Pterosauři & Dělostřelci – Týden ve vědě 16. až 22. května 2022

Další tsunami objevů je míří přímo do vašeho poklidného nedělního odpoledne!

20 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
20 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Také pterosauři měli tělo pokryté barevným peřím. V nově publikované studii v časopisu Nature se dočtete, že i létající tvorové měli tělo kryto pokrývkou z peří.

Detektory kosmických částic mohou odhalit i blížící se tsunami. Nejasná data z detekce mionův Tokijském zálivu odhalila, že bychom možná mohli být na stopě dřívější/levnější/snazší detekce blížící se tsunami.

Jeskynní malba z Alabamy je možná největší v Americe. S délkou skoro 2 metry je sice indiánská malba relativně chudá, přesto nám dosud unikala. Může naznačovat další dílem v evoluci umění.

Vesmír se začne opět smršťovat, myslí si nový model. Že se vesmír rozpíná stále rychleji? Nové možné vysvětlení proměny vlivu temné energie se domnívá, že rozpínání nevydrží napořád.

Starlink & nová aplikace umožnily ukrajinské artilerií dosáhnout rekordní přesnosti. Na Ukrajině používá Starlink na 150 tisíc routerů. Satelitní spojení spolu s aplikaci na způsob „Uberu pro dělostřelectvo“ zvýšily reakční dobu dělostřelectva ze 20 minut na 30 sekund.

Hraní her v dětství koreluje s vyšším IQ v pozdějším věku. Děti hrající ve věku 9 až 10 let více videoher měly vyšší nárůst inteligence.

Poslední týden ve vědě níže ve video verzi.

Dále hráli

V autentické lunární půdě byly poprvé vypěstovány rostliny. Plodiny huseníčku překvapivě dobře rostly ve vzorcích získaných Apollem 11 – alespoň uvážíme-li, že od nich výzkumníci původně nic moc nečekali…

Nadmíra masa nebyla pro evoluci člověka tak významná. Nová metaanalýza dokladů o lovu člověka a jeho předků naznačuje, že hominidé nelovili maso ve zvýšené míře. Za rozvoj mozku mohlo tedy něco jiného.

Jen 1 ze 4 hospitalizovaných s covidem se zcela vyléčil. Zvýšená únava, nespavost a svalové bolesti zvyšují do větší či menší míry problémy u většiny pacientů, kteří měli tu smůlu a s covidem skončili v nemocnici. To může dlouhodobě zatěžovat zdravotnictví.

Co vše víme o zvláštní dětské infekci podobné žloutence? Nemoc postihla na 200 dětí po Evropě a Americe, není jasné, co za ní může stát. 1 pacient zemřel, v podezření je nějaký nový druh adenoviru.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali čtyři videa: krom týdne ve vědě také rozpravu o pohřebních praktikách prvního praměsta (viz výž), polemiku o australských požárech a především také rozhovor s jaderným inženýrem Ondřejem Novákem (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama