Nový lék by mohl vést k eradikaci lymeské boreliózy

TLDR: Objev chemikálie, která likviduje bakterii způsobující lymeskou nemoc, by mohl eradikovat původce choroby i mimo člověka. A to bez užití dnešních antibiotik! Studie hír.

Trauma z dětství

Možná je to jenom moje dětské trauma, možná to máte stejně – ale už od útlého věku mám návštěvy lesů spojené s konstantní obavou z klíšťáků. Nebyl to planý strach! Lymeská borelióza je v Evropě, Asii i Severní Americe na dlouhodobém vzestupu. A klíšťáta… spolu s ní. Okamžik, kdy se mi klíště zakouslo do hlavy, z níž mi ho otec pak kroucením dostával, mám dodnes zažraný do paměti. Metaforicky i doslova.

Klíště samo je ale „jenom“ nepříjemný přenašeč, a tím skutečným viníkem lymeské boreliózy je bakterie Borrelia burgdorferi, která typicky přečkává v divokých hlodavcích. Je to až klíště sající hlodavčí krve, kdo si odtud vypůjčí černé pasažéry, aby je dále předalo nám. Nakažení lidé mají každopádně zpočátku jenom mírné projevy „chřipkového stavu“ (to jsme dlouho neslyšeli), neléčená lymeská nemoc však může vyústit ve vážné dlouhodobé komplikace včetně lymeské artritidy. To je mnoho mrzení na jednu návštěvu lesa.

Dnes naštěstí již máme k dispozici antibiotika, která lymeskou boreliózu dovedou léčit! Antibiotika však musejí být nasazena včas, mají i nežádoucí účinky (včetně likvidace bakterií prospěšných) a hlavně… nemusejí tu být navěky. Rostoucí ATB rezistence znamená, že bychom měli hledat náhrady antibiotik tam, kde to je možné!

A nová studie se nyní domnívá, že v případě lymeské boreliozy jsme možná našli víc než jen to!

Poslední svačina

Tým Kima Lewise z Norteastern Univerzisy v Bostonu totiž hlásí objev sloučeniny pojmenované jako hygromycin A, která je neškodná pro vyšší živočichy i většinu bakterií – ale je extrémně smrtící právě pro B. burgdorferi a jí příbuzné spirochetové bakterie!

Jak naznačuje název, spirochetové bakterie mají tvar vývrtky, které jim propůjčují jejich schopnosti v penetrací tkání. Příbuzní jsou třeba i původci syfilis – takže potenciálně tu dnes máme lék na víc než jednu nepříjemnou nemoc.

Roll safe s boreliózou. Zdroj: BBC/vlastní
Roll safe s boreliózou. Zdroj: BBC/vlastní

Hygromycin A má ale takové vlastnosti, které jsou ničivé pro tento typ bakterií. Připomíná totiž jejich základní živiny. A vývrtkové bakterie tak po této návnadě velmi rády chramstnou a otráví se jím!

To zároveň znamená, že existuje jenom velmi malá šance, že by si spirochetové bakterie mohly proti tomuto druhu našeho útoku vyvinout obranu. Pokud by se totiž naučily blokovat příjem hygromycinu, musely by se připravit také o příjem svých živin. Karma je svinstvo, není-liž pravda!

Vzdálený sen?

To vše je pěkné, ale samože jakýkoliv lék je momentálně jenom hypotetický. Vědátoři zatím otestovali hygromycin u hlodavců a zjistili, že jim to nic nežádoucího nedělá, bude ale jistě dobré posečkat nějaký ten pátek, abychom se přesvědčili, že jim to vážně nic nežádoucího nedělá…

Existují ale dva důvody, proč mít (vstříc tradičně dobré skepsi) z objevu radost! V první řadě platí, že hygromycin tu není poprvé. Jeho hodnota se již v 80. letech zkoumala v boji s lymeskou boreliózou u prasat. I když to bylo tehdy zavrženo, chemie učinila za čtyři dekády obrovský pokrok. A tentokrát se to již může podařit nejen u prasátek!

Druhou pozitivní skutečností je fakt, že i pokud jste totální odmítači cHeMiJe, efekt hygromycinu znamená, že se nyní vůbec nemusíme bavit o užití léku u lidí! Můžeme bombardovat pole hygromycinovými lahůdkami určenými pro hlodavce (primární inkubátory B. burgdorferi!), a tak nemoc zmizí, aniž byste hygromycin museli brát sami! Stejně jako u vztekliny!

Idea, že bychom mohli vymést lymeskou boreliózu na smetiště dějin (ideálně po bok s malárií, syfilis, covidem…) dnes určitě působí jako vzdálený sen. A přesně tím také prozatím je! Ale nyní k naplnění toho snu možná máme konečně významný nástroj – jestli ho necháme zandaný v šupleti, anebo s ním bacíme bacily po hlavy, už bude na nás. S trochou civilizační snahy však může lymeská borelióza přestat být ve vzpomínkách dětských, a než zmizí zcela, zůstane už jen ve vzpomínkách dědských.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama