Ne-infarkty & Prahvězdy – Týden ve vědě 28.3. až 3.4. 2022

Když nic jiného, dnes vás zahřeje čerstvý příval nových objevů od mikroskopie po makroskopii! Je tu nový týden ve vědě!

13. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
13. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Strojové učení dovede predikovat riziko infarktu. Mašina se u 900 pacientů naučila odhalovat na CTA snímcích velikost plaku v cévách, a z toho predikovat riziko infarktu do 5 let. Totéž umí u lidé, ale trvá jim to výrazně déle.

Americký start-up chce získávat energii z hloubkových vrtů. Pod našima nohama je gigantické množství energie – parta z MIT se na ni chce napojit umělými geotermálními vrty.

Koloběh vody na Zemi se mění dvakrát rychleji, než se čekalo. Měření založené na rozdílné salinitě (vrstev) oceánů naznačuje, že za posledních 120-170 let se o 7 % víc srážek přesunulo z tropů do vlhčích oblastí.

AI vymyslela na 40000 chemických zbraní za 6 hodin. Strojové učení vývoje léků může hledat i jiné chemické konfigurace. Zjištění může ale napomoct i ochraně před těmito hypotetickými zbraněmi, lze totiž proti nim již vyvinout protiopatření.

Našli jsme zatím nejvzdálenější & nejstarší hvězdu vesmíru. Je vzdálena 28 miliard světlolet a vznikla jen 900 miolet po Velkotřesku! Její rekord ale nebude zřejmě trvat navěky – se zlepšujícím se průzkumem oblohy i Webbovým teleskopem se bude totiž zlepšovat i schopnost nacházet její vrstevníky.

Pacient s ALS bez možnosti jakkoliv komunikovat může díky mozkovému implantátu znovu psát. Průlomový úspěch se podařil u 34 let starého muže, starší studie podobného druhu vždy fungovaly u lidí, kteří nějakou předzákrokovou komunikací ještě disponovali – tedy, až doposud.

Co se taky stalo

Česká studie zlepšila poznání genů pro kvetení. Vylepšená mikroskopická metoda od AV ČR by mohla v budoucnu napomoct zvýšení zemědělské úrody.

Mikroplasty byly vůbec poprvé detekovány v lidské krvi. Vzhledem k tomu, kde všude se mikroplasty našly, to není úplně šok. Zatím stále přitom nevíme, jestli či jak by nám mikroplasty mohly škodit.

Z nitra Země uniká prvek, který byl svědkem vzniku planety. Izotop helium-3 pochází ještě z prapůvodní mlhoviny naší soustavy, jde i o jeden z nejstarších prvků vesmíru. Jeho vědátorování pomáhá korigovat představy o vzniku Země!

Expedice na dně Atakamského příkopu objevila dosud neznámé druhy. Je to vůbec poprvé, co lidé do této oblasti vstoupili. Prohlubeň u chilského pobřeží odhalila nové organismy a bakterie, rozmanitost života s hloubkou ale klesá.

BONUSOVÉ TÉMA: Rusko-japonská válka z let 1904-1905 připomíná konflikt dnes. Století nazpět skončila snaha carského Ruska o globální projekci síly jedním z nejvíce tragikomických válečných příběhů moderní éry. Absolutně vůbec neříkám, že dnes je to stejné… Nicméně lze asi konstatovat, že některé motivy se v dějinách Ruska rýmuji častěji nežli jiné.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom celého týdnu ve vědě také první autonomní robotickou laparoskopii (viz výš), vyvíjený čínský kosmický reaktor, (ne)válečné téma o NATO a Rusku a závěrem téma o tom, že lidi mohou teoreticky produkovat vlastní jed (viz níž) .

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama