Fúze & Nanokamery – Týden ve vědě 6. až 12. prosince 2021

Blížíme se do cílové rovinky – je tady předposlední týden ve vědě (bo kolem vánoc bude roční sumáž)!

49. týden ve vědě! Zdroj: CC BY, vlastní
49. týden ve vědě! Zdroj: CC BY, vlastní

Lidé z prvního města nosili oděvy ze stromového lýka. Mikroskopická analýza nálezů v městě Çatal Hüyük naznačuje, že právě lýko mohlo být minimálně v této lokalitě hlavní zdroj textilií.

Většina psích plemen je vysoce inbrední, zhoršuje to jejich zdraví. Vzájemné křížení mezi příbuznými zvyšuje i psů genetické vady a vede ke zdravotním potížím. Průměrné psí plemeno má až 25% míru inbreedingu, a to můře ovlivňovat jejich (ne)zdraví.

Černé díry se možná zvětšují po boku rozpínání vesmíru, navrhuje hypotéza. Podle astrofyzikální teze by mohla veškerá hmota – nejviditelněji ta v černých dírách – postupně narůstat úměrně k velikosti vesmíru. Jde zatím jenom o myšlenkový konstrukt, budoucí detektory gravitačních vln to však budou s to ověřit.

Takhle vypadá nanokamera schopná snímků o vysoké kvalitě. Zařízení funguje díky propojení metapovrchu se strojovým učení. Může pomoct medicíně i robotice.

Laser vyprodukoval pomocí fúze víc energie než kolik spolkl ohřev sám. Ačkoliv jsme stále daleko od fúzních elektráren, a ani tento typ fúze nezískal více energie, než kolik spolky další mechanismy (laser, reaktor, žárovky v laboratoři apod.), posun může jednou přinést fúzi pro kosmonautiku.

Omikron má asi vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh. Podle prvních studií WHO se zdá být omikron mírnější, bude se však o to lépe zase šířit.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: krom týdne ve vědě s Farkym také minutový výlet do světa vodních červů (viz výš), dále novinková videa o letu Starship v lednu 2022, Omikronu a prvním prakontinentu (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama