Slavný Tollundský muž byl zřejmě skutečně lidskou obětinou

TLDR: Obsah jeho žaludku naznačuje stravu netypickou i vůči jiným tělům z bažin. Stále je však i možné, že šlo zkrátka o popravu starou 23 století. Studie tuna.

Umrlec z bažin

Zhruba 2300 let nazpět se v dáských bažinách odehrál pro nás netypický výjev. Zhruba 30 až 40 let starý muž si dopřál bohatý pokrm, po něm si nejspíše odpočal – a poté byl oběšen! Jeho tělo bylo následně uloženo k věčnému odpočinku do místních bažin. Absence vzduchu vedla k jeho mumifikaci… Díky čemuž tento tzv. Tollundský muž docela dost vystrašil své objevitele v roce 1950!

Hned na úvod si dáme spoiler alert: vodítka tvrzení rituálního pohřbení či dokonce zabití nejsou zcela lichá, ale nejde ani o důkaz, který by zrovna obstál u soudu. Vše stojí a padá na obsahu žaludku a skutečnosti, že poživatina pro Tollundského byla značně netypická…

Nová analýza nyní rozšiřuje naše poznání toho, co se s Tollundským mužem dělo bezprostředně před jeho smrtí. Již od analýz těla z 50. let 20. století víme, že zhruba 12 hodin před smrtí muž zkonzumoval nejspíše kaši obsahující ječmen, len, rostlinná semena a některé divoké rostliny. Smrt byla až další chod.

Nově však moderní metody odhalily i přítomnost některých dalších netypických přísad poslední večeře (snídaně? oběda?) Tollundského muže! Zdá se totiž, že si dopřál i tučných proteinů z ryb a především byl odhalen i písek (cca 2 gramy), spolu s kousky uhlíků a malých semen rostlin.

Písečná přísada tvoří dohromady směs, která by vznikla jako odpad po přesívání zrna, což se při očistě běžně dělalo. A jako by někdo hrstku tohoto odpadu vzal a cíleně do jídla hodil. Kdyby to byly běžné nečistoty, bylo by toho asi méně…

Selected materials found in the gut contents of Tollund Man
Tohle všecko měl v břiše! Zdroj: Peter Steen Henriksen, the Danish National Museum

Rituál vs. rituál

O tom, jestli šlo o rituální smrti (čili obětinu) anebo o obyčejnou popravu nějakého zločince, či případně nějakou kombinaci, se budeme přít i v budoucnu. Zároveň z jiných nálezů ale tušíme, že typická strava stejných populací v době železné byla odlišná! Dokonce i těla jiných obětí z bažin byla podle nynějších dat (ale ty se také můžou jednou změnit po přezkoumání) krmena méně písčitou stravou.

I autoři sami připouštějí, že přísada mohla být prostě „na vylepšení chuti“. A práce rozebrala jídelníček tak detailně, že bychom to klidně dnes mohli uvařit a okoštovat! Zároveň se ale písek do jídla kvůli chuti jaksi běžně nedává…

Zdroj: ITV, Na Šibenici/Mapy.cz
Zdroj: ITV, Na Šibenici/Mapy.cz

Nová studie tedy verzi lidské oběti znovu nahrává, kromě ní se ale dá na obětinu usuzovat podle pečlivého způsobu uložení těla ve spící poloze a samotného pohřbu v bažině. Běžnější praxí té doby byly kremace. Otázka, jestli to byl kriminálník nebo obětina, možná není tak zásadní. Docela klidně to mohlo být oboje. Trest smrti obětováním…

Z toho všeho ale rozhodně vyplývá, že přítomnost nějakého druhu rituálu, při němž byl Tollundský muž záměrně zabit, je prakticky jistá! Pořád ale nevíme, zdali jeho smrt byla ezoterického rázu, anebo tou popravou. Jako obvykle při studiu historie samozřejmě platí, že si lze představit i jiné scénáře.

„Běžné“ popravě ale zároveň malinko neodpovídá skutečnost, že objevena byla i další mumifikovaná těla, zejména o něco méně slavnější Grauballský muž pocházející taktéž z Dánska. Celkový počet těl v rašeliništích Dánska je odhadován na tisíce, a jenom minimum bylo ohlášeno. A ještě menší podíl byl i prozkoumán. Z toho, co zatím víme, však působí několik málo těl Tollundského muže a zřejmě i Grauballského muže jako o fous významnější smrt než v jiných případech.

Prostě úterý?

Mumifikace v rašeliništích byla v tehdejším Dánsku relativně běžný jev. I Grauballský muž měl ale podobný obsah žaludku jako Tollundský muž. Takže buďto Dánové jen tak pro srandu králíkům viděli ve specifickém písčitém krmení jenom některých zabíjených lidí, kteří měli být zabiti & pohřbeni, nějaký význam… anebo tu vlastně žádná další alternativa nezbývá! Otázkou je už jen to, jestli rituální smrt byla hlavním důvodem úmrtí Tollundského muže či nikoliv. A na to studie neodpovídá. Ale jelikož ukazuje, jak podstatné je vracet se i k „již prozkoumaným nálezům“, i budoucnost tohoto minulého objevů je stále otevřená.

Přítomnost nějakých atypických cavyků kolem (budoucího) umrlce je však zcela zjevná! A když si dáme vedle sebe všechny argumenty pro a proti, nezdá se být varianta cíleného obětování člověka zase tak prazvláštní. Primitivní kultury něco takového prokazatelně páchaly různě po světě. I pokud by tak pro dnešního čtenáře těchto řádků byla poprava (tak či onak) Tollundského muže atypickým výjevem – existuje slušná šance, že pro většinu jiných lidských kultur v historii by to bylo prostěúterý“!

[Ladislav Loukota, Petr Zajíček]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama