Prasrdce & Webb – Týden ve vědě 11. až 17. července 2022

Vydejte se spolu se mnou vstříc novým zázrakům poznání! Je tu další týden ve vědě!

28. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
28. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Webbův teleskop ukázal první obrázky, zahájily novou éru. Dosud nejdetailnější kosmický teleskop nám začal ukazovat dosud nepoznané detaily vesmíru – třeba objevil vodu v atmosféře exoplanety – ale teprve se zahřívá.

Vědci vytvořili vylepšené rajče pomocí techniky CRISPR. Obsahuje nově vitamín D, rajče by tak mohlo být novou vhodnou metodou suplementace.

Během spánku se do krve vyplavuje více nádorových buněk. Cirkulující nádorové buňky se probouzejí, když se tělo dostává do klidové fáze. Může to významně posunout diagnostiku a jednou možná i léčbu přinejmenším rakoviny prsu.

Atlantik poprvé překonala autonomní loď bez lidské posádky. Plavidlo Mayflower 400 dosáhlo přeplutí na několikátý pokus, demonstruje zlepšující se samostatnost techniky.

Transplantována dvě další prasečí srdce, šlo jen o experiment. Příjemci byli lidé po mozkové smrti, transplantáty byly ale po 72 hodin od operace dobře přijaty.

Nově detekovaný kosmický signál je prvním dlouhým 3 sekundy. FRB 20191221A „tluče jako srdce“, půjde zřejmě o nějaký typ pulzaru, je ale silnější, než co vědci čekají.

Dále hráli…

Uši se vyvinuly z rybích žaber, připomíná fosilie. Nalezená fosilie prehistorické galeaspidy se spirálovitými žaberními vlákny je jasný důkaz dlouho předpokládaného vývoje.

SpaceX možná zkusí zachránit Super Heavy už při prvním kosmickém testu Starship. Nová dokumentace zaslaná FCC uvádí potenciální možnost zachycení 1. stupně pomocí „Mechazilly“. Jisté to není, ale ztráta 33 motorů Raptor za úvahu nad záchranou zřejmě stojí…

Autoimunitní nemoci znovu spojeny s vyšším znečištěním ovzduší. Studie 6 milionů lidí opět připomněla, že partikuláty v ovzduší korelují s vyšší mírou nemocí – v tomto případě mírně zvyšují riziko autoimunitních onemocnění.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Ne, Mars nejspíše nikdy nebude teraformován. Sorry, teraformace Marsu je hovadina i podle NASA.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě i animaci o zonóze (viz výše), rychlovku o Webbu (viz nejvýše), strojové učení v medicíně a pokec s architektkou Reginou Loukotovou (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama