Dron poprvé bleskově přepravil plíce určené k transplantaci

TLDR: Úspěšný let mezi dvěma špitály v Torontu ukazuje, jak by mohla vypadat nejen přeprava budoucích orgánů. Jde přitom prozatím o nejcitlivější podobný převoz vůbec. Oznámení via CBC hír.

Lepší stránka budoucnosti

Když se řekne „budoucnost dronů“, většina z nás se asi preventivně pokřižuje nad očekáváním vražedných ocelových bestií, které dští z nebes oheň, umějí se inteligentně chovat v rojích a dovedou odpálit gram výbušniny ve vašem uchu přesně tak, aby vám anihilovaly mozek! A jistě se – jako u každého nástroje v historii člověka – dá očekávat i vojenské využití dronstva! Ale po jeho boku bude i myriáda využití civilních a prospěšných! Tak jako nyní!

Kanaďanský inženýr o věku 63 let jménem Alain Hodak se totiž fčil stal prvním člověkem v historii, který obdržel pár plic převezený mezi dvěma špitály pomocí doručovacího dronu. K transportu došlo v Torontu na 25. září, a celý proces měl veskrze banální průběh – dron přistál na střeše Torontské všeobecné nemocnice kolem jedné hodiny ráno místního času, lidé mu naložili plíce, a o šest minut později mohl dron vyložit svůj náklad v nemocnici druhé, rovnou do náruče zdejšího šéfchirurga Shafa Keshavjee.

Vzdálenost mezi oběma nemocnicemi nebyla zrovna dechberoucí – vzdušnou čarou méně než 1,5 km. I volnou pěší chůzí by bylo možné se z jednoho špitálu do druhého dostat za 25 minut. Droní let byl ale demonstrací toto, co jeho producenti z United Therapeutics ve spoluprací se Stanfordem vyvíjeli a plánovali po 18 měsíců. A co by v budoucnu chtěli zvládat na desítky a stovky, nikoliv jednotky kiláků!

Není to zcela prvně

U doručovacích dronů se totiž obvykle skloňují ambice společností jako Amazon, popřípadě ambice lokálních distributorů pizzy.

A jakkoliv je možnost, že se donáška kocovinového jídla, análních kolíků nebo nové knihy Martina Roty obejde zcela bez kontaktu s jinými lidmi, přiznejme si, že v doručovací drony jsou v tomto případě rozhodně zbytné. V celém procesu převozu běžného zboží je finální transport člověkem anebo dronem vlastně tím nejméně podstatným.

Není dron jako dron! Zdroj: 20th Century Fox, Unither Bioélectronique, vlastní
Není dron jako dron! Zdroj: 20th Century Fox, Unither Bioélectronique, vlastní

Totéž ale nemusí nutně platit při uplatnění dronů při přepravě zboží, u kterého může minutový rozdíl skutečně hrát roli mezi životem a smrtí! Možnost vznést se nad město, vyhnout se zácpám, a pokud možno eliminovat i lidský prvek, může být při přepravě orgánů tím, co zachrání vaši babičku, vašeho strejdu anebo jednou i vás samotné!

Drony již dříve přepravovaly transplantované orgány i dříve – na své palubě měly ledviny, rohovky i slinivky – ale plíce jsou speciální případ, protože na 80 % z nich nelze nakonec použít kvůli nedostatečnému okysličení. Takže při transportu plic jde o čas, ale i citlivost, dvojnásobně víc než v případě tak trapných orgánů, jako jsou třeba součástky oka.

To jsem si oddych

Jasně, od budoucnosti čekáme i umělé orgány, takže převoz drony nebude v roce 2040 asi zase tak významný, protože transplantační medicína už nebude muset čekat na nešikovné motorkáře – nezbytné orgány si vykultivuje sama. Ale to platí jenom hypoteticky. Daný scénář se jaksi zatím nestal, a je tak veskrze realistické, že i za 20 let budeme za minuty navíc při převozu orgánu rádi, protože si orgány na míru ještě vyrábět nebudeme…

Společnost by ráda prodloužila dolet svých vlastních dronů a postavila jednotky schopné uletět na 160 km a nakonec i 320 km, takže nynější demonstrace může být jen špičkou ledovce toho, jak bude budoucnost dronů vypadat ve své lidštější, mírumilovnější tváří! V jakém poměru přitom násilné vs. prospěšné využití dronů bude, zůstane jen na nás jako na společnosti – tak či onak lze ale říct, že rychlejší přeprava orgánů se nám v každé z těchto možných budoucností bude jedině hodit!

[Ladislav Loukota]

No a o těch kultivovaných orgánech víc níž…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama