Protinádorový lék z cordyceps byl čtyřicetinásobně vylepšen

TLDR: Vědátoři vytvořili nový druh chemoterapie z látky, která se nachází v houbě „Caterpilar Fungus“. Tradičně platí, že to zdaleka není řešení na všechny typy nádorů, ale nejspíše to pomůže proti části z nich. Studie hír.

Nové látky, nové výsledky

Titulek je všeříkající, můžeme se tedy těšit na nové léky pro pacienty s rakovinou? Tož, takových už bylo hafo – a mnohé nikoliv nadarmo – ale zatím asi žádný z housenkových hub! Tato efektivní chemoterapie, pojmenována podle příštího dítěte Elona Muska jako NUC-7738, totiž v nové studii naznačuje zajímavé možnosti pro budoucí léčbu některých nádorových onemocnění.

Poprvé sloučinu syntetizovali vědci z Oxfordské univerzity ve spolupráci s britskou biofarmaceutickou společností NuCana. Ačkoli je tento nový typ léku stále ve fázi testování, jeho výsledky jsou již nyní velmi pozitivní a stal se hlavním kandidátem na zařazení do léčby. A nejspíše vám bude jeho hlavní „přísada“ povědomá…

Hlavní účinnou látkou přípravku NUC-7738 je totiž kordyceptin. Není to nic nového, nachází se v parazitické houbě Ophiocordycepsinensis (známé také jako housenkovitá houba, protože zabíjí a mumifikuje larvy můr), kterou čínská medicína používá již po staletí. To polední samo o sob samože není automticky recept na úspěch; čínská medicína si taky myslí, že rozemletí nosorožci vám vyléčí erekci. Ale občas se bylinkáři zkrátka „trefí“ – a narazí na něco, co můžeme efektivněji využít v jiné než čistě přirozené formě.

Už nějaký čas tak víme, že kordyceptin je přirozeně se vyskytující nukleosidový analog, který má mnohočetné protinádorové, antioxidační a protizánětlivé účinky. Možná proto se parazitickým hubkám, které ji obsahují, též říká „nejcennější parazit na světě“.

Když kordycepin nestačí

Přirozeně se vyskytující kordycepin získávaný z O. sinensis má ale též své nevýhody, mimo jiné se v krevním řečišti rychle rozkládá – s poločasem rozpadu v plazmě 1,6 minuty – enzymem adenosin deaminázou neboli ADA. Vykazuje také špatnou absorpci do buněk, což znamená, že skutečná účinnost molekuly proti rakovinným buňkám v těle je značně snížena. Šňupání rozemletých parazitů vám tedy raká „vyléčí“ stejně jako ti nosorožci „pomůžou“ s erekcí.

Přesto je zjevné, že v případě cordyceps je její mediální obraz jako „něčeho, co udělá zombie apokalypsu“ zjevně poněkud nadhodnocený. Tedy pokud nejste hmyz

Cordyceps má také mnoho kamarádů! Zdroj: ITV/ITV1, Public Domain, vlastní
Cordyceps má také mnoho kamarádů! Zdroj: ITV/ITV1, Public Domain, vlastní

Aby se zvýšil potenciál kordycepinu jako protinádorové látky, používá se ale nově v přípravku NUC-7738 řada bioinženýrských modifikací, které mu umožňují vstupovat do buněk nezávisle na nukleosidových transportérech! Mezi další vylepšení patří to, že lék je předem aktivován a obchází potřebu enzymu adenosinkinázy, je také odolný vůči degradaci v krevním řečišti a má zabudovanou ochranu proti ADA. Dostatečně dobře připravený lék!

NUC-7738 je tak až 40krát účinnější než samotný kordyceptin, jak bylo prokázáno ve studii na buněčné linii! No super, ale pořád si zatím povídáme jenom o té látce – jak si to však vede v testech?

OK, kdy si to budeme moct napchať?

Výsledky první klinické studie NUC-7738 u lidí se zatím zdají být pozitivní. Do studie fáze 1, která byla zahájena v roce 2019 a stále probíhá, bylo dosud zařazeno 28 pacientů s pokročilými nádory, které byly rezistentní na běžnou léčbu. Bylo prokázáno, že pacienti dobře snášejí týdenní zvyšující se dávky přípravku NUC-7738 a vykazují povzbudivé známky protinádorové aktivity a dlouhodobé stabilizace onemocnění. Zní to slibně, že?

Tradičně je nutno dodat, že 1. fáze jenom testuje, jestli léčivo vejde a neuškodí, a až fáze další ukáží, jestli také efektivněji léčí. U 28 pacientů s pokročilými nádory navíc i jedna odchylka značně zahýbá se statistikou, takže reálně ani po 3. fázi studie nebude úplně stopro jasné, jaké jsou data. Ale podobná fáze v případě úspěchu (nebo aspoň ne-selhání) nejspíše povede k replikaci na větším vzorku! A v případě jeho úspěchu se teprve začne řešit, jak to vyrábět pro běžnou klinickou praxi (a až konkurenti začnou řešit, jak to dělat levněji než primární výrobce…).

Takže i když je to jistě slibný začátek, bude ještě nějakou dobu trvat, než bude NUC-7738 dostupný pacientům mimo studii. Nutno též zmínit, že „rakovina“ není jedna nemoc, ale stovky různých typů nádorového bujení – a ani NUC-7738 by tedy neřešil vše a vždy.  V současné době se ale již plánuje studie fáze 2, kdy bude podrobněji prokázána bezpečnost léku a bude stanoven doporučený režim pro pacienty fáze 2.

Takže když vše dobře dopadne, za pár let si povíme víc!

[Nina Kadašová, LL]

Samože, vylepšit svoje šance proti nádorům můžete i bez nových léků…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama