Slavný T.rex byl možná třemi různými druhy (ale spíše ne)

TLDR: Nová studie má za to, že legendární Tyrannosaurus rex se mohl sestávat ve skutečnosti ze tří podobných příbuzných o různé velikosti. Práce však vyvolává spíše skepsi, velikost se totiž mohla lišit i z jiných důvodů. Studie tuna.

Vzhůru do minulosti

Dneska se mrkneme na primitivní tvory, kteří kdysi patřili mezi pány planety, ale přesto byli vyhubeni – řeč je samozřejmě jen o dinosaurech! Malá skupina paleontologů vydala studii, se kterou vyvolala poprask mezi odbornou veřejností. A není divu, podle těchto vědců se má nejslavnější ze všech dinosaurů, legendární Tyrannosaurus rex, rozdělit na tři druhy na základě několika morfologických znaků, přičemž jde primárně o velikost jednotlivých tyrannosaurů.

Rod T.rex by se měl dle výzkumníků rozdělit na subtilnější Tyrannosaurus reginae (královna plazích tyranů), středně velké T. rexe (krále) a ti nejmohutnější by nově patřili k druhu T. imperator (císař). Je to jenom zbytečná klasifikace pro nejužší odborníky, nebo má nějaký merit i pro laické zájemce o dávné vrcholové predátory?

Podobné rozdělení dnes dobře známe u velkých kočkovitých šelem, kdy druhy tygr, lev, jaguár a levhart patří do společného rodu Panthera, přičemž se od sebe oddělili teprve před několika set tisíci lety – a mohou se mezi sebou i nadále křížit. Jasně, tohle sebou nese přímé implikace pro chov podobných kočičáků, zatímco chovatelé dinošů jsou stále po čertech ojedinělá sorta.

Je tu navíc také drobný rozdíl v tom, zatímco se velké kočky rozutekly v oddělených druzích na většinu kontinentů, rod Tyrannosaurus žil dle dostupných fosilií po dobu asi dvou milionů let na malém světadílu Larimidie, který se táhl jako úzký pruh pevniny od Aljašky k Mexiku a od zbytku Severní Ameriky jej oddělovalo vnitrozemské moře.

Bylo by to tedy totéž, jako kdyby spolu tygři, lvi, jaguáři a levharti žili prakticky bok po boku…

Spíše "triplesaurus rex", etotak? Zdroj: Marvel, vlastní
Spíše „triplesaurus rex“, etotak? Zdroj: Marvel, vlastní

Otázky převládají

Připomeňme si, že ačkolvi jsou T.rexové ve fikci často ultimativním symbolem éry dinosaurů, nejenže žili skuteční T.rexové pouze v omezeném prostoru prehistorické Země, ale i v omezeném čase. Zatímco éra dinosaurů má svůj obecný počátek cca. 250 až 235 milionů let nazpět, T.rexové samotní kráčeli po povrchu planety „jenom“ 68 až 66 milionů let nazpět. Tedy než jim zatl tipec dopad planetky/komety na konci éry křídy…

Ačkoliv samože existovaly i podobné příbuzné druhy, lze T.rexe samotné rozhodně označit za druh, který ve věku dinošů sotva smočil kotníky!

Je tedy dost nepravděpodobné, že by na takto malém území za tak krátký čas vytvořili tyranosauři tři samostatné konkurenční druhy obřích dravců podobné velikosti. Vědecká obec se tak ke studii tváří dost skepticky. Odlišnou stavbu jedinců mohl jednoduše způsobit sexuální dimorfismus (kluci byli větší/menší než holky) nebo dostupnost potravy.

Nehledě na to, že všichni jedinci z potenciálního druhu T. imperator byli podstatně starší než jejich menší souputníci. Což by mohlo spíše ukazovat na postupný vývoj jednoho druhu do jiného nežli existenci druhů nezávislých.

Země před 66+ mio lety. Zdroj: Wikipedia/CC BY
Země před 66+ mio lety. Zdroj: Wikipedia/CC BY

Jasnější pohled

Jako obvykle při studiu minulosti naší planety je třeba brát potaz na skutečnost, že usuzujeme na jevy jenom z relativně malého počtu skutečných důkazů. A i ty důkazy, třeba ve formě fosilních ostatků organismů, jsou často jenom úlomky celého těla – lze z těchto úlomků sice usuzovat na pravděpodobné proporce, ale jistotu obvykle nemáme.

Prozatím tedy nad závěry této práce přivřeme oči, uši a další otvory – pokud nic jiného, ukázala nám totiž některé nově identifikované trendy ve velikosti dávných predátorů patřících pod T.rexe! Jestli se ale budeme muset začít učit skutečně nové druhy, to je teprve otázkou v řešení. Na druhou stranu, naše znalosti minulosti postupně nabývají stále ostřejších kontur, a připomíná to také stále pestřejší rozdělení odhalených hominidů.

Možná, že T.regina a T.imperator tak sami o sobě jako nezávislý druhové neexistovali – ale je rozhodně dost dobře možné, že postupné detailnější katalogizování a poznávání prehistorických tvorů povede ke stále detailnějším konturám vyhynulých druhů. A spolu s nimi i ke stále častějším otázkám, zdali pozorujeme jeden druh v jeho rozmanitosti, anebo již druhů vícero!

[Petr Jirsák, Ladislav Loukota]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama