Barefoot skutečně pomáhá, nebo jen marketingový trik?

TLDR: V současné době se i u nás velmi rozmáhají takzvané barefoot boty, které jsou pro chodidlo přirozenější a vedou k prevenci zranění. Studie tu.

Barefoot – co to vlastně znamená?

Přestože vědátoři předpokládají, že nějakou formu obuvi lidé používají více než 30 000 let, moderní převážně běhací boty, vyráběné od 70. let, mají velmi vystlaný podešev. A to nám pravděpodobně nohy více ničí!

V 80. letech se věřilo, že vystlané boty vedou k menšímu riziku poškození Achillovy šlachy, nebo k méně stresovým zlomeninám, ale nyní vše vypadá jinak. Obuv s vysokým podešvem, či neflexibilní podrážkou (tedy nehovoříme pouze o sportovních botách, ale také o pohorkách, či sandálích), méně dráždí nervy na chodidle, což vede k otupení běhacích mechanik neboli mozek tolik neřeší, jestli běháme správně, jelikož mu chybí informace. V praxi to znamená, že dopadáme na patu a napnutou nohu. Také naše chodidlo a jeho svaly ochabují a objevují se častěji propadlé klenby. Ale to vše jde zvrátit, když světe div se …prý boty nebudeme používat.

Ano, v doslovném překladu výraz barefoot znamená holé chodidlo, pro nás Čechy jde o známé chození bos. Jelikož to není na začátku úplně jednoduché, či v zimě je pro nás skoro nepředstavitelné chodit bez bot, tak pro lepší přechod se začaly vyrábět i boty, které mají velmi tenkou a pružnou podrážku a velký prostor pro prsty, a přibližují nás tak k pravému chození bez obuvi. Odvážnější jedinci mohou zkusit tzv. ponožkoboty.

Chodidlo, to je věda! Zdroj: Dimension Films, vlastní
Chodidlo, to je věda! Zdroj: Dimension Films, vlastní

V čem je to vlastně lepší?

Naše nohy jsou vyvinuty jako pružiny, které absorbují energii při kontaktu s podložkou. Pružina však funguje pouze tehdy, když dopadáme na střed chodidla, a používáme aktivně všechny prsty.

Další důležitou položkou je propriorecepce, schopnost vnímat pohyby a polohu těla, kdy právě díky kontaktu s podložkou má náš mozek veškeré informace, a tudíž může perfektně využít všechny svaly, které má k dispozici.

Tím, pak dostane tělo do optimální polohy pro běh, čímž vy jako pořádný běžec, budete mít méně zranění, a navíc se můžete chlubit krásnou klenbou. To naznačuje studie, provedená již v roce 1987 Stevenem Robbinsem, kdy se 7 dobrovolníkům po 4 měsících zvýšila klenba v průměru o 4 mm oproti kontrolní skupině, které se naopak snížila o 4 mm, ale sami autoři uvádějí, že vzorek je velmi malý a netuší, jak se barefoot hodí na pevné člověkem vytvořené povrchy [4]. Ale to není vše, dokonce budete při běhu rychlejší, neboť budete došlapovat častěji.

OK, takže mám zahodit boty?

Máme teď všichni vyhodit naše botasky? Určitě ne! Většina provedených výzkumů naznačuje, že chození bos má pozitivní výsledky na různé oblasti. Nejznatelnějšími rozdíly oproti jiné obuvi jsou síla svalů dolních končetin a zátěž na klouby. Avšak najdou se i studie, které mluví o zvýšeném množství zranění. Jak je to tedy možné?

Přechod na barefoot, jak se zdá, pojí s horší stabilitou nohy [3], což může vést ke zraněním – a nesmíme zapomenout na ochabnutí svalů, které nebyly zvyklé na námahu a vy je najednou začnete opět používat naplno. Navíc naši předci v savaně nejspíše neměli takový problém vyhýbat se štěrku, střepům, hřebíkům

Všechno má své pro a proti. Zdroj: PeterFrancis

Takže pravidlo nic se nemá přehánět platí u barefoot obzvlášť. To znamená, že než začnete běhat v té obuvi, zkuste si ji vzít jen na vycházky do přírody (asfalt, je vhodný spíše pro pokročilé), poté v nich zkuste běhat menší vzdálenosti, a až poté přejděte do normálního tempa, co jste byli zvyklí s běžeckými botami.

Je teda barefoot marketingový trik? V tuhle chvíli vypadá, že spíše ne, ale abychom to mohli říct definitivně, potřebujeme další výzkumy. Zda bude chození a běhání barefoot vhodné a příjemné pro vás, musíte vyzkoušet sami, avšak jedno se zdá jasné: běhání a pravidelný pohyb v jakékoliv obuvi je stále lepší než celodenní sezení na zadku u internetu.

[Vendula „H_Veve“ Havlásková , Jan „JaRon“ Tomáštík, Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Zdroje:
[2] Franklin, S., Grey, M. J., Heneghan, N., Bowen, L., & Li, F. X. (2015). Barefoot vs common footwear: a systematic review of the kinematic, kinetic and muscle activity differences during walking. Gait & posture42(3), 230-239.
[3] Hollander, K., Hamacher, D., & Zech, A. (2021). Running barefoot leads to lower running stability compared to shod running-results from a randomized controlled study. Scientific Reports11(1), 1-9.
[4] ROBBINS, STEVEN E.; HANNA, ADEL M. Running-related injury prevention through barefoot adaptations, Medicine & Science in Sports & Exercise: April 1987 – Volume 19 – Issue 2 – p 148-156

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama