Středověcí Avaři prošli Asií překvapivě rychle, ukázala genetika

TLDR: Avaři, kteří v 6. až 9. století sídlili na území Maďarska, pocházeli původně z oblasti dnešního Mongolska. Ukázala to analýza 66 ostatků Avarů. Studie tuna.

Avaři nebo Tataři?

Připadá vám dnešní svět příliš násilný a hrubý? Hopněte spolu se mnou do hypotetického stroje času a vraťme se do poklidného a mírumilovného roku 567-568 našeho letopočtu… kdy se Evropa už století zmítala v chaosu po definitivním kolapsu Západořímské říše. Zásadní událostí tohoto (dvou)roku byl výskyt dalšího aktéra na evropském kolbišti, totiž Avarů! Do dějin (nejen) střední Evropy zasáhly poměrně výrazně, přesto však víc jak 14 století po jejich hvězdných chvílích panovaly nejasnosti o jejich původu.

Období stěhování národů a kolapsu Říma je totiž často skoupé na psané prameny, a těžiště moci se v této éře tak často měnila, že se nelze spoléhat na pozdější záznamy. Co se o roce 567 nebo 568 (ano, nejsme si jisti ani datem!) v souvislosti s Avary tuší, je jejich vytlačení germánských kmenů z Karpat. Avaři tu následně vydrželi po 2 století, než jejich kaganát zanikl po válce s Karlem Velikým. Zbylí Avaři byli jako etnikum postupně asimilováni nově příchozími Maďary, ale to je už zase další příběh.

I když se Avaři dost významně podepsali zejména na části historie nám blízkého území dnešního Slovenska, Maďarska a také jihu Moravy, dodnes nebylo jasné jejich etnikum a/nebo původ. Vzhledem k tomu, že šlo o původně kočovné nájezdníky, předpokládalo se, že by snad mohlo jít o příbuzné Hunů ze střední Asie. Ale možná, že pocházeli severněji ze Sibiře? Nebo naopak blíže z turkických území jihu střední Asie? Objevila se dokonce teze, že evropští Avaři byli jen pseudo-Avaři, kteří si jako uprchlí otroci Göturků (původem také ze střední Asie) tak začali jen říkat… Prostě ZMATEK NAD ZMATEK!

Vědátoři minulosti samozřejmě mohli kopnout do hrobů avarské éry a podívat se na kosti optikou antropologie, ale to nám jenom s velkou opatrností řekne, že asi měli asijské rysy – v čemž se shodují i řídké dobové prameny. Nic neulehčuje skutečnost, že Avaři se začali velmi rychle na slovanském území mísit se slovanskými kmeny.

Je to báječná záhada jako stvořená pro milovníky relativně neškodných konspirací – a tak je skoro trochu škoda, že do ní nyní vědátoři hodili vidle pomocí genomické studie!

Území kontrolované Avary na vrcholu jejich moci. Zdroj: William Shepherd R. (1871-1934), Wolf Halama, CC BY 3.0
Území kontrolované Avary na vrcholu jejich moci. Zdroj: William Shepherd R. (1871-1934), Wolf Halama, CC BY 3.0

Jako s šípem v zadku

Nová genomická analýza týmu Choongwon Jeonga ze Soulské státní univerzity si posvítila na pozůstatky 66 jedinců odkrytých v různorodě rozložených avarských hrobech identifikovaných podle hrobové výbavy a ritu. Výsledky pak ukázaly, že Avaři byli – chvilka napětí – doopravdy potomky středoasijské kultury pocházející z oblasti daleko od nejvýchodnějšího cípu Evropy! Práce tak poskytuje první spolehlivý důkaz o migraci Avarů. Zjištění jsou o to zajímavější, že se zdá, že migrace se odehrála v rekordně krátkém čase.

Původním domovem Avarů bylo pravděpodobně území zhruba odpovídající dnešnímu Mongolsku, odkud se během několika málo let dostali na Kavkaz. Odtud to pak během dalších 10 let dotáhli až do dnešních Karpat! To je pro kmenovou migraci, tedy ne jednorázový nájezd, skutečně drakonické tempo uvážíme-li, že se bavíme o éře, kdy nejrychlejším dopravním prostředkem byl kůň trefený šípem do zadele…

V kombinaci s historickými zprávami genetické důkazy naznačují, že rodištěm Avarů mohl být Rouranský chanát – tedy první známá konfederace proto-mongolských kmenů, kterým vládl chán. Ten neměl dlouhého trvání, kolem 4. století našeho letopočtu totiž vlivem soupeřících Göturků padl po zhruba století a půl existence. Přeživší Rourani se nejspíše dílem stali základem etnogeneze Tatarů, dílem ale zřejmě i Avarů. Přitom jenom 15 let po kolapsu Rouranů se objevují zprávy z Byzance o příchodu Avarů do Karpat.

Je pravděpodobné, že vzhledem k povaze útěku Avarů nešlo v reálu jenom o „etnicky čisté“ Avary, ale že pod jejich křídla se schovala i řada zástupců jiných příbuzných etnik. Hypotéza o tom, že jde o „pseudo“-Avary, je tak vlastně svým způsobem aktuální prací alespoň částečně potvrzena!

Co nám to říká o příspěvku Avarů do dějinných událostí?

Celá tahle scéna trvala asi 900 let, no. Zdroj: CBS, vlastní
Celá tahle scéna trvala asi 900 let, no. Zdroj: CBS, vlastní

Skoro jako stroj času

Nic moc zase tak nového – víme ale konečně, že avarský příspěvek k chaosu své doby nebyl vzdálený od příspěvku hunského. Práce rovněž naznačila tempo tohoto mísení s jinými etniky (nejenom Slovany). Kromě jasné příbuznosti Avarů se severovýchodní Asií a pravděpodobnou souvislostí s padlou Rouranskou říší data také ukazují, že elity z avarského období 7. století vykazují 20 až 30 % dalších předků z jiných regionů. Ti jsou pravděpodobně spojeni se severním Kavkazem a západoasijskou stepí. To by mohlo naznačovat další migraci ze stepi po jejich příchodu v 6. století.

Je to celé nemálo chaotické, a o to složitější je snaha pochopit události o víc jak milénium později. Každopádně se ale zdá, že nové paleo a archeo metody jsou tak trochu jako stroj času – dávají nám totiž přesto dávají šanci rozeznat víc z detailů těchto starých dobrých časů!

[Petr Zajíček, Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „Středověcí Avaři prošli Asií překvapivě rychle, ukázala genetika

 • 29. dubna 2022 (15:15)
  Permalink

  Píšu komentář,ne že bych rozuměl vašemu tématu,ale proto že mě v podstatě vyřadili z možnosti komentářů,z většiny sdělovacích medií.Teprve teď si uvědomuji,že téměř většina těchto sdělovacích prostředků patří pod jednoho zřizovatele.To zjišťuji podle toho,kam mě zakazují možnost se vyjádřit.Jsou to noviny pro ženy i pro děti,v podstatě jsme velmi sotisfikovaně vedeni někým.Já osobně jsem člověk mírumilovný,akorát upozorňuji na to,že zbytečným obětím na Ukrajině se dá docílit dohodou a ne trvat na tom až o tom rozhodne tzv.zlé Rusko.To má pouze určité podmínky,vzhledem ke svému bezpečí,které se dají splnit a nikoho to nijak neomezuje,spíš naopak.Ale nikdo to nechce slyšet a vyřadí mě z komentářů.Sice Vás neznám,ale budu to psát všude kde mě to dovolí.

  Reagovat
  • 04. května 2022 (11:14)
   Permalink

   Nejste sám, komu se to stalo. Nicméně pohled do historie je velmi zajímavý. Historie se totiž opakuje.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama