Poznejte nejlepší ekologické snímky tohoto roku

TLDR: Venku příjemně prší, podívejte se proto k dokonalému klidu duše na desatero nej cvaků z nejnovějšího ročníku Capturing Ecology. Ofiko oznámení hír.

Dneska do přírody

S koncem roku se objevují top cvaky v mnohých fotografických soutěžích, a jednou z nich je i původně britské ocenění za nejlepší „ekologické“ (fskutečnosti prostě přírodní – význam „ekologie“ se malinko posunul) recentní snímky.

Udílí  je Britská ekologická společnost, která oceněním „oslavuje rozmanitost ekologie“ z celého světa. „Pouze pohled na krásu přírody nás může inspirovat k její ochraně a zachování,“ tvrdí Britové ve své tiskovce. V praxi je otázkou, jestli nás tyhle cvaky zároveň neopíjejí k ignorování  problémů, když přece „není problém furt něco vyfotit“, ale tak něco tam Angláni napsal museli.

Dost tlachů, pojďme k cvakům – a k tomu, co zobrazují!

Na totok cvaku si hoví pavouček Paslíďák zelenavý, odpočívajíc na kytce v objetí se svým milovaným… čmelákem. Buďto to, anebo se chystá ke svačince. Osobně ale věřím v první možnost. Každopádně jde o sympatickou připomínku toho, že v přírodě se jídlo nenakupuje v marketech – a vyfotit lovce/kořist v takto malém rozměru je podstatně složitější, než vyfotit třebas geparda a antilopu.

Pavouk chytil kořist
Romance jedna. Foto: Dani Davis(ová)/British Ecological Society

Hlavní cenu v kategorii Dynamické ekosystémy získal Vijay Karthick z indické Nadace na ochranu přírody. Karthickův vítězný snímek zachycuje plže (Indrella ampulla), který si šmakuje na houbách rodu Xylaria, známých také jako prsty mrtvého muže!

Plž a prsty mrtvého muže
Krasavec vedle krasavce. Foto: Vijay Karthick/British Ecological Society

Tato krásná žabička je fskutečnosti vysoce jedovatá teritoriální Pralesnička zrnitá. Tentokrát je úspěšné foto do jisté míry oceněním toho, že fotograf při něm nenatáhl bačkory. Nicméně vzhledem k úbytku pralesu (dlouhodobě se pořád ztrácejí, i když se nám donedávna dařilo tempo jejich úbytku zpomalovat) nám za čas třeba zbudou jenom takovéhle snímky…

Žába
Foto: Jack Marcus Smith/British Ecological Society

Tento vilný pohled na nás háže vobyč moucha. Vidíte, i v tak běžném otravovi lze spatřit krásu! Skládané oko je samože vždycky oblíbený terč přírodovědných snímků – jenom máloco tak dokonale snoubí naši představu o evoluci a „cizorodosti“ velké části pozemské fauny, a přitom živočichové s těmahle očima po Zemi kráčeli (létali, plovali) o miliony let dříve než my!

Oko². Foto: Jack Marcus Smith/British Ecological Society
Oko². Foto: Jack Marcus Smith/British Ecological Society

Další romantická momentka ukazuje skákavku královskou (Phidippus regius), kterak láskyplně svírá čerstvě chyceného motýla sírovce. Jestli jim to bude klapat? Nicméně, i v přírodě třeba platí, že láska prochází žaludkem…

Romance dva. Foto: Dani Davis/British Ecological Society
Romance dva. Foto: Dani Davis/British Ecological Society

Jsme v půlce a jedeme dál…

Pete Hudson z Penn State University zvítězil v kategorii Ekologie v akci za fotografii netopýra, v němž vědátoři hledají „nové“ viry. Tohle není vtip – fakt mu dělají stěr. Takhle se v praxi zjišťuje, že Matka Příroda může úpe v poho vyrábět nové viry i bez pomoci vojenských laboratoří.

Jaký stěr! Foto: Pete Hudson/British Ecological Society
Jaký stěr! Foto: Pete Hudson/British Ecological Society

Druhé místo v kategorii celkový vítěz získal Španěl Roberto Garcia Roa z univerzity ve Valencii. Jedná se o vzácný snímek Valenciolenda fadaforesta, brouka žijícího v jeskyních, kterému se přezdívá „víla valencijských lesů„.

Vilná víla. Foto: Roberto Garcia Roa/British Ecological Society
Vilná víla. Foto: Roberto Garcia Roa/British Ecological Society

Celkovým vítězem letošního ročníku soutěže se stala fotografka Rebecca Nason. Její pozoruhodná fotografie zachycuje shluk vší, které se potulují kolem oka racka. Vidíte, váš problém s brouky zdaleka není takový, jako kdybyste byli tímto na*raným poletuchou!

Všivé vši. Foto: Rebecca Nason(ová)/British Ecological Society
Všivé vši. Foto: Rebecca Nason(ová)/British Ecological Society

I medvědi potřebují občas tágo – ale v jejich případě je příprava o dost složitější. Veterináři z jihokorejského národního parku se takto připravují na převoz samice medvěda do národního parku Jirisan. Jestli vám to připadá „nepřirozené“, tak se nemýlíte – čím více ale budou národní parky menší a „atomizované“, čili vytržené z okolní přírody, tím více do nich budeme zvířata muset takto vozit. Dříve by živočichové přešli sami – ale když tu možnost mít nebudou, budou přicházet stále častější podobné výjevy.

Medvěd hajá. Foto: Joshua Powell/British Ecological Society
Medvěd hajá. Foto: Joshua Powell/British Ecological Society

John Benjamin Owens z Bangorské univerzity získal studentskou cenu v kategorii Lidé a příroda. Zachycuje tu zmiji, která číhá na lidské farmáře, aby jim vysvětlila, že minové pole nemusí mít jenom podobu vybuchujících pastí!

Zmije v poli. Foto: John Benjamin Owens/British Ecological Society
Zmije v poli. Foto: John Benjamin Owens/British Ecological Society

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama