Erupce & Baterky – Týden ve vědě 17. až 23. ledna 2022
Ať už vám uplynulý týden přinesl libovolné strasti, i tentokrát se můžete spolehnout, že alespoň ve vědě se podařily nové slasti!

Erupce Hunga Tonga byla zřejmě slabší než Tambora v roce 1815. Massivní erupce tichomořské sopky z 15. ledna vyvolává otázky o své síle. Zatím je brzy na definitivní závěry, ale i přes sílu erupce by zřejmě neměla mít zásadní vliv na letošní klima.
Čína prý vyvíjí megawattový kosmický jaderný reaktor. Zatím jde jenom o oznámení v čínském tisku, podobný reaktor by ale umožňoval udržitelné lety k Marsu.
Starověké velmože trápili parazité, odhalila dávná toaleta. Koprolity odebrané zespoda kamenného záchoda patřícího dávnému židovskému bohatýrovi ukázaly, že i vyšší třída trpěla na špatnou hygienu.
Země prolétá obrovskou výdutí po výbuších supernov! Naše Místní bublina vznikla z 15 supernov, za 8 milionů let ji opustíme.
Vedlejší účinky vakcín hlásili ve velké míře i lidé s placebem. Na 35 % lidí s ním a 46 % lidí s vakcínou tak učinilo ve studii víc jak 45 tisíc lidí. To naznačuje, že velká část – v průměru 63 % – mírných a středních nežádoucích účinků covidových očkování zřejmě plyne z efektu nocebo, tedy v zásadě přílišného stresování se možností negativních účinků.
Čeští vědci patentovali experimentální nehořlavou baterii. Baterie na principu elektrochemické reakce má výdrž 500 cyklů a kapacitu na úrovni li-ion baterií.
A včil do videosekce
Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali šest videí: Petr Brož o Hunga Tonga (viz výše) pokec s Norbertem Wernerem (viz níže), co čeká Webba, jak žili otroci v Pompejích, kdy (ne)jít spát, a samože i týden ve vědě.
video 2
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz —loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR