Nadměrná konzumace proteinů snižuje hladinu testosteronu

TLDR: Z metastudie, která vyhodnotila závěry 27 vědeckých prac, vyplývá, že nízký podíl sacharidů v potravě a nadměrný příjem bílkovin může způsobovat snížení hladiny testosteronu u mužů. Originál práce můžete číst zde.

Když s Vámi mlátí hormony

Testosteron patří mezi androgeny, čili mužské pohlavní hormony. Je společný pro všechny samce v živočišné říši. Tvoří se ve varlatech (varlata = testes, proto ten název), konkrétně v Leydigových buňkách a jeho efektu si chlapci začnou všímat někdy mezi šestou a devátou třídou základky. Jde samozřejmě o růst svalů, ochlupení, změna hlasu, prostě tvorbu tzv. sekundárních pohlavních znaků.

V neposlední řadě je také odpovědný za mužskou agresivitu a hraje roli i při fyzickém výkonu. Testosteron patří mezi steroidní hormony, tzn. odvozené od steranu neboli cyklopentano-perhydrofenanthrenu. Jestli jste měli chemii na střední, pravděpodobně po Vás chtěli strukturní vzorec ze tří šestiúhelníků a jednoho pětiúhelníku namalovat.

Pro úplnost dodejme, že existují ještě hormony bílkovinné povahy, např. inzulin, nebo hormony odvozené od aminokyselin, mastných kyselin, a dokonce i nízkomolekulární látky typu oxidu dusnatého, který účinkuje ve svalové tkáni. Ale k čemu tak dlouhý úvod?

K tomu, abyste závěry dnešní studie akurátně pobrali a šmahem neodmítali!

Vrtkavý testosteron

Předně je potřeba říct, že hladinu testosteronu ovlivňuje kde co. A to jak pozitivně, tak negativně. Je prokázáno, že u heterosexuálních mužů může krátkodobě zvýšit hladinu tohohle hormonu i jen pokec se ženou (fakt, mrkněte sem). Naopak dost negativně působí nadváha (viz zde) a poměrně bizarní důvod (ale zjevně to fakt je pravda) je i vstup do manželského svazku, jak se můžete dočíst tady. Data z těchto studií jsou typicky průměrem, u jednotlivých mužů se to může taky do jisté míry lišit.

 Jednu dobu se taky spekulovalo o tom, jestli vegetariáni a vegani nemůžou trpět sníženou hladinou testosteronů kvůli tomu, že sója obsahuje isoflavony (fytoestrogeny), které jsou svou strukturou podobné ženským pohlavním hormonům. Ani tohle se nepotvrdilo.

Testosteron je složitý téma... Zdroj: Marvel, vlastní
Testosteron je složitý téma… Zdroj: Marvel, vlastní

Proč by nás měl nedostatek testosteronu zajímat? Inu, z vícero důvodů. Kromě toho, že se sníženou hladinou testosteronu se pojí nižší libido (což samozřejmě není objektivně samo o sobě až taková tragédie, i když Vaši drahou polovičku to může zamrzet), jsou zdokumentovány i další efekty na zdraví.

Muži, kteří mají testosteronu málo, jsou mnohem náchylnější k rozvoji deprese a je u nich prokázána i vyšší mortalita. V souvislosti s nízkým testosteronem tahle studie mluví o významně zvýšeném riziku rozvoje Alzheimerovy choroby.  Suma sumárum, nic pěkného.

Bodybuilderova noční můra

Tak by se dala označit metastudie, která vyšla letos v březnu a analyzovala 27 jiných studií, které se tímhle tématem zabývaly. Proč? Protože nabourává zažitou představu toho, že kdo chce mít svaly, musí jíst hodně bílkovin. Z výzkumů totiž vyplývá, že pokud strava obsahuje více než 35 % proteinů, vede to ke snížení hladiny testosteronu o 37 %. Tomu už se odborně říká hypogonadismus. A ten se (mimo jiné) projeví – a teď fanfáry – MENŠÍ TVORBOU SVALSTVA.

Ne, že by to tedy byla nejhorší věc, která se Vám může přihodit, jak už jsme se dověděli výše. Kromě všech “testosterone-related issues”, jak by se dalo hezky česky říct, se ve studiích v souvislosti s tou přemírou proteinů objevuje také zjištění, že způsobuje zvýšení hladiny kortizolu. To je tzv. stresový hormon produkovaný kůrou nadledvin, zodpovědný za známou “flight or fight” (“uteč, nebo bojuj”) reakci na nebezpečí. Pokud se ale jeho hladina zvýší a nekoná se útěk, ani boj, je to problém, protože působí jako imunosupresivum, tedy že potlačuje naši obranyschopnost a jsme poté náchylnější k různým infekcím…

Z toho, co bylo napsáno, moderní by možná nebylo od věci se zamyslet nad tím, jestli např. všechny ty low-carb a keto diety jsou pro muže to pravé ořechové. Jejich podstatou je právě to, že mají vysoký obsah proteinů a najdete v nich jenom minimum sacharidů a tuků. Nebo zauvažovat, jestli takové to pravidelné chlapácké pojídání steaků z Vás vlastně dělá většího chlapa, nebo naopak.

Co naopak doporučit lze prakticky komukoliv, je strava vyvážená – ne hodně proteinů a málo zbytku, ale vyvážený poměr všech živin a vitamínů. Opět budu průměrovat, nicméně strava složená typicky z 25 % masa/jiných proteinů, 25 % přílohy a 50 % zeleniny/ovoce vychází typicky jako optimální. Každopádně přeji dobrou chuť i hodně zdraví nejen všem majitelům varlat!

[Pavel Koubek, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

2 komentáře: „Nadměrná konzumace proteinů snižuje hladinu testosteronu

 • 05. července 2022 (03:32)
  Permalink

  Článek úrovně 12 letého dítěte, odpad

  Reagovat
 • 06. července 2022 (08:36)
  Permalink

  a protože ten bodybuilder nejen žere proteiny,ale taky zobe bobule,tudíž mu svaly rostou a jestli si něco vyčítal,tak teď už nebude když jste mu tak vědecky vysvětlili ,že vlastně nic jiného dělat nemůže.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama