T.rexes & Kyberpunk – Týden ve vědě 28.2. až 6.3. 2022

Je za námi další náročný týden – odměňte se za jeho překonání porci majoritně optimistických novinek z vědy!

9. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
9. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Slavný T.rex byl možná třemi různými druhy (ale spíše ne). Nová studie má za to, že legendární Tyrannosaurus rex se mohl sestávat ve skutečnosti ze tří podobných příbuzných o různé velikosti. Práce však vyvolává spíše skepsi, velikost se totiž mohla lišit i z jiných důvodů.

Páteřní implantát vrátil třem ochrnutým lidem chůzi. Implantát 6×6 cm posílil spojení mezi mozkem a míchou a umožnil tak v experimentální studii lidem znovu chodit. Efektivitu implantátu posílilo strojové učení a další inovace, výsledek je ale stále na míle daleko od běžné klinické praxe.

Laserem urychlená loď by mohla k Marsu dorazit za 45 dnů. Nejedná se o laserovou plachetnici, nýbrž hybridní koncept, kdy laser na dálku urychluje médium v kosmické raketě. Metoda by však mohla být dostatečně efektivní na to, aby prudce zkrátila dobu přeletu mezi planetami. Zatím jde ale jenom o čistokrevný koncept.

Objeven prehistorický kontinent, který byl mostem do Evropy. Dávná pevnina Balkananatolie sehrála důležitou roli, protože zcela změnila evropskou faunu.

Keporkaci už nejsou ohrožení. Podařilo se zřejmě předejít jejich vyhynutí! Australští vědátoři naznačují, že populace inteligentních kytovců se výrazně zotavily.

Výzkumníci odhalili původ Willendorfské venuše. 11 cm velká soška stará 30 tisíc let vznikla na jihu Itálie, daleko od místa svého pozdějšího nálezu.

Dále jste viděli…

Ukrajinská invaze ovlivňuje vědu – otazník visí nad spoluprací NASA a Roskosmu. Ačkoliv prozatím nebyly formalizovány žádné změny, neoficiálně se mluví o riziku rozdělení ISS i nových příležitostech pro SpaceX. Také Česko ukončuje členství ve výzkumu v Dubně. Rozhodlo o tom MŠMT, jaderný ústav v Dubně je přitom cosi jako „ruský CERN“.

Ne, ze Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině neuniká radiace. Noční boje v komplexu zasáhly areál jižně od bloků, většina elektrárny je navíc odstavena.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Konflikt na Ukrajině mění jaderné odstrašování (ale ne tak, jak myslíte). Jaderná přestřelka mezi velmocemi je i nyní, v pondělí 28. února, stále nepravděpodobná. Aktuální dění ale může být posledním hřebíčkem do rakve snahám o nešíření jaderných zbraní mezi mnoho budoucích aktérů světového kolbiště.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali sedm videí: především ale speciál o válce vs. technologiích (viz výše) a také pro změnu nezávazný rozhovor s Liborem Nemeškalem, filmovým střihačem a pedagogem o filmovém krásnu (viz níž).

Krom toho i tradiční týden ve vědě a plejádu video novinek střiženou z něj: očkování na Alzheimera či starověkou erupci na Santorini.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama