Imunizace proti covidu zřejmě vydrží celý život

TLDR: Série nových studií naznačuje, že B-lymfocyty po očkování i prodělaném covidu chrání dlouhodobě. Studie tu a tu.

Velmi silná reakce

Jak dlouho se můžeme z imunizace proti covidu pomocí očkování i prodělané nemoci radost? V nedávném čísle časopisu Nature vyšel zajímavý článek, který se týká dlouhotrvající imunity proti covidu-19 po očkování mRNA vakcínami, který na to dílem odpovídá. Jsou jimi vakcíny od společností Pfizer a Moderna.

Ačkoliv byly zatím testovány vzorky z lymfatických uzlin malého vzorku (14 lidí naočkovaných vakcínou Pfizer), výsledky jsou velice slibné. U každého naočkovaného dvěma dávkami byly nalezeny paměťové B-lymfocyty.

Tyto paměťové B-lymfocyty – bílé krvinky aktivně se podílející na funkci imunitního systému – se v těle (bohužel) nenachází po každém druhu očkování (i proti jiným nemocem). Pro spolehlivou ochranu je potom třeba přeočkování.

Práce nicméně zjednodušeně říká, že mRNA vakcíny stimulují extrémně silnou imunitní reakci. Tato reakce je silnější než po prodělání nemoci nebo po očkování jiným druhem vakcíny.

Toto zjištění vědce utvrzuje v tom, že lidé očkovaní mRNA vakcínami nebudou pravděpodobně potřebovat přeočkování. Platit to ale bude pouze tehdy, když se ve slušném čase stihne naočkovat dostatečně velká část populace. Jestli ne, před mutacemi viru by už ochrana nebyla tak spolehlivá.

Lidé, kteří prodělali onemocnění covid-19 a po uplynutí dostatečné lhůty se nechali naočkovat mRNA vakcínu, pravděpodobně nebudou přeočkování potřebovat. Tato ,,hybridní’’ imunita totiž nejspíš poslouží jako dostatečná ochrana i proti novým mutacím.

Přeočkování po očkování mRNA vakcínou bude asi třeba jen v případě, že je daný člověk velice starý, má nějakou poruchu imunity nebo do rizikové skupiny patří z jiného důvodu.

Tyto výsledky jsou opravdu pozitivní (pun not intended) a doufáme, že se potvrdí i při testování širšího vzorku naočkovaných.

Dřeň dní

Po boku této práce se navíc na konci května objevila další práce, která naznačuje něco velmi podobného. Imunologové z Washingtonské univerzity v ní zkoumali kostní dřeň pacientů, kteří prodělali covid.

A zjistili, že zdejší B-lymfocyty produkující protilátky, jsou tu stále aktivní! Práce sice čerpá jen ze 77 lidí, což není přehršle velký vzorek. A víme, že na opětovné infekce může rozhodně dojít (nehledě na mutace). Přesto jde opět o výsledek naznačující dlouhodobé fungování imunity proti covidu.

Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures, vlastní
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures, vlastní

Někteří se nyní možná škrábou na hlavě s tím, proč se teda před rokem mluvilo o tom, že imunita na covid „vydrží jen tři měsíce“. Odpověď je prostá, milý Watsone – tou dobou jaksi existovala data jen po několik málo měsíců. Nyní, když uplynulo více měsíců, lze soudit také delší výdrž imunity.

Již před oním rokem se ale v komunitě imunologů všeobecně předpokládalo, že imunita proti covidu vydrží déle než tři měsíce. Na to, aby podle toho jednaly také systémy zdravotní péče, to však bylo málo. Proto vzniklo pravidlo tří měsíců.

Pozitivní závěr

Jako obvykle platí, že leccos může být jinak s dalším pandemickým zvratem, viz nedávná studie kolem varianty Epsilon. Alespoň momentálně ale platí, že pokud jste dnes hledali záminku k tomu něco slavit, poslední várka imunologických studií je stejně dobrý důvod jako kterýkoliv jiný!

S trochou štěstí by tak covid mohl být v příštích měsících i skrze důraznější očkování v rozvojových státech marginalizován a i v případě, že se vrátí do našich krajin ve výraznější míře (což při pohledu na letní zahrádky vypadá skoro jako jistota), bude mít pro většinu imunizovaných skutečně nebezpečnost na úrovni chřipky.

A to je rozhodně závěr natolik pozitivní (pun intended), až jsem to ještě pár měsíců nazpět nečekal!

[Jana Matrasová/Medici pro očkování, Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

6 komentářů: „Imunizace proti covidu zřejmě vydrží celý život

 • 20. července 2021 (16:30)
  Permalink

  Cely zivot? Sousedka ma covid opakovane, tak kde se stala chyba?

  Reagovat
 • 20. července 2021 (19:25)
  Permalink

  hrozny blitky vy imunizovany hovna

  Reagovat
 • 20. července 2021 (20:24)
  Permalink

  Osobně já bych z nadšením šetřila!!!

  Reagovat
  • 20. července 2021 (22:59)
   Permalink

   V Nature se kraviny nepublikují. Je to příliš renomovaný časopis na to, aby uveřejnil neověřená fakta. (Jen jediná věc mne mrzí. Ten překlad by nemusel být strojový…)

   Reagovat
 • 20. července 2021 (22:58)
  Permalink

  Prodělání COVIDu je samozřejmě lepší než vakcína, která Vám dovolí poznat pouze jeden protein z viru. Proděláním infekce poznáte celý vir a celá imunizace proběhne tak nějak „BIO“. Pokud jste to loni prokazatelně prodělali a pořád jste tady, máte vyhráno, pokud Vás to semlelo, máte sice s vakcínou větší šanci přežít, ale jste pořád ohrožení a ANO, pro Vás je vakcína jediná šance, proto neváhejte. Další COVID vlna už nebude nikdy tak masivní, pokud se navíc naočkovalo zhruba 80 procent všech starých a imunitně slabých, budou logicky následky zhruba 20 procent minulých vln, COVID se opravdu co se počtu mrtvých týče stane chřipkou. Ale lobby vakcinačních firem velí vydělávat, akcionáři chtějí peníze, je třeba pořád masírovat.

  Reagovat
 • 21. července 2021 (00:45)
  Permalink

  covid jeden velký podvod,jednou na to lidé přijdou ale ,bude pozdě

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama