Schváleny oční kapky, které by mohly nahradit seniorům brýle

TLDR: Kapky s označením Vuity zmenšují zornici, díky čemuž i méně flexibilní oko lépe zaostřuje a zlepšuje vidění na blízko. Oznámení tuna.

Proč se s věkem horší zrak?

Více, co je to presbyopie? Dříve se jí říkalo stařecká vetchozrakost – jde totiž oční vadu, která se vyskytuje typicky u lidí až v průběhu postupujícího vyššího věku. Právě proto mnozí senioři potřebují nakonec brýle. Ale co kdyby si vystačili jenom s očními kapkami?

Právě to slibuje nové léčivo ve formě očních kapek, které nyní schválila americká FDA. Jak mohou kapky nahradit brýle? Vlivem věku je oční čočka stále tvrdší a méně pružná, oční svaly navíc časem ztrácejí sílu. Proto je stále obtížnější zaostřit na věci, které jsou blízko, zejména pokud jsou malé…

Jak vám mohou pomoci oční kapky? Kapky s označením Vuity obsahují miotika – tedy léky, které zmenšují oční zornici. To se obvykle hodí při diagnostice oka, ale rovněž to může snížit tlak během presbyopie!

Oko tak lépe zaostřuje, což zlepšuje zrak na blízko, zatímco zrak do dálky není ovlivněn. Kapky tak dovedou již 15 minut od aplikace nahradit brýle, přičemž jejich efekt působí až šest hodin.

V čem je klasické „ale“?

OK, to zní skoro až příliš dobře. Nebojte se, ani toto léčivo není absolutně bez rizika. Zcela všichni senioři tak brýle nejspíše nezahodí ani v budoucnu.

Účinná látka v kapkách je sice typicky prostá vážnějších nežádoucích účinků, ale velmi vzácně může v jejím důsledku dojít na odchlípnutí sítnice (!), neměli by ji používat ani lidé se zánětem duhovky. Nízká koncentrace nicméně riziko dále snižuje.

To ukázaly i testy, v jejichž důsledku bylo léčivo schváleno. Prozatím nepublikované studie zahrnující 750 účastníků prokázaly statisticky významné zlepšení zraku, ale také málo vážno, rozhodně však otravné (metaforicky) vedlejší účinky. Na 14,9 % lidí hlásilo mírné bolesti hlavy, kolem 5 % mělo zarudlé očiu, rozmazané vidění, bolest zraku a další patálie, které znepříjemňují život.

V neposlední řadě by se kapkám měli vyvarovat i lidé, kteří potřebují řídit v noci, popřípadě vykonávat jinou rizikovou činnost při špatném osvětlení. Kapky zmenšující zornice totiž logicky zhoršují také zrak při nízkém osvětlení.

Teprve… uvidíme (ba dum tss)

V americkém systému zdravotnictví vyjdou kapky na měsíc na 80 dolarů (cca. 1800 korun, ale s našimi pojišťovnami dost možná méně), přičemž nejlépe kapky pomáhají lidem ve věku 40 až 55 let. Je pravděpodobné, že starším lidem pomohou méně.

Vuity ovšem není jediné vznikající léčivo podobného druhu, které na své schválení čeká. Jde jenom o léčivo, které bylo schváleno jako první. Různé další látky, které pomáhají staršímu oku vyrovnat se s vlastní nepružností, by tak mohly v budoucnu fungovat efektivněji i pro jiné věkové skupiny. Možná i s nižší mírou nežádoucích účinků. Jen stále nelze očekávat, že budou nutně fungovat i během nemoci očí, a během šera.

To vše zvyšuje šanci, že někdy v budoucnu brýle skutečně skončí v koši – ale prozatím se své dominance rozhodně obávat nemusejí.

Původně publikováno pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama