I mírné osvětlení v noci zhoršuje kvalitu spánku

TLDR: Relativně tlumené světlo stále vede k silnější srdeční aktivitě, protože smyslové orgány stále počítají s „intenzivními“ riziky než v pořádné tmě. To zvyšuje riziko rozvoje obezity, diabetes a srdečních chorob. Studie tuna.

Když spát, tak spát

Než zavřete oko, zatáhněte záclony, vypněte světla, zhasněte lampióny – tak by šlo popsat závěry studie NortwesternU, která zkoumala vliv byť jen tlumeného osvětlení na tělesné funkce během spánku. Milovníci světla z ní vyjdou nejspíše zklamáni – i mírné osvětlení poškozuje kardiovaskulární funkce během spánku a zhoršuje inzulínovou rezistenci následující ráno.

O tom, že není dobré spát během světla, jste nejspíše už slyšeli v souvislosti s tématem světelného smogu. Práce z NorthwesternU je však zatím nejnovějším příspěvkem k popisu toho, jak světlo náš spánek zhoršuje. I když by se mohlo zdát (ba dum tss), že světlo ovlivňuje jenom vědomé šance na usnutí/neusnutí, jeho vliv sahá dalece za okamžik usínání.

Spánek je pro naše tělo významným okamžikem odpočinku, regulace a řady očistných funkcí. Zároveň naše smyslové orgány stále fungují i během spánku – jinak by nás nevzbudil hluk nebo třeba zasvícení baterkou do očí. Vzhledem k těmto dvěma skutečnostem se zjednodušeně řečeno zdá, že přítomnost významného světla během spánkové periody snižuje míru sebeopravných procesů těla, protože organismus sám si „není zcela jistý“, že je doopravdy noc.

Alespoň tak zní interpretace dat naznačujících, že srdeční frekvence je při spaní v osvětlené místnosti vyšší než v místnosti tmavé. Zdá se, že autonomní nervový systém je stále ve vyšší činnosti. A tělo si také buduje vyšší rezistenci vůči inzulinu, což znamená vyšší riziko rozvoje diabetes v dlouhodobém měřítku – a nižší „energii“ vašeho těla v měřítku následujícího rána.

Ale jak? A proč?

Studie samotná testovala vliv spánku při 100 luxech (což je úroveň mírného světla) ve srovnání s 3 luxy (to je velmi tlumené světlo) u účastníků během jedné noci. Vědátoři zjistili, že vystavení mírnému světlu způsobuje, že tělo přechází do určitého stavu vyšší pohotovosti. V tomto stavu se zvyšuje tepová frekvence i síla, s jakou se srdce stahuje, a rychlost, s jakou je krev vedena do cév, aby se okysličila.

Pracovní hypotézou může – jako obvykle – být určitý pozůstatek z evoluce v divokém světě přírody. Přemíra světla v noci obvykle znamená, že predátoři mají více světla pro své aktivity. Je tedy dobré být na ně připraven a nespat příliš hlubokým spánkem. Jenže Měsíc v úplňku svítí jenom jednou za, inu, měsíc – světelný smog tak či onak namísto toho představuje chronický problém.

To vše v součtu navíc koreluje se skutečností, že lidé spící častěji v osvětlenější místnosti mají častěji nadváhu, obezitu a tak zřejmě i riziko kardiovaskulárních nemocí. Vystavení umělému světlu v noci během spánku je přitom bohužel zcela běžné – a i poměrně tlumené světlo zářící buďto z elektrických přístrojů doma, anebo z umělého světlení zvenku, má negativní vliv na organismus.

Platí v zásadě pravidlo, že pokud ve své místnosti stále poměrně dobře rozeznáte jednotlivé předměty, pak se tu vyskytuje přemíra umělého světla. Autoři studie ale také varují, že až 40 % lidí spí se zapnutým zdrojem umělého osvětlení cíleně – může jít o lidi se zapnutou lampičkou, ale také jenom rozsvícenou televizí nebo počítačem. Tomu všemu by bylo dobré se dlouhodobě vyvarovat.

Co to znamená?

Starší studie navíc odhalily, že pokud už potřebujete v noci svítit (třeba máte-li v místnosti děcko), je dobré upravit barvu a/nebo intenzitu světla. Nejspíše už můžete znát oranžové filtry přes obrazovky telefonů/počítačů – ty vycházejí z toho, že oranžové světlo (oheň) je pro naše tělo evolučně přívětivější než světlo bílé (den). Reálně tvrzení sice na příliš mnoha vědeckých datech nestojí, ale dává určitou logiku – byť bych na to dizertaci asi nesepisoval.

Zároveň platí, že záleží také na intenzitě světla. Zdá se, že příliš silné oranžové světlo je pořád škodlivější než velmi tlumené bílé světlo – i to může být relikt z přírodních časů. I přirozené zdroje světla v noci mohou být bílé (Měsíc v úplňku), stejně jako oranžové přirozené světlo o přílišné intenzitě opět značí problémy (požár namísto ohniště).

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama