Vědci zavedli první mozkový implantát pro léčbu deprese

TLDR: Čip rozpoznává příchod depresivního stavu a umí ho vyrušit. Již u člověka, ale stále experimentálně. Studie tuna.

Nastřel mi to do hlavy!

Bývaly časy, kdy lidi v depresi neměli mnoho jiných možností, než se upít k smrti nebo spáchat nějaký druh rychlejší sebevraždy. A takových nebylo málo! To však dnes již nutně neplatí – ačkoliv má psychologická péče k dokonalosti daleko, příchod terapií i psychofarmak přinesl nové druhy léčby pro miliony lidí. Zhruba čtvrtině pacientů však nepomáhají ani nejlepší dnešní léky. A právě pro ně je určen nový mozkový implantát!

Experimentální čip zavedli šestatřicetileté pacientce do mozku vědátoři z UC-San Francisco loni v létě a od té ženě prý svět začal zlepšovat před očima. I když si hned na úvod řekneme, že to nebude řešení pro další miliony na celém světě již v dohledné době, přesto jde o novinku, ze které rozhodně nebudete v depresi…

Funkce implantátu byla v nové práci dvojí. V první řadě série mikroelektrod sloužila k monitorování funkce mozku. Když pacientce započaly epizody těžké deprese, mohli vědátoři z mozkové aktivity odhalit, které signály specificky s těmito epizodami souvisejí. V případě naší pacientky tak detekovali rychlé mozkové gama vlny v amygdale – tedy mozkové struktuře, která se podílí na emocích.

A tak mohli čip naprogramovat k roli druhé – ne, vědátoři ji neřekli, aby „přestala být smutná“. Podařilo se jim namísto toho cosi o fous efektivní: vyrušení škodlivých signálů a tím i utlumení depresivních symptomů.

Pacientka se těší

Mozková stimulace se skrze mikroelektrody se zaměřila na region ventrální kapsle/ventrální striatum alias VC/VS. Význam této části mozku naznačily již starší práce. Zdá se, že VC/VS se podílí na pocitu (ne)pohody a dalších souvisejících emocích. S pomocí AC/DC se aplikovaného do VC/VS se však nálada pacientky zlepšila!

Během tohoto osahávání mozkové stimulace výzkumníci navrhli personalizovanou léčbu, která nakonec dovolila denně provést na 300 drobných stimulací (pacientka jejich intenzitu nepocítila) a tak postupně došla značnému zlepšení stavu! Tiskovka zmiňuje teplý lidský příběh o návratu pacientky do normálního života, o tom, že se „poprvé mohla usmát“, a vůbec to má tak příjemný konec… že si do něj teď musíme hodit menší vidličku.

Zdroj: Reddit, vlastní
Zdroj: Reddit, vlastní

V první řadě – i když jde o FENOMENÁLNÍ úspěch, není vůbec jasné, jak dlouho efekt bude fungovat. Je možné, že stimulaci se podaří změnit plasticitu mozku, takže pacientka bude i v dalších letech bez depresivních stavů, aniž by přitom vyžadovala stále stimulaci implantátem. Je ale také možné, že stimulace bude potřeba i nadále. Zatím prostě nevíme.

V řadě druhé – je to čistě experimentální věda! V rámci studie bylo nejenom třeba zavést pacientce mikroelektrody do mozku, ale také monitorovat, vyhodnocovat a pokus-omyl-nápravou optimalizovat její stimulaci. To je takové množství práce, že to jaksi nejde běžně replikovat u milionů dalších pacientů na celém světě. Psychofarmaka nejsou dokonalá, ale mají tu výhodu, že k nim není třeba operovat mozek a vyhodnocovat mozkové vlny s použitím umělé inteligence…

Lék na smutek

Tím nechci výzkum ani v nejmenším shazovat! Ba naopak! Je naprosto úžasné, že se poprvé podařilo u lidí dosáhnout tak výrazného pokroku! Ale je třeba zmínit, že vám VZP prostě na vaši depresi podobný čip do hlavy nenastřelí jen tak v dohledné době.

Je pravděpodobné, že implantáty Neuralinku by mohly výrazněji zjednodušit zavádění podobných čipů v budoucnu. Ale nevíme ještě opět, kdy se tak stane. Rovněž je možné, že data od více pacientů ukáží, že stimulace bude více méně podobná u všech – každý mozek je sice trochu odlišný, ale pořád jsou za stejné emoce typicky odpovědná stejná centra. Takže nebude třeba vyhodnocovat úplně každého pacoše zvláštním strojovým koncíliem…

Nestane se tak hned, ale zdá se, že relativně vzato jsme skutečně na prahu zcela nového druhu pomoci našemu nejvýznamnějšímu orgánu! Mozek je důvod, proč lidstvo opanuje planetu – ale stejně jako oheň dovede být dobrý sluha i zlý dráb. Kapka voltáže ho však snad již brzy naučí poslušnosti i u těch nejdeprimovanějších pacientů!

[Ladislav Loukota]

K Neuralinku taky víc tady…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

2 komentáře: „Vědci zavedli první mozkový implantát pro léčbu deprese

  • 09. října 2021 (18:47)
    Permalink

    Díky tomu implantovaní znovu zažijí jaké to je být „asi milováni“.. 😉

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama