Drony & Tabby – Týden ve vědě 11. až 17. října 2021

Sotva jsme se vrátili z ComicConu, je tu další velký důvod k oslavě – totiž naše tradiční sumáž toho nej z uplynulého týdne ve vědě!

41. týden ve vědě! Zdroj: CC BY/PD/vlastní
41. týden ve vědě! Zdroj: CC BY/PD/vlastní

Dron poprvé bleskově přepravil plíce určené k transplantaci. Úspěšný let mezi dvěma špitály v Torontu ukazuje, jak by mohla vypadat nejen přeprava budoucích orgánů. Jde přitom prozatím o nejcitlivější podobný převoz vůbec.

Nový lék by mohl vést k eradikaci lymeské boreliózy. Objev chemikálie, která likviduje bakterii způsobující lymeskou nemoc, by mohl eradikovat původce choroby i mimo člověka. A to bez užití dnešních antibiotik!

Hvězda Tabby je opět v zájmu astronomie, jej prach je atypický. To, co nám zakrývá vzdálenou hvězdu, je sice prach – ale onen prach nejspíše pochází z tělesa na pravidelné orbitě v Zóně života.

Znečištění olovem nás provází napříč historií, ani dnes není nejnižší. Výzkum ostatků pohřbených během posledních 12 000 let odhaluje vzestup znečistění ekosystému olovem a jeho sloučeninami. Na rapidní vzrůst došlo v Římě, ale i dnes je co zlepšovat.

Nová imunoterapie zlepšila šance na přežití nevyléčitelných nádorů. Kombinace léků nivolumab a ipilimumam vedla u části doposud nevyléčitelných nádorů k remisi. Jde však samozřejmě jenom o dílčí pokrok v dlouhém boji s mnoha různými nádorovými onemocněními, nikoliv o „vyléčení rakoviny“ nebo něco podobného.

Druhým lékem pro těžké případy covidu může být nová injekce protilátek. Podle nových výsledků snižuje riziko smrti při onemocnění o 50 %. Oznámení přichází dva týdny po jiné podobné proticovidové pilulce. Oba léky by mohly pomoct primárně neočkovaným.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: klasický týden ve vědě s naším autorem Svatoplukem, dále pak pokec s bioložkou a popularizátorkou Karin Ikovou (viz výš), dvě rychlé novinky o vakcíně proti malárii & možném objevu Austrálie již Maory, a nakonec minutkové video o genové terapii (viz níž)!

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama