Sopky & Teleskopy – Týden ve vědě 20. až 26. června 2022

Léto je tu, a spolu s ním dorazila i plejáda vědátorských novinek!

25. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
25. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Sopky zřejmě na Venuši vyvolaly ničivý skleníkový efekt. Mapování pravděpodobného vzniku extrémní vulkanické aktivity odhalilo, že souběžný vznik více Velkých magmatických provincií najednou mohl Venuši zahřát přespříliš.

Lepší šlachové štěpy mají přinést robotické paže. Šlachám kultivovaným in vitro v bioreaktorech dnes chybí potřebná síla a pružnost. Nová studie ale demonstrovala, že by vlastnosti tkání mohly vylepšit robotické paže, které s kultivovanými šlachami „cvičí“.

Dinosauři byli teplokrevní jako ptáci, naznačila studie. Někteří druhohorní neptačí dinosauři byli v termoregulaci podobni ptákům, naznačuje řešení odvěké otázky o teplomilné povaze dávných tvorů.

Astrofyzik navrhuje hledat mimozemšťany u bílých trpaslíků. Hledání superkonstrukcí by se mělo zaměřit na odhalování tepelných anomálií u (polo)mrtvých hvězd.

Nové Čerenkovovy teleskopy zprovozněny v Ondřejově. Vůbec největší optické teleskopy v ČR jsou testovány na sledování Krabí mlhoviny, v budoucnu mají putovat do Jižní Ameriky.

Řadu kuřáků před rakovinou chrání efektivnější oprava DNA. Geny pro rychlejší opravu DNA by mohly být důvodem, proč se většina kuřáků nedočká rakoviny. Odhalila to studie na základě sekvenování plicních buněk. Objev má též škálu dalších potenciálních budoucích aplikací.

Dále hráli

Původce černého kašle se lépe adaptuje proti léčbě. Vědci Mikrobiologického ústavu AV ČR odhalili, že bakterie Bordetella pertussis se stala odolnější vůči mechanismům našeho těla

Vesmírná observatoř Gaia detailněji popsala naši galaxii. Mapování 1,6 miliardy hvězd přineslo od roku 2013 zcela nový pohled na hvězdnou geografii Mléčné galaxie.

Některé části lidského mozku operují až v teplotě nad 40 °C. Mapování teploty tkání mozku odhalilo víc o jeho fungování, ale mohlo by jednou pomoct i snazší diagnóze mozkových problémů.

Sledování nádorové DNA může redukovat potřebu chemoterapie. V některých specifických případech je možné odstranit nádor, aniž by poté následovala chemoterapie. Sledování nádorové DNA v krvi nyní ukazuje, kdy se pacient bez chemo obejde, a kdy naopak nikoliv.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: „Americké Stonehenge“ má 2300 let. Observatoř Chankillo je v řadě ohledů podobná evropským megalitům, mezi nimiž je nejznačnější Stonehenge.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom obligátního týdne ve vědě s JaRonem a Ladislavem také novinky o nové analýze původu signálu „Wow!“ (viz výš), analýze putovní prehistorické „venuše“, startupu snažícím se o revoluci v geotermální energii – a nakonec taky animaci o tom, že lidi mají zemědělství prostě v krvi (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama