Neutrina & Biotisk – Týden ve vědě 25. až 31. července 2022

Turbulentní týden přinesl turbulentní novinky ze světa vědy!

30. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
30. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Sterilní neutrina by mohla být kandidátem temné hmoty. Výzkumníci z neutrinového detektoru BEST jsou nejspíše na stopě novému typu neutrin, které by mohly být kandidátem na původ temné hmoty ve vesmíru.

Hmyz nejspíše také pociťuje bolest podobně jako my. Pocit bolesti je evoluční výhodou – a měření hmyzí noicepce naznačuje, že i hmyz ji sdílí s vyššími živočichy.

Čínská kosmická stanice Tiangong dostala laboratorní modul. 23 tun těžký laboratorní modul Wentian rozšířil stanici připomínající

Inovace jízdy a železných zbraní ovlivnily velikost & komplexitu ranných společností. Ačkoliv váleční není jediný vliv na uspořádání civilizace, nová studie mu dává nejzásadnější efekt jako motoru zahušťování pokroku.

Biotisk dosáhl zatím nejvěrnější kopie srdečních komor. S pomocí speciálního „tisku“ lešení pro buňky napodobila studie spirálovitý tvar tkání.

Robotičtí mazlíčci mohou zlepšit duševní péči u seniorů. Terapie s pomocí psů nemusí využívat jenom psy z masa a kostí, naznačuje nová metodika pomoci seniorům. Jde nejspíše jen o předzvěst budoucího uplatnění robotiky v péči o lidi.

Dále hráli

Geny po neandertálcích zpomalují metabolizaci léků. Geny, které má možná přes desetinu evropské populace, mohou ovlivňovat zpracovávání léků, míní studie.

Rekordní požár Českého Švýcarska zřejmě rychle povede k obnově zeleně. Navzdory škodám je příroda schopná rychle kolonizovat spáleniště, nyní redukované o monokultury.

Poranění hlavy může „regionalizovat“ konektivitu mozku. Studie na hlodavcích demonstrovala, že vzdálené části mozku spolu po traumatickém poranění ztrácejí spojení. Práce ale ukazuje i na možnost léčby.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Kde se vzaly hory na dně Atlantiku? Objev Atlantského hřbetu jakožto významného důkazu pro posuv kontinentálních desek není tak starý. A jeho objevitelka za něj musela dlouho bojovat.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom klasického týdne ve vědě tentokrát s Farky_cz (viz výše) také novinku o mozkovém čipu, roboprstu s kůží a kraťas o vlivu nespavosti na mozek (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama