Nekvalitní spánek vede k hromadění břišního tuku

TLDR: O 9 až 11 % se zvyšují zásoby tuku (včetně „rizikovějšího“ viscerálního) u lidí, kteří spí jen po 2 týdny pouze 4 hodiny denně. Jde o další důkaz toho, jak kritický je dobrý spánek pro jednotlivce, ale i pro společnost. Studie tuna.

4 hodiny nestačí

Malá, ale zajímavě stavěná studie možná objevila další důvod k tomu, proč se dobře vyspat. Zdá se totiž, že horší spánek zvyšuje naše tukové zásoby – a vede tedy k „tloustnutí“.

V rámci randomizovaného experimentu se 12 zdravých dobrovolníků bez obezity po dobu 21 dní rozhodlo zjistit, co s nimi dělá horší spánek.

Dobrovolníci byli rozděleni do dvou skupin – jedna skupina spala 9 hodin denně a druhá skupina si musela během dvou týdnů vystačit s pouhými 4 hodinami spánku. Po třech měsících se testy opakovaly a účastníci si skupiny vyměnili. Jaké to na nich zanechalo stopy?

Ukázalo se, že nedostatek spánku v průměru souvisel s nárůstem celkové plochy břišního tuku o 9 % a nárůstem viscerálního (hlubšího) tuku v oblasti břicha o 11 %.

Zdá se, že nedostatek spánku způsobuje ukládání tuku hlouběji pod kůži, kde se s vyšším rizikem může hromadit kolem vnitřních orgánů a zvyšovat riziko srdečních a metabolických onemocnění.

Zjištění naznačuje další funkci spánku jako regulátoru tukových zásob. To nebyl ale jediný vliv špatného spánku na to, jak naše tělo zachází s tukem a potravinami.

Na horší časy

Krom toho se rovněž ukázalo, že horší spáči přes den konzumovali v průměru o 300 kalorií více, přičemž přijali také o 13 % víc proteinů a o 17 % víc tuků. Dalo by se spekulovat, že hromadění tuku a vyšší kalorický zisk může být nějakým druhem tělesných reakcí naučených v průběhu evoluce.

Méně spánku by v přírodě typicky naznačovalo turbulentní období, kdy je jednotlivec sám na lovu či je naopak loven. Hromadění tuku pro horší časy a konzumace maxima dostupných kalorií v tomto kontextu dává smysl. Instinktivní reakce těla, naučené miliony let živočišné evoluce, však dávají méně smyslu, pokud nespíte kvůli nočnímu sledování seriálu, stresu anebo večírku.

Zajímavé rovněž je, že zvýšení viscerálního tuku ukázala až počítačová tomografie – autoři studie podotýkají, že samotné měření tělesné hmotnosti mohlo být zavádějící a bez CT by studie došla k (falešně) uspokojivějším výsledkům.

Sečteno a podtrženo, dostatečný spánek je podstatný pro další z našich tělesných funkcí – a o to méně uspokojivé je, že problémy se spánkem má až třetina populace.

Tukové zásoby jsou samozřejmě jenom jedním aspektem souvisejícím se spánkem. Horší spánek zvyšuje riziko celé řady další problémů – spánek například pomáhá regulovat činnost buněk odpovědných za úklid krevních cév, takže chronický nedostatek spánku zvyšuje riziko kardiovaskulární příhody.

Nejde jen o „lenochy“

Spánek také pomáhá mozku třídit jeho vzpomínky i očistné procesy. Takže horší spánek rovněž zvyšuje dlouhodobě riziko kognitivních poruch, ale také zvyšuje problémy s mozkovým výkonem jako takovým.

Špatný spánek má tak v součtu obrovské dopady nejenom na délku kvalitního života jednotlivců, ale celé společnosti.

Ekonomické škody vzniklé horší produkcí i zdravotními náklady jsou pak doslova astronomické – šest let stará studie odhadla, že zvýšení průměrné doby spaní o jednu necelou jednu hodinu by se u Američanů vrátilo jak zlepšením života spáčů, tak i zvýšením obratu ekonomiky o 411 miliard dolarů

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama