Jízda na koni je rizikovější než jízda na motorce, ukazují data

TLDR: Desetiletá data naznačují, že při koníček s koníčky je rizikovější než jiné analogické aktivity sportu či dopravy. Není to ale nutně tím, že jsou koně tak nebezpečné – spíše jako tím, že je o aktivitu podceňovanou co do přípravy. Studie tuna.

Koňská dávka smůly

Co je větší nebezpečí – pes anebo komár? Motorka nebo kůň? Možná jste u obou zvolili první volbu, ale pozor na ukvapené závěry! Šmejdění skrze data o důvodech ambulantních zákroků z posledních 10 let ukázalo, že na 45 tisíc Američanů doznalo velkého zranění vlivem pádu z koně (popřípadě jiné koňské aktivitě). Kvůli jízdě na koni bylo dokonce ošetřeno více lidí než po silničních nehodách, lyžování nebo americkém fotbalu!

Vyplývá to z nové studie vědátorů z Texasu, kteří jedním dechem dodávají, že vyššá míra mrzení po jízdě na koni je dána i tím, že jezdci často nemají jakékoliv ochranné pomůcky. Zatímco u motorek se helmy typicky staly standartem i u kovaných Pekelných andělů, a dokonce i v případě bicyklu tepeme děcka, když nemají nic na hlavě – u koňáků podobný tlak chybí. A tak dochází i na vícero zranění.

Výzkumníci k tomu došli z údajů Národní banky traumatologických dat (NTDB), která shromažďuje informace z velkých traumatologických center po celé zemi. Data NTDB z let 2007 až 2016 ukázala celkově na 45671 pacientů, kteří navštívili traumacentrum se zraněním diagnostikovaným v souvislosti s koníkem.

Ne všechny údaje z NTDB byla kompletní, ale u zhruba 25 tisíc případů bylo možné vyčíst ze záznamů i přesnější popis okolností zranění.

Podhodnocené statistiky

Přibližně 88 % obětí bylo zraněno natolik vážně, že musely být přijaty do nemocnice k hospitalizaci (v průměru na 4,46 dne). Zhrub 1/3 zranění se týkala hrudníku, zhruba 1/4 končetin a další 1/4 hlavy a krku. Většina lidí naštěstí neměla téměř žádné neurologické postižení (zas to vychází na 88 %), i když na 3,5 % pacientů mělo vlivem koňozranění těžké postižení a 1,4 % mělo tak těžké poranění, že se u nich rozvinul šok. Pouze 0,21 % pacientů na následky zranění zemřelo, 28 % však muselo zůstat na jednotce intenzivní péče.

Zajímavé také je, že také nezjistili žádný rozdíl v tom, jak často byli hospitalizováni muži a ženy, což může kopat do koulí populární tvrzení, že ženy jsou více ohroženy zraněním při sportu. Pokud aspoň něco, zlámané kosti po pádu z koně nediskriminují nikoho!

Koňská dávka smůly, no! Zdroj: Iván Alvarado/Reuters, vlastní
Koňská dávka smůly, no! Zdroj: Iván Alvarado/Reuters, vlastní

Je skoro zcela jisté, že data NTDB jsou silně podhodnocena, už jen protože do nich neputují údaje ze všech špitálů Ameriky. Menší zranění jsou navíc typicky léčena podomácku, takže by v evidenci ani skončit nemohla.

Celkově je ale ze studie jasné, že jízda na koni je rizikovější, ehm, koníček, než by si člověk mohl na první pohled myslet. U nás v Česku, pravda, nebude jízda na koni zase tak populární volnočasovou aktivitou (ačkoliv i mne napadá několik známých, kteří jim občas holdují). V mnoha rurálnějších oblastech USA jde však stále o významné hobby, potenciálně i minoritní prostředek přepravy. Menší podíl ochranných prostředků je tak na datech o zranění o to víc znát.

Relativní rizika

Jasně, helmy nejsou stoprocentní metoda ochrany – jak by vám mohl potvrdit Christopher „Superman“ Reeve, který ochrnul i poté, co nosil helmu. Stejně jako u všech podobných prostředků ale platí, že s helmou máte statisticky nižší riziko vážnějšího zranění. Helmy (bezpečnosti pásy, vakcíny…) však překvapivě nejsou amulet nesmrtelnosti.

Především ale studie slouží jako milá připomínka, proč je to s kalkulacemi rizika mnohdy ošemetné! Úvodní srovnání komára a psa je už samo o sobě chyták – malárie a jiné nemoci přenášené komáry jsou s přehledem největší zabijáci, ale pokud bychom třeba malárii jednou vymýtili, ani relativně občasné psí útoky by nebyly nevýznamné. Motorky jsou také méně nebezpečné než koníci jenom kvůli tomu, že pravidla silničního provozu + ochranné pomůcky jsou tu vymáhanější. Pokud by tolik texaských koňských jezdců nepeklo na helmy, motocykly by se nejspíše ocitly v čele závodu…

Jinými slovy, pokud teď někdo z vás sedne na motocykl bez helmy a rozjede se po vsi dvoustovkou, protože „jízda na koni je přece vyšší riziko“, tak je to za A) mamlas a za B) nerozumí tomu, jak ta statistika vznikla. Právě protože jízdu na koni lidé vnímají jako menší riziko, je to mnohdy větší riziko. A právě protože se lidi více bojí při jízdě na motorce, je to menší riziko, i když by to bez toho bylo větší riziko… Kapiš?

V součtu tak platí, že větším rizikem je často ta aktivita, u níž nedáváme pozor a/nebo se chováme méně obezřetně! Myslete na to i příště, ať už budete sedat na bicykl, motorku, koně anebo třeba jen do křesla před svůj počítač.

[Ladislav Loukota]

O koník taky víc třeba ohledně toho převalského!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama