Seznamte se, takhle vypadá robotický chameleon

TLDR: Týmu vědců z Koreje sestrojil robotického chameleona, který dovede pomocí LCD krystalů měnit barvy podle svého okolí. Studie tu.

Kamufláž 2.0?

Chameleoni jsou fascinující příšerky. Mají palčáky místo nohou, dovedou se dívat každým okem jinam, mají dlouhý vystřelovací jazyk ale zejména, dovedou měnit barvu. Téhle schopnosti chameleoni využívají nejen při maskování před predátory, ale také při komunikaci mezi sebou, například když se dva chameleoňáci předvádějí zářivými barvami v boji o sličnou chameleonici…

Tuhle superschopnost mají díky speciálním buňkám v kůži, které se nazývají chromatofory. Chameleoni mají těchto buněk dokonce několik typů. Některé obsahují žluté a červené a zelené pigmenty, jiné v sobě mají drobné krystalky, které odráží světlo a tvoří tak odstíny modré a bílé.

Chameleoni mají v kůži hned několik vrstev těchto speciálních buněk, které ovládají drobnými podkožními svaly. Díky tomu se dovedou převléci do celé škály obrazců a barevných kombinací. No ale teď k tomu, proč jsme si dali v článku o robotovi dali takový dlouhý úvod o masotorovi…

Skupině vědců z Koreje se totiž povedlo tuhle chameleoní superschopnost (alespoň částečně) napodobit uměle. Vytvořili tak robotického chameleona, který umí změnit barvu podle podle svého okolí! 

Zdroj: Drake, vlastní
Zdroj: Drake, vlastní

Jak napodobit chameleona

Kdo čeká čachry s umělými buňkami, ten tentokrát odejde s prázdnou. Korejští vědátoři napodobili chameleonství tak, že na sebe navrstvili několik tenoučkých vrstev tekutých krystalů, podobných těm, které najdete třeba v LCD obrazovce. Na rozdíl od chameleonů ale tyhle umělé chromatofory nemění barvu pomocí svalů, ale pomocí změn teploty.

Pod vrstvou tekutých krystalů v kůži robo-chameleona je totiž několik vrstev vodivých nanodrátků. Ty se při průchodu elektrického proudu zahřejí, což způsobí, že tekuté krystaly v „kůži“ změní uspořádání a tím i barvu. Umělý chameleon má na břiše jednoduchý senzor barev, který mu umožňuje rozpoznat barvu podložky. Když tedy tahle roboještěrka vyleze na modrou podložku, zmodrá. Když na červenou, tak zčervená.

To ale není všechno! Nanodrátky pod jeho umělou kůží jsou totiž uspořádány v různých vzorech, od mřížek po tečky. To mu umožňuje napodobit nejen barvu ale i vzory okolního prostředí, třeba vzorek listí nebo dřeva. Korejští vědci právě pracují na vývoji lepších očí pro robo-chameleona, aby se dovedl sám rozhlédnout a přizpůsobit se svému okolí.

Robotický chameleon měnící barvu podle podložky.
Zdroj: Kim et al. 2021

Maskáče 2.0…

Vyrábění robotických chameleonů sice zní jako supr zábava, tahle technologie by ale mohla mít i celou řadu praktických uplatnění. Korejší výzkumníci pracují i na izolační vrstvě, která by odizolovala vodivé drátky, což by umožnilo použít tuhle umělou chameleoní kůži v oblečení. Odvěký sen o svítící bundě, který nám vštěpil kyberpunk, je konečně na dosah! Díky nano-tištěným drátkům je navíc kůže tohohle umělého ještěráka sotva milimetr tlustá, takže by chameleoní oblečení ani nebylo moc težké nebo nepohodlné.

Kromě módních návrhářů ale tato technologie zajímá především armádu. Dala by se totiž využít pro výrobu vojenských kombinéz s adaptivním maskováním, které by se přesně přizpůsobilo okolnímu prostředí, bez ohledu na to jestli je voják zrovna v lese, ve městě nebo třeba na poušti. Neviditelní Predátoři, se kterými se v kultovním bijáku rval Arnold Schwarzeneger, najednou nejsou až takové sci-fi!

 [Svatopluk Skoupý]

No a k těm umělým buňkám…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama