Pidiprocesor & SETI – Týden ve vědě 4. až 10. dubna 2022

Je tu vaše pravidelné nedělní potěšení – ukázka, že svět přináší i pozitivní novinky!

14. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
14. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Vznikla rekordně malá součástka procesoru. Narazili jsme na limit Mooreova zákona? Čínští vědátoři vytvořili nejmenší hradlo tranzistoru o velikosti jediné vrstvy atomů, tedy 0,34 nanometrů. Je to rekordně málo, a je vidět, že o moc níž už to nepůjde.

Až 2/3 druhů organismů na mořském dně jsou neznámé. Dvě třetiny eukaryot odhalených na dně moří byly v nové studii neznámé. Majoritně jde zřejmě o mikroskopické obyvatele oceánského dna zadržující CO2, sekundárně ale práce ukázala i na nečekanou biodiverzitu dalších druhů. Jo a navíc nám možná umožní podívat se do minulosti naší planety.

Astronomové zpozorovali zrod hned tří systémů u dvojhvězdy. Data observatoří ALMA a VLA odhalila u binární hvězdy vzdálené 980 světlených let existenci dvou menších disků (kolem každé hvězdy) a jednoho velkého (kolem obou). Ukazuje to víc o mechanismu formování planet obecně.

SETI aktualizovala novou chystanou radiodepeši pro mimozemšťany. Nese jméno BITG a jde o novou verzi depeše Arecibo z roku 1974. Ke svému cíli – bude-li vůbec někdy vyslána – dorazí do 13 tisíc let. Dalších 13 tisíc let poletí zpátky možná odpověď…

Na 7 milionů lidí ročně umírá kvůli znečištěnému ovzduší. Znečištění polétavým prachem a oxidem dusičitým vede k řadě zdravotních komplikací. Podle zprávy WHO více či méně špinavý vzduch dýchá 99 % lidstva.

Česká družice mise Planetum-1 pokročila k novému milníku. Konstruktéři cubesatu se pustí do finálního sestavení & integrace mise. Brzy se dozvíme se i horké novinky o logu a překvapivém „cestujícím“.

Dále jste viděli

Data sondy New Horizons odhalila na Plutu obří kryovulkány. Kopule ledových sopek vytlačují na povrch velké množství ledu a zmrzlého „bahna“. Možná jsou přitom stále aktivní. Existence kryovulkanismu na Plutu se předpokládá od roku 2015, nyní ji však jasněji doložil detailní průzkum snímků sondy.

Lidem s posttraumatickým stresem může pomoct MDMA s terapií. Užívání MDMA pod kontrolou zřejmě zvyšuje efektivitu psychoterapií. Naznačuje to aktuální výzkum, který s MDMA došel zlepšení post-traumatického stresového syndromu z dvou třetin pacientů.

Lidský genom byl konečně zcela rozluštěn! Na rozluštění genomu z 92 % došlo již v roce 2003, nyní vědci oznámili definitivní analýzu zbylých 8 %. Z toho koukají dobré věci pro budoucí medicínské aplikace i další poznávání vývoje člověka, života a vůbec!

Družicovou síť Amazonu vynese hlavně ULA. Síť Kuiper se má jako konkurence OneWeb a Starlink sestávat z 3236 družic, většinu vynese Atlas V od ULA, v menší míře Ariane 5 od Arianespace a New Glenn od Blue Origin.

Bonusové téma: Ne, nanočástice z kukuřice nás z rakoviny nevyléčí. Při hledání levnějších analogů syntetických nanočástic vyvinuli Japonci metodu extrakce bionanočástic z kukuřice. Mají sice některé zajímavé vlastnosti, studie se ale pouští i na příliš tenký led u některých diskutabilních tvrzení ohledně jejich účinnosti proti rakovině.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě s Farkym i pojednání o medicínské umělé inteligenci (viz výš), horšící se biodiverzitě, těhotné mumii a nakonec páteřním implantátu pro paraplegyky (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama