Poznejte nejlepší ekologické snímky tohoto roku
TLDR: Venku příjemně prší, podívejte se proto k dokonalému klidu duše na desatero nej cvaků z nejnovějšího ročníku Capturing Ecology. Ofiko oznámení hír.
Dneska do přírody
S koncem roku se objevují top cvaky v mnohých fotografických soutěžích, a jednou z nich je i původně britské ocenění za nejlepší „ekologické“ (fskutečnosti prostě přírodní – význam „ekologie“ se malinko posunul) recentní snímky.
Udílí je Britská ekologická společnost, která oceněním „oslavuje rozmanitost ekologie“ z celého světa. „Pouze pohled na krásu přírody nás může inspirovat k její ochraně a zachování,“ tvrdí Britové ve své tiskovce. V praxi je otázkou, jestli nás tyhle cvaky zároveň neopíjejí k ignorování problémů, když přece „není problém furt něco vyfotit“, ale tak něco tam Angláni napsal museli.
Dost tlachů, pojďme k cvakům – a k tomu, co zobrazují!
Na totok cvaku si hoví pavouček Paslíďák zelenavý, odpočívajíc na kytce v objetí se svým milovaným… čmelákem. Buďto to, anebo se chystá ke svačince. Osobně ale věřím v první možnost. Každopádně jde o sympatickou připomínku toho, že v přírodě se jídlo nenakupuje v marketech – a vyfotit lovce/kořist v takto malém rozměru je podstatně složitější, než vyfotit třebas geparda a antilopu.

Hlavní cenu v kategorii Dynamické ekosystémy získal Vijay Karthick z indické Nadace na ochranu přírody. Karthickův vítězný snímek zachycuje plže (Indrella ampulla), který si šmakuje na houbách rodu Xylaria, známých také jako prsty mrtvého muže!

Tato krásná žabička je fskutečnosti vysoce jedovatá teritoriální Pralesnička zrnitá. Tentokrát je úspěšné foto do jisté míry oceněním toho, že fotograf při něm nenatáhl bačkory. Nicméně vzhledem k úbytku pralesu (dlouhodobě se pořád ztrácejí, i když se nám donedávna dařilo tempo jejich úbytku zpomalovat) nám za čas třeba zbudou jenom takovéhle snímky…

Tento vilný pohled na nás háže vobyč moucha. Vidíte, i v tak běžném otravovi lze spatřit krásu! Skládané oko je samože vždycky oblíbený terč přírodovědných snímků – jenom máloco tak dokonale snoubí naši představu o evoluci a „cizorodosti“ velké části pozemské fauny, a přitom živočichové s těmahle očima po Zemi kráčeli (létali, plovali) o miliony let dříve než my!

Další romantická momentka ukazuje skákavku královskou (Phidippus regius), kterak láskyplně svírá čerstvě chyceného motýla sírovce. Jestli jim to bude klapat? Nicméně, i v přírodě třeba platí, že láska prochází žaludkem…

Jsme v půlce a jedeme dál…
Pete Hudson z Penn State University zvítězil v kategorii Ekologie v akci za fotografii netopýra, v němž vědátoři hledají „nové“ viry. Tohle není vtip – fakt mu dělají stěr. Takhle se v praxi zjišťuje, že Matka Příroda může úpe v poho vyrábět nové viry i bez pomoci vojenských laboratoří.

Druhé místo v kategorii celkový vítěz získal Španěl Roberto Garcia Roa z univerzity ve Valencii. Jedná se o vzácný snímek Valenciolenda fadaforesta, brouka žijícího v jeskyních, kterému se přezdívá „víla valencijských lesů„.

Celkovým vítězem letošního ročníku soutěže se stala fotografka Rebecca Nason. Její pozoruhodná fotografie zachycuje shluk vší, které se potulují kolem oka racka. Vidíte, váš problém s brouky zdaleka není takový, jako kdybyste byli tímto na*raným poletuchou!

I medvědi potřebují občas tágo – ale v jejich případě je příprava o dost složitější. Veterináři z jihokorejského národního parku se takto připravují na převoz samice medvěda do národního parku Jirisan. Jestli vám to připadá „nepřirozené“, tak se nemýlíte – čím více ale budou národní parky menší a „atomizované“, čili vytržené z okolní přírody, tím více do nich budeme zvířata muset takto vozit. Dříve by živočichové přešli sami – ale když tu možnost mít nebudou, budou přicházet stále častější podobné výjevy.

John Benjamin Owens z Bangorské univerzity získal studentskou cenu v kategorii Lidé a příroda. Zachycuje tu zmiji, která číhá na lidské farmáře, aby jim vysvětlila, že minové pole nemusí mít jenom podobu vybuchujících pastí!

[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]