Santorini & Webb – Týden ve vědě 3. až 9. ledna 2022

Vítejte v první týdnu ve vědě v tomto roce!

První týden ve vědě roku 2022! Zdroj: Vlastní, Public Domain
První týden ve vědě roku 2022! Zdroj: Vlastní, Public Domain

Odhalení protilátek nás přiblížilo očkování proti Alzheimeru. Beta amyloid plaky jsou jednou z příčin horšení mozkových funkcí během Alzheimerovy nemoci. A nová studie dosáhla u myší úpravy imunity tak, aby tyto plaky omezila!

Našli jsme první oběť starověké ničivé erupce Santorini. 3,5 až 3,6 milénií nazpět zaplavila Středomoří masivními vlnami tsunami, a mimo jiné zabila na pobřeží Turecka mladého teenagera. Tedy – možná!

Kvantoví fyzici poprvé dosáhli významné „optické levitace“. Vědci z ETH v Curychu zachytili pomocí laserového světla malou skleněnou kuličku o velikosti sto nanometrů a zpomalili její pohyb na nejnižší kvantově mechanický stav. To by mohlo vědátorům pomoci při studiu kvantových efektů v makroskopických objektech a při konstrukci extrémně citlivých senzorů.

Největší létající tvor dějin používal ke startu vysoký výskok. Dávný tvor vysoký jako žirafa se také dle biomechanické studie mohl udržet ve vzduchu dny!

Tyto pozoruhodné nanobonbony by mohly uskladňovat vodík. Grafen posypaný iridiem, padiem a uskladněným vodíkem by mohl být jednou způsob uchování energie.

Rozkládání Webbova teleskopu bylo úspěšně dokončeno. Teleskop, který dohlédne do rekordní dáli časoprostoru, by měl přinést snímky do půl roku.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Lidé mají v genech ukryté schopnosti vytvářet vlastní jed. Velká část našeho genomu je neaktivní – a disponujeme tak geny pro ledajaké vylomeniny. Třeba i k tomu, abychom mohli produkovat jed jako hadi.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: pokec s Bojanu Kljunić (viz výš), krystalizace detailněji, protinádorový cordyceps, nežádoucí účinky vakcín, a nakonec rozměrný rok 2021 ve vědě (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama