Když galaxie hrají přetahovanou, končí to pro život nemile

TLDR: Duo objektů známé jako Arp 86 jsou dvě galaxie, které se nejspíše v budoucnu spojí. A tato vzdálená kosmická hra nám ukazuje i to, jak se bude spojovat Mléčná dráha a Andromeda. Zdroj třeba hír.

Malá a Velká

Jmenují se NGC 7752 a NGC 7753, ale říkejme jim Velká a Malá. Pár galaxií vzdálený celých 272 milionů světelných let v konstelaci Pegas patří mezi ukázkový příklad vzájemně interakujícího galaktického páru. Jinými slovy: obě galaxie hrají obří kosmickou přetahovanou!

Zatímco Velká je spirální galaxie, která je s přivřením očí, uší a dalších otvorů podobná naší Mléčné dráze (jen je asi půlkrát větší a asi desetkrát hmotnější!), Malá je pouhou lentikulární (čočkovitá) galaxie. To je v podstatě menší sebranka hvězd a plynu s malým jádrem uprostřed. I Malá má nicméně v průměru kolem 55 tisíc světelných let – to je polovina až třetina naší Mléčné dráhy! I Malá je tedy rozhodně větší než vaše největší pýcha.

Pospolu se Malá a Velká nazývají Arp 86, protože skončily v katalogu bizarních galaxií Haltona Arpa vydaného v roce 1967. Ačkoliv ve vesmíru jsou myriády galaxií, Malá a Velká jsou tedy rozhodně zajímavými minoritním úkazem. Jak však tohle duo skončilo na své dnešním kurzu, a jak se promění v budoucnu?

Galaxie Arp 86, neasi. Zdroj: NASA/Hubble
Galaxie Arp 86, neasi. Zdroj: NASA/Hubble

Velký konec

Z pozorování víme, že Malá i Velká vykazují nedávné známky z tvorby nových hvězd. Na tohle dochází typicky poté, co něco rozproudí mezihvězdný plyn uvnitř galaxie – takže se všeobecně předpokládá, že Malá a Velká se relativně nedávno musely v těsné blízkosti minout. Blízký průlet, trvající samozřejmě miliony let, zamíchal s mlhovinami v obou galaxiích a vedl k novým hvězdným zrozením!

Tím však vzájemná interakce obou galaxií neskončila. Malá totiž i dnes svou gravitací přetahuje plyn z vnějšího ramene Velké. I když je Malá menší, její jádro (ve formě supermasivní černé díry) se konzumací nového plynu doslova rozsvítilo ve všech barvách spektra! Ale i tato hostina, při které je Malá momentálně na koni, bude mít zřejmě jen dočasného trvání.

Existuje sice stále šance, že Malá průletem získala dostatečnou rychlost na únik do mezigalaktického prostoru… Ale daleko pravděpodobnější je, že skončila nadobro v gravitační pasti Velké. Otočte si fotku obou galaxií vzhůru nohama. V současné době je Malá ve fázi výskoku nedlouho před tím, než zpomalí a zase začne klesat do náruče Velké. Tentokrát už nepůjde o průlet, ale velmi pravděpodobně se obě galaxie spojí dohromady! A i kdyby ještě šlo o průlet, do třetice si Velká svou hostinu definitivně vychutná!

Okno do minulosti

Stejně jako po minulém průletu, během spojení obou galaxií dojde v ještě větší míře na sérii vzniků nových a často také velmi hmotných hvězd! To vše je pro potenciální místní život spíše dacanský dar. Podobní hvězdní budulínci mají obvykle krátkou životnost, než explodují v kvantech záření gama – a vyčistí okolní soustavy od uhlíkových forem efektivněji než Mr. Propper.

Po celou dobu navíc budou zřejmě aktivní i jádra obou galaxií (zřejmě se nakonec spojující do jediné černé díry), protože všudypřítomný mezihvězdný plyn skončí v nějaké míře i v jejich útrobách. Aktivní galaktická jádra a jejich akreční disky do svého okolí rovněž emitují takové dávky září, že by z nich Anatolije Dyatlova přecházel zrak. Ačkoliv se situace časem uklidní a Malovelká z ní vyjde jako větší objekt, jakákoliv hypotetická civilizace nacházející se v tomto období bude mít nejsilnější segment ekonomiky v pohřebnictví

V době, kdy k nám výše vystavený snímek Arp 86 vystartoval, se ale i Země nacházela 220 milionů nazpět v minulosti. Bylo to teprve na počátku éry dinosaurů, takže lze jistě říct, že se od té doby leccos na našem dvorku změnilo! Vzhledem k tomu, že za pár miliard let nás ale něco podobného čeká s Andromedou, i nám tento objekt nabízí tak trochu okno nejen do minulosti, ale i budoucnosti.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „Když galaxie hrají přetahovanou, končí to pro život nemile

 • 10. listopadu 2021 (10:26)
  Permalink

  Ahoj! Dyatlova by zrak jistě přecházel, ale určitě by to opět v pohodě přestál. A mou největší pýchou je mléčná dráha, která je zatraceně větší, tak bacha na to. Jinak díky za skvělý článek! Ještě si ho projdi. Je tam pár chybiček. Nic hroznýho. 😉

  Reagovat
 • 10. listopadu 2021 (21:15)
  Permalink

  Loukata, jste pěkné prase a ne redaktor… přečetl jste si to po sobě?? Automatické opravy udělají divy…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama