Supervlna & Metan – Týden ve vědě 14. až 20. února 2022

Spočněte ve svém feedu u nového přehledu toho, jak jsme dál v poznání života, vesmíru a vůbec!

7. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
7. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Osamělá supervlna o 17,6 m je nejvyšší detekovanou na moři. Rogue wave u pobřeží Kanady byla skoro třikrát vyšší než okolní vlny. Detekce těchto osamělých supervln je složitá, postupná katalogizace nám ale může říct časem víc o okolnostech jejich vzniku.

Nový 2D materiál slibuje nejen dobrou pevnost, ale i cenu. Monomer označený jako 2DPA-1 by mohl zvýšit nosnost konstrukcí, zároveň by mohl být i snazší na produkci než třeba grafen. Do požadované konstrukce se totiž za správných podmínek „poskládá sám“.

Metanu v atmosféře je nejvíce od počátku měření. Průměrné atmosférické koncentrace metanu překročily v září 2021 hodnotu 1900 ppb – to je nejvíce v historii od počátku měření.

Lidé možná do Evropy přišli již před 54 tisíci lety. Objev z francouzské jeskyně naznačuje jak dřívější příchod lidí, tak jejich život po boku neandertálců.

SpaceX plánuje další soukromé pilotované mise, otestují i EVA. Miliardář Jared Isaacman stojící za Inspiration4 plánuje dva lety Crew Dragonu a jeden let Starshipu. První z nich jménem Polaris Dawn má odstartovat ještě letos.

Proces vzniku bílých trpaslíků je zřejmě osudný okolním planetám. Astronomové poprvé detekovali dopad exoplanety na povrchu bílého trpaslíka. Za pár miliard let to možná čeká i Zemi.

Stalo se také

Nitro Země je možná tvořeno superionickou slitinou železa.
Simulace dle měření seizmických vln naznačují přítomnost extrémní slitiny, která má sice pevnou mřížku z atomů železa, ale díky její viskozitě skrze ni doslova protéká jako kapalina směs tvořená lehčími atomy vodíku, kyslíku a uhlíku.

Astronomové objevili první samotářskou černou díru v galaxii. Černé díry obvykle odhalujeme díky jejich vlivu na jiný objekt v okolí. Tu bez souputníka odhalila metoda gravitačního čočkování.

Protilátky po očkování jsou efektivnější než ty po prodělání nemoci, naznačuje studie. Podle stejné práce jsou protilátky získané očkováním zejména efektivní proti různým variantám nového koronaviru.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Jak se lidé koupali dříve? Poznejte Diokleciánovy lázně. Připomeňme si největší lázně římské éry jako symbol toho, proč je koupání v teplé vodě civilizační výdobytek!

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali šest videí: pokec o dentální prevenci (viz výše), dále pak novinky o tom, jak jsou na tom přešlechtění pséci, co umí nano-meta-kamera, jak vznikly praoděvy ze stromů, na co je detekce neutrin v CERNu (viz níž), a nakonec samože celý nesestříhaný poslední týden ve vědě!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama