Na orbitální let Starship by mohlo dojít v lednu 2022

TLDR: Alespoň tento termín nadhodil Elon Musk – reálně se stále čeká na schválení FAA i dokončení vývoje nynějšího systému. Takže nic moc nového. Oznámení třeba tuna.  

Elon Musk řekl, že…

Hej, chcete si přečíst článek, ve kterém se nedozvíte o moc víc než z titulku, ale za to tu bude plno spekulací? Pak je váš šťastný den! Elon Musk totiž ve středu oznámil, že na „orbitální let Starship“ by mohlo dojít již v lednu příštího roku. A to je zhruba vše, co je nyní jasnější…

Informace zazněla na virtuální konferenci administrátorů americké Národní akademie věd, a během hodinového pokecu se řešily i jiné věci. Musk především zmínil, že SpaceX je „blízko prvnímu orbitálnímu letu“, na který by mohlo dojít v lednu (či únoru). Ačkoliv je tak brzký let podmíněn kývnutím regulátorů z FAA, v praxi oznámení znamená i skutečnost, že Starship na let letos prostě také ještě není připravená.

Pokud vše skutečně klapne a na let dojde z kraje příštího roku, poletí nahoru Starship SN-20 na zádech nosiče Super Heavy Booster 4. Možná si pamatujete, že v létě se již tento systém spojil dohromady – a naposledy v květnu 2021 úspěšně přistál SN-15. Před tím proběhlo několik neúspěšných pokusů.

Musk v rámci svého oznámení také zmínil, že „nečeká, že by na úspěšný let došlo hned napoprvé„, ale to nadšení krotit nemůže. Protože něco podobného říkal třeba i při startu Falcon Heavy. Je si však prý pevný v kramflecích, že v roce 2022 dojde dříve či později na úspěšný orbitální let Starship. Společnost prý bude mít příští rok kapacity pro 12 pokusů o takový let!

Rychlejší než NASA

První let Starship tak, jak je dnes plánován, by měl připomínat tak trochu první let Jurije Gagarina. Automatická loď se po startu dostane na oběžnou dráhu, ale neprovede ani jedinou celou orbitu. Přistát by měla (tak či onak) poblíž Havaje.

FAA má své stanovisko ke Starship zveřejnit pravděpodobně do 31. prosince, což nemusí být ultimátní vyjádření – FAA buďto na start kývne, anebo bude chtít další čas a více dat k dalšímu rokování. Faktem je, že při testování supernosiče, u kterého i jeho majitel krčí rameny nad úspěšností prototypového letu, jim nejistotu nemám úplně za zlou…

Tohle je skutečně hodnocení NASA k vítěznému návrhu SpaceX. Foto: Ilustrační. Zdroj: SpaceX
Tohle je skutečně hodnocení NASA k vítěznému návrhu SpaceX pro lunární misi. Foto: Jen ilustrační! Zdroj: SpaceX

Pokud ale každopádně dojde na start Starshipu ještě v lednu 2022, bylo by to rozhodně vtipné políčko do tváře NASA. Pilotní start jejího supernosiče SLS (Space Launch System) je totiž momentálně plánován na 12. února 2022. SLS ovšem měl původně startovat mnohem, mnohem dříve v roce 2018. A celý systém je nejenom roky opožděný proti původnímu plánu, ale i dražší oproti původním odhadům.

Naproti tomu Starship je sice ideově také vyvíjen nejméně od roku 2014, fyzicky však pokusy s jeho konstrukcí započaly teprve na přelomu let 2018 a 2019. Pokud by se podařil orbitální let kdykoliv v příštím roce, byl by to rozhodně validní argument pro to, že Elonu Muskovi jde vývoj raket rozhodně lépe než konstruktérům SLS…

Uvážíme-li, že SLS působí (nikoliv zcela neprávem) jako kopie víc než půlstoletí starého designu Saturnu V, a postrádá i jakoukoliv znovupoužitelnost, v případě úspěchu Starship by bylo na místě se ptát, zdali má další vývoj SLS skutečně merit.

Čas na nůžky?

Jako někdo, kdo v minulosti obhajoval vývoj SLS s tím, že USA zjevně bude potřebovat ze strategických důvodů supersilný nosič – a může jím jistě být SLS i Starship, ovšem vývoj SLS je na rozdíl od Starship v rukách vládní agentury – musím uznat, že v případě podobného předběhnutí inženýru NASA inženýry ze SpaceX ztrácí podobný argument smysl.

Respektive – má smysl do podobného startu Starshipu. Poté je ale na čase začít řešit předčasný důchod SLS

Určité indicie, že nejde jenom o můj názor, již padly během výběru Starship jako lunární přistávacího modulu pro program Artemis. Konzervativní alternativní řešení v podobě modulu Blue Moon od Blue Origin NASA veřejně zavrhla – nyní už zbývá jenom ujít zbytek této cestičky a zavrhnout i SLS. Tedy – pokud bude start Starship skutečně něco brzkého a úspěšného.

To vše ale dost možná ukážou již nejbližší měsíce. Ačkoliv tak Elon Musk ve své virtuální konference neřekl nic moc zase tak nového, je rozhodně znát, že napětí ze soutěže Starship s SLS je cítit jak ve vzduchu, tak i na politickém kolbišti řešícím budoucnost NASA!

[Ladislav Loukota]

Připomeňte si s Dušanem Majerem na letošní březnový start a SKORO úspěšné přistání SN-10!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama