiomargaita magnifica žijíc v mangrovových porostech, která je 5000x větší než bakterie jiné.

Genetická terapie zbavila hemofilie 9 z 10 pacientů. Terapie po mocí virových vektorů napravuje vadné geny odpovědné za špatnou srážlivost krve. Mohla by vést k úplnému vyléčení hemofiliků na světě.

Uvnitř lávových tunelů existuje myriáda nezmapovaných bakterií. Nová studie na Havaji odhalila daleko větší bakteriální rozmanitost, než vědci čekali.

Rapidní oteplování na planetě s polárními čepičkami snižuje oceánský kyslík. Důsledky oteplování dnes budou horší, než čekáme, varuje studie. Srovnáváme totiž špatná data.

Antibiotika mají na mužský vs. ženský mikrobiom odlišný vliv. Srovnání vlivu antibiotik (ATB) u samců vs. samic potkanů naznačuje, že ATB může mít proměnlivý vliv na symbiotické střevní mikroorganismy obou biologických pohlaví.

Dále hráli

Dvě studie spojují vznik nového koronaviru opět s tržnicí ve Wuchanu. Sledování infekcí i genů šíření ukazuje na vznik epidemie SARS-CoV-2 v okolí trhu s mořskými plody a divokou zvěří.

Strojové učení pochopilo „fyzikální intuici“ podobným učením jako děti. Proč věci padají dolů a že něco, co zmizelo z vašeho pohledu, nemuselo také zmizet doopravdy? To děti pochopí samy jenom sledováním. Nyní totéž zvládla i AI.

Vnitřní jádro Země je staré jen 550 milionů let, naznačila měření krystalů živce. Vznik vnitřního jádra obnovil magnetický štít Země, ten před tím zeslábl jen na 10 %.

Za zvláštní dětskou žloutenku může kombinace dvou virů. Koinfekce viry AAV2 a adenovirem, popřípadě AAV2 a herpetickým virem HHV6, je zřejmě příčinou nemoci, která postihla za poslední rok přes 1000 dětí.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom speciálu o hovadinách také témata o vzniku komplexního života (viz výš), evoluci predace, nejstarší hvězdě a opeřených dinoších (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama