Americké invazní mravence může potlačit přirozený patogen

TLDR: Jih USA sužovaný nájezdy „šílených mravenců” si již brzy možná bude moci oddechnout, tvrdí to aspoň tým vědců z Texaské univerzity v Austinu. Popsali totiž způsob, jak přirozeným přenesením mravenců infikovaných mikrosporidií redukovat tento invazivní druh. Více o tom zde.

Crazy blázniví mravenci

Ne všichni zástupci čeledi Formicidae mají pověst sympaťáka Ferdy mravence. V českých panelácích nás mohou potrápit tak maximálně notoricky známí Faraoni, ale jinde mají s druhem Nylanderiafulva problémy diametrálně odlišné. Už před dvaceti lety se v Texasu a poté na Floridě objevili tihle původně jihoameričtí prcci (měří cca 3 mm) a od té doby se rozšířili po velkých oblastech amerického Jihu.

Jejich latinské rodové jméno odkazuje k významnému finskému entomologovi Williamu Nylanderovi a druhový přívlastek k jejich barvě (žlutá). V angličtině se jim říká prostě „crazyants”, kvůli jejich neorganizovanému pohybu, při kterém zběsile pochodují na všechny strany. Bohužel, jejich potrhlý způsob lokomoce není to nejhorší. Ani zdaleka.

Kromě bolestivého kousnutí, kterým počastují kohokoli, kdo se jim postaví do cesty také příliš neprospívají místní biodiverzitě. Kromě toho trpí zvláštní afinitou k všem elektrickým zařízením, což často končí různými zkraty a poruchami. Nadto je potřeba říct, že si nevystačí s klasickými hnízdy, čítajícími “pouze” stovky tisíc jedinců, ale vytváří tzv. superkolonie, kde vedle sebe v jakémsi “paktu o neútočení” žijí nepříbuzné rodiny mravenců a jejich ničivá síla se tak násobí.

Kéž by se tak objevila nějaká možnost,  jak šílené mravence umravnit…

Co fčil?

Tuto otázku si pravděpodobně položili vědátoři z výše zmíněné vysoké školy. A dali se do práce. Protože účinek insekticidů je zrovna na šílené mravence celkem chabý, začali pátrat po přirozeně se vyskytujících chorobách, sužujících tento odolný hmyz. Už před lety se totiž v tělech těchto invazivních mravenců objevil druh mikroskopické houby, která jim značně znepříjemňuje život. No, houby… Ono je to složitější.

Jedná se o druh mikrosporidie, dříve řazené mezi prvoky. Konkrétně Myrmecomorba nylanderiae. Česky se mikrosporidiím příhodně říká Hmyzomorky, protože skutečně působí právě této třídě živočichů nejvíc patogenně. No a tahle hmyzomorka používá tukové buňky jako továrny na výrobu výtrusů, kterými se rozmnožuje.

Není úplně jasné, odkud se houbová pohroma vzala, možná pochází ze staré vlasti hmyzích imigrantů, anebo se došlo k přenosu z jiného druhu, to přesně nevíme. Každopádně pozitivní zjištění (pro lidi, ne pro mravence) bylo, že se za posledních 8 let tenhle mravenčí mor rozšířil natolik, že ze zkoumaných 15 populací došlo u všech k jejich znatelnému zmenšení a dokonce přes 60 % jich úplně vymřelo!

Světlé zítřky… ?

No a v čem že spočíval pokus, který milým mravenečkům texaští výzkumníci nachystali? Inu, hezky přenesly nakažené jedince do zdravé kolonie v jednom parku a sledovali, co to udělá. A děly se divy! Ne tedy nějakou závratnou rychlostí, ale po několika letech došlo k tom, že místo, na kterém se pokus odehrál, je dnes zcela “crazy ant free”!

Mravenčí Steve Buscemi vypadá pořád stejně dobře! Zdroj: 30 Rock/NBC/Public Domain/Vlastní
Mravenčí Steve Buscemi vypadá pořád stejně dobře! Zdroj: 30 Rock/NBC/Public Domain/Vlastní

A proč je to tak skvělé? No, protože biologická ochrana, která je specificky cílená na invazivní druh a nemá žádné další účinky na prostředí, představuje naprostý win-win! Stačí, abychom přírodě trochu dopomohli s šířením, měli dost trpělivosti a výsledek se dostaví.

S trochou píle a takového malého moru (ale jen na invazivní zlé mravence!) se tak možná milý Ferda Mravenec opět stane dominantním druhem, a jediní mravci, kteří budou trápit nebohé Sapienty, budou kemové v kredenci!

[Pavel Koubek, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama