Covidová pilulka Mercku schválena, brzy bude ale nahrazena

TLDR: Americká FDA povolila předběžné užití molnupiraviru pro rizikové pacienty. Přesto lék s 30% efektivitou pro snížení rizika smrti na covid nejspíše brzy nahradí léčiva efektivnější. Oznámení tuna.

Molnupoco?

Zaznělo to sice už asi milionkrát, ale při pohledu do internetových diskuzí je znát, že to je stále nedostatečně šířená informace – připomeňme si tedy na úvod hlavní problém v epidemii covidu. Nejde ani tak o to, že se šíří nový virus, ale spíše to, že se šíří rychleji než jiné současné respirační choroby. A to při volném šíření zaplňuje příliš rychle nemocnice.

Riziko vážného průběhu limituje očkování, a již dnes bychom při relativní absenci opatření v Česku měli nemocnice dávno zaplněné (víc než nyní), kdyby nebylo naočkováno kolem 60 % dospělé populace. Ale zbytek populace, zdá se, na dobrovolné očkování nepřistoupí. A osobně nejsem v současném společenském klima úplně příznivec covidového očkování povinného. Jak ze šlamastiky ven?

Naučte se vyslovovat slovo „Molnupiravir„. Právě tak se totiž jmenuje léčivo, které minulý týden schválila americká FDA pro nasazení u těžkých průběhů covidu-19.

To by mohlo našim neočkovaným přátelům, ale i např. seniorům a dalším lidem, u kterých vakcinace neměla kýžený efekt (žádné očkování nemá efektivitu 100 %, pamatujme) snížit riziko vážného průběhu i po vystavení covidu.

Přijetí léku se samože neobešlo bez kontroverzí (to by to asi nemohla být debata v roce 2021…), protože několik členů panelu vyjádřilo obavy ohledně bezpečnostních rizik a nízké účinnosti léku. Celkově skupina hlasovala v poměru 13:10 s tím, že přínosy převažují nad riziky používání léku u nakažených osob s vysokým rizikem závažného onemocnění, u nichž se příznaky objeví do pěti dnů. Několik hlasujících členů také uvedlo, že chtějí z autorizace výslovně vyloučit těhotné ženy.

Ačkoliv jde o první podobné Kvidové antivirotikum vůbec, pokud vám „Molnupiravir“ nejde přes pusu, možná se s ním ale nemusíte příliš namáhat. I FDA sama totiž předpokládá, že Molnupiravir bude nasazen spíše sporadicky. Proč?

Řada nevýhod

Důvodů je několik, ale především se blíží obdobná, leč podle všeho prozatím efektivnější antivirotická pilkulka od Pfizeru. Oba prášky mají pomáhat zejména pacientům s těžkým průběhem covidu, ale zatím Molnupiravir má zabránění rizika smrti efektivitu jen 30 % (původně se zdálo, že je to až 50 %, Pfizer hlásí momentálně efektivitu skoro 90 %.

Důvodem může být i skutečnost, že zatímco preparát Pfizeru vznikl přímo na covidu, Molnupiravir byl původně antivirotikum vyvíjené proti chřipce.

Dalším důvodem relativně méně častého očekávaného nasazení je skutečnost, že byť je Molnupiravir první proticovidovou pilulkou, rozhodně nejde o první terapeutikum obecně. Monoklonální protilátky jsou dnes již široce dostupnou formou pomoci pacientům s těžkými průběhy, ačkoliv by postupně mohly být vytlačovány novějšími, snáze dostupnými a levnějšími léky. Záleží ale také na době podání od infekce – posunování této hranice novými léky by také dále mohlo pomoct nemocnicím a pacientům.

Přesto je předběžné schválení FDA (po kterém bude nejspíše brzy následovat i evropská EMA) významný milník v marginalizaci efektu covidu na zdravotnictví, a tak, doufejme, i na společnost a ekonomiku. Budou-li dále přibývat snáze aplikovatelná léčiva, která mají efekt i po počáteční infekci, covid tu s námi sice bude i nadále – ale začne se více podobat chřipce, se kterou je některými odmítači očkování a opatření tak často srovnáván.

Publikováno původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama