Vznikl první demonstrátor bioumělých ledvin

TLDR: Potenciálně průlomová mašina o velikosti smartphonu v sobě kombinuje hemofiltr a bioreaktor, a může znamenat cestu vstříc konci dialýz u pacientů s odcházejícími ledvinami. Oznámení tuna.

Milník pro tento den

Vědátoři z The Kidney Project mají důvod si o víkendu pořádně poničit své ledviny! Nejenže totiž získali prestižní ocenění za svůj potenciálně průlomový prototyp umělých ledvin, ale navíc by v případě jeho úspěchu v dalších testech nemuseli za pár let plakat, pokud by přišli o své původní, masité ledviny!

Selhání ledvin samozřejmě již dnes není automaticky důvod, proč začít sepisovat závěť. Na rozdíl třeba od jater je možné jednoduše čas od času (v praxi až několikrát týdně) docházet na dialýzu, případně čekat na transplantát od příliš odvážného motorkáře. Pokud by se ale podařilo vyvinout náhražku ledvin, která by elimitovala úmorné dialýzy i lidské transplantáty, byl by to rozhodně krok kupředu pro pacienty i zdravotní systém!

A právě k tomu se nyní udělal významný krok kupředu. Projekt s obligátním jménem Kidney Project totiž úspěšně testoval hemofiltr, který umí z krve odstranit odpadní látky a toxiny, to celé po boku bioreaktoru, jenž zase v samostatných experimentech napodobil další funkce ledvin, mezi které patří udržování rovnováhy elektrolytů v krvi.

V rámci soutěže Artificial Kidney Prize pak vědátorský tým spojil obě jednotky do zmenšené verze umělé ledviny a vyhodnotil její výkonnost na preklinickém modelu.

Co to přesně znamená?

To v zásadě znamená, že výsledný prototyp se zatím netransplantoval do lidí – ale vše je na cestě, aby se tak v dohledné době let mohlo stát! Podstatné je, že se koncepční demonstrátory vynálezu podařilo skloubit v jedné malé srandě o velikosti smartphonu.

Obě jednotky úspěšně pracovaly v tandemu, poháněl je přitom pouze krevní tlak, a to bez nutnosti použití léků na ředění krve nebo imunosupresiv! To je velmi dobrý výsledek, ačkoliv to rozhodně není důvod jít zahodit svůj přístroj na dialýzu do popelnice (pokud ho máte)…

Řím ani umělé ledviny nepostavili za den. Zdroj: Česká televize/vlastní
Řím ani umělé ledviny nepostavili za den. Zdroj: Česká televize/vlastní

V první řadě zpráva vůbec nezmiňuje dané zvířátko, za které se „preklinický model“ často schovává. Takže to buď vůbec nebylo testováno na zvířeti, ale jenom v laboratoři na nějakém analogu části těla (kde se třeba simulovala i ta imunitní reakce), nebo to zvíře navzdory dobrým výsledkům nedopadlo úplně nejlépe. To první znamená, že nejsme zase tak daleko v testování – a to druhé vlastně taky.

(Je taky možné, že jsem info o preklinickém modelu přehlédl, nebylo by to poprvé ani naposledy.)

Výzkumníci mají za sebou dvacetiletou snahu, a byť to nyní vypadá, že klinické testy u lidí by mohly začít v jednotkách let, nic to nezaručuje. A nic ani nezaručuje, že výsledky budou dostatečně optimistické, abyste si umělou ledvinu mohli nechat voperovat jen tak pro prdel i u nás!

Přehnaná očekávání

Je to asi něco, s čím skeptičtější čtenář počítá – ale je dobré to zmínit pro ty méně skeptické. Ano, nynější pokrok je objektivně skutečně významný milník! Ale k tomu, aby definitivně ten díl Simpsonů, kde Homer musí dědovi darovat svou ledvinu, bude podobných milníků potřeba ještě celá řada

Pozitivní je, že výzkumníci stojící za nynějším demonstrátorem dostali v rámci ocenění pár set tisíc doláčů navíc na svoje aktivity, takže jim snad výzkum nyní půjde lépe od ruky. Pro čtenáře, kteří si pamatují na moje jásání nad milníky (zhruba stejného rázu jako ty zmíněné v minulém odstavci) ohledně biotisku orgánů – což je jiná technologie – by tohle celé ale mohlo vypadat jako trochu zbytečná snaha. Vždyť za „pár let“ budeme mít „po ruce“ i „skutečné kultivované ledviny“, no ne?

No, ne nutně! Rok 2030 jako „období příchodu kultivovaných orgánů“, tedy komplexních tkání vytvořených z buněk, zmiňují jenom největší optimisté – a tak je to třeba také brát. Navíc, mechanické orgány mohou mít využit, které se i v tom nejvíce optimistickém scénáři bude velmi dobře doplňovat s kultivovanými orgány.

Řekněme, že si v roce 2040 omylem sednete na vidle a odděláte si obě ledviny. Naštěstí doktoři (které pokryje vaše pojištění, což taky není vždy a všude automaticky pravda) začali z vašich buněk kultivovat nové ledviny a/nebo upravovat předpřipravené ledviny tak, aby je přijalo vaše tělo. Ale než se tak stane, je dobré mít připravenou zálohu v podobě mechanického orgánu. A pokud by se něco podělalo, a kultivované ledviny by třeba tělo začalo odmítat… Asi už tušíte, že i v tomhle případě bude lepší ta záloha než závěť.

Důvod k oslavě to tedy je, jen ne tak masivnímu. Mějte na paměti, že je to umělá ledvina – nikoliv umělá játra! A ta jsou totiž ve výzkumu ještě o dost víc pozadu…

[Ladislav Loukota]

K těm kultivovaným orgánům taky víc hír:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama