Lepší fúze & Umělá ledvina – to vědě přinesl rok 2021

Tak to máme opět za sebou! Vše, co nám letošní rok dal, sice za oslavu nestojí – ale tím spíše si připomeňte největší úspěchy vědy, techniky a poznání!

Rok ve vědě 2021! Zdroj: Wikipedia/CC BY, vlastní
Rok ve vědě 2021! Zdroj: Wikipedia/CC BY, vlastní

Umělé srdce v laboratoři postavilo „sebe sama“. S podporou mezibuněčné komunikace můžou kmenové buňky samy od sebe vytvářet komplexnější organoidy. A první již vznikl. Později dokonce dosáhli výzkumníci podobného pokroku u celého myšího embryoidu.

Na Marsu přistála sonda Perseverance, nástupce Curiosity. Hledat tu bude stopy někdejšího života, otestuje také první létající dron na jiné planetě. Též tu vzlétla Ingenuity, první létající sonda historie

Odhalena krystalizace v reálném čase a atomovém rozlišení. Metoda SMART-EM z Tokia ukázala krystalizaci kuchyňské soli ve 25 snímcích za sekundu. Jde jen o zástřel, než se podobně rychle a detailně budou sledovat vlastnosti dalších látek přímo v průběhu krystalizace – což bude mít časem i praktické aplikace.

Ledvina z GMO prasete poprvé napojena na člověka. Třídenní test prokázal, že orgánu schází molekuly vyvolávající akutní imunitní reakci. Teprve další testy ukáží, zdali lze skutečně dlouhodobě využit prasečí orgány (či jiné komponenty) i u lidských pacientů, vše je ale minimálně nyní na dobré cestě!

Laser vyprodukoval pomocí fúze víc energie než kolik spolkl ohřev sám. Ačkoliv jsme stále daleko od fúzních elektráren, a ani tento typ fúze nezískal více energie, než kolik spolky další mechanismy (laser, reaktor, žárovky v laboratoři apod.), posun může jednou přinést fúzi pro kosmonautiku.

Lidé měli rádi obiloviny ještě před příchodem zemědělství. Obiloviny pevné i tekuté byly populární komoditou v nejstarší známé kamenné svatyni, i když její „obyvatelé“ ještě neobhospodařovali políčka!

Pandemie s covidem pokračuje, efekt nemoci pomohly snížit očkování i antivirotika. Očkování vyvinuté původně na variantu wuhan snižuje u delty riziko smrti stále o 90 % a infekčnost o 30 %. Ke konci roku dorazily také první antivirotika od Mercku a brzy též Pfizeru, které by mohly pomoct redukovat efekt covidu i pro neočkované. Zároveň se však nově šíří varianta omikron, u níž však přesné vlastnosti ještě nejsou známy.

Suborbitální raketoplán Richarda Bransona dosáhl (amerického) kosmu. Ačkoliv byl let „jenom“ turistickou záležitostí, která sotva olízla hranici kosmu (a to ještě jenom dle některých definic), jde stále o kulminaci mnohaletých snad Virgin Galactic o realistické turistické návštěvy kosmu. O týdny později Bransona následoval výše i Jeff Bezos, později též přímo na orbitu mise Inspiration4 od SpaceX.

A jak na tom byla videa?

Na našem youtubovském kanálu se tam mimo řady jiných pohyblivých obrázků podařilo spáchat sérii príma rozhovorů! Od fotografa sluneční koróny Miloslava Druckmüllera (viz výše) přes historičku Kateřinu Královou, ekonomem Filipem Matějkou, geopolitika Břetislava Dančáka, astronoma Miloše Tichého a kosmoložku Lenku Zychovou, až po antropoložku Petru Urbanovou (viz níže), a samože mnohem víc. Celý přehled rozhovorů najdete v sekci Vědátoři na pivu tady na webu.

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama