Řadu kuřáků před rakovinou chrání efektivnější oprava DNA

TLDR: Geny pro rychlejší opravu DNA by mohly být důvodem, proč se většina kuřáků nedočká rakoviny. Odhalila to studie na základě sekvenování plicních buněk. Objev má též škálu dalších potenciálních budoucích aplikací. Studie tuna.

Rakovina jako loterie

Kouření cigaret je zdaleka nejvyšší rizikový faktor ve vzniku rakoviny plic. Až 90 % úmrtí na tuto nemoc je přisuzováno kuřákům. Zároveň ale platí, že zdaleka ne každý kuřák rakovinou plic onemocní – většině z nich se tento karcinom vlastně vyhne. Nová studie přispěla poznání toho, co může být ochranným faktorem u řady kuřáků. Zdá se, že za vše může genetická loterie.

Autoři zkoumali genetické profily odebrané z průdušek 14 nekuřáků a 19 lehkých, středně těžkých a těžkých kuřáků. Povrchové buňky plic byly poté individuálně sekvenovány, aby se změřily mutace v jejich genomech. Tabákový kouř je sice již dlouho spojován s vyvoláváním poškození DNA v plicích, ale nová studie zjistila, že ne všichni kuřáci jsou na tom stejně.

Mezi lidmi, kteří kouří, ale nikdy u nich nevznikla rakovina plic, autoři nové práce totiž odhalili vrozenou výhodu. Zdá se, že buňky, které vystýlají jejich plíce, v průběhu času méně mutují. To by jednou mohlo být zajímavé zjištění jak pro potenciální terapie u kuřáků, tak i pro redukci jiných nádorových onemocnění.

O jakou výhodu jde? Výsledky naznačují, že u těchto kuřáků jsou zřejmě aktivnější geny pro opravu DNA. To může vysvětlit jejich vyšší ochranu před vznikem rakoviny i při pravidelném nadprůměrném pokuřování.

Kouřící X-Meni

Stále platí, že toxický tabákový kouř vyvolává v plicích našich kouřících X-Menů také nežádoucí buněčné mutace. Jejich efektivnější přirozená oprava DNA navzdory tomu snižuje riziko, že z takové mutace vznikne poté i nádor. To, zdali se tyto mutace vyvinou v nádor, závisí totiž právě na schopnosti těla opravovat DNA nebo snižovat její poškození.

Sečteno a podtrženo, zjištění nové práce by mohlo pomoci vysvětlit, proč 80 až 90 procent celoživotních kuřáků nikdy neonemocní rakovinou plic. To ale není jediná zajímavost. Výsledky totiž spolu s tím mohou pomoct osvětlit, proč se také vyvinou nádory u řady lidí, kteří nikdy nekouřili. Jejich schopnost opravy své DNA je bohužel přirozeně nižší.

Práce dále naznačila, že geny zabývající se opravou DNA mohou být dědičné i získané. Právě umlčení opravných genů bylo přitom v předchozích výzkumech spojeno s rozvojem nádorů.

Krom samotné vědy kolem kouření se tak objevuje i hypotetická možnost jednou tyto a jim podobné geny uměle dodat do genomu lidí, kteří si v genetické loterii vylosovali horší číslo. To by mohlo pomoct jednou snížit riziko nádorových onemocnění v celé populaci. A takováto technologie by dvojnásobně víc zajímala také kolonisty mimo Zemi…

To už si však pouštím hodně fantazii na špacír – a než taková utopická budoucnost zavládne, bude ještě potřebovat nějaká ta dekáda výzkumu.

Ale nejde jen o cíga

Jedním sípajícím dechem je ale třeba nutno zmínit, že rakovina plic není jediný rizikem pro kuřáky. Velká část z nich umírá také vlivem souvisejících komplikací – kuřáci mají vyšší riziko mrtvice, infarktu nebo chronické plicní obstrukční poruchy. Jakkoliv je tak vábení nikotinu silné, studie ukazují, že limitování kouření či zcela ukončení tohoto zlozvyku má pozitivní vliv na zdraví v jakémkoliv věku.

Jinými slovy, i lidé, kteří přestali kouřit v 35 nebo 45 nebo 55 letech, měli vyšší věk dožití než lidé, kteří s kouřením pokračovali. Ačkoliv je zdaleka nejefektivnější ochranou nekouřit nikdy, i ukončení návyku ve středním či pozdním věku má nakonec svůj průměrný efekt na šanci dožít se více let.

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama