Drony & Opičárny – Týden ve vědě 23. až 29. května 2022

Týden plný opičáren je konečně u konce – zatancujme si na jeho hrobě se vším dobrým, co dal poznání!

21 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
21 týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Riziko pandemie opičích neštovic je malé. Je to tu už zase? Nejspíše ne – ale rozhodně je fajn, že organizace jsou ostražité.

Astronomové našli chybějící článek v evoluci největších černých děr. Jak mohly tak rychle vzniknout gigantické kvasary a supermasivní černodíry? Víc nám o tom říká objev singularity vzniklé už 850 milionů let po Velkém třesku.

Roj dronů se dovede precizně pohybovat lesem. Budoucnost je fčil – tak zní čínská studie, která demonstrovala schopnost malých, autonomních dronů navigovat se koordinovaně složitým prostředím hustého lesa.

Detekovány dosud nejsilnější otřesy na Rudé planetě. Sonda InSight zachytila 4. května zatím nejsilnější důkaz o aktivitě v nitru Marsu.

Budoucnost vojenského výcviku je v AR a VR. Reálný dogfight s virtuálními oponenty nebo snazší vyrovnání s traumaty slibují různé koncepty virtuální & rozšíření reality pro armádu. Programy nejsou bez kritiků.

I mírné osvětlení v noci zhoršuje kvalitu spánku. Relativně tlumené světlo stále vede k silnější srdeční aktivitě, protože smyslové orgány stále počítají s „intenzivními“ riziky než v pořádné tmě. To zvyšuje riziko rozvoje obezity, diabetes a srdečních chorob.

Poslední týden ve vědě si můžete doplnit ve videu níž:

Dále jste viděli

Uvnitř halitu byly možná objeveny mikrobi staré 830 milionů let. Vzorky z formace Browne z Austrálie mohou překonat dosavadní rekord 250 milionů starých mikrobů.

Chystá se komerční výroba sodíko-iontových baterií. Doplněk lithium-iontových baterií je těžší, ale rychleji se nabíjí, má lepší životnost a potenciálně nižší cenu.

Hnojivo z Lednice má pomoci při globálním oteplování. Český hydrokompost z MendelU lépe zadržuje vodu a vrací vláhu do půdy.

Stavitelé Stonehenge měli střevní parazity, ukázaly jejich výkaly. Koprolity vůbec poprvé ukázaly na zdraví i stravu během doby kamenné v Británii. Zimní hostiny, záliba v tataráku nebo přemíra vepřového masa – tak vypadá stolování (a vyměšování) v neolitické Británii!

Nové implantáty překonávají některé z projevů Parkinsona. Díky stimulaci mechanismů odpovědný za průtok krve do mozku se daří potlačit tzv. ortostatickou hypotenzi doprovázející (nejen) Parkinsona. A také je možné do pacientů (nejen) s Parkinsonem dostávat stabilně analog dopaminu, aby lépe spali!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: pokec o nové české družici Planetum-1 (viz výš, natočený dávno před startem FYI), dále pak novinky o možném ruském odchodu z ISS, starší leč stále aktuální smrt příjemce xenotranspantátu a závěrem také pojednání o GMO přenici (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama