Z Austrálie přichází videa obřích pavučin. Proč vznikají?

TLDR: Pavučiny nesouží jen k lovu, ale i k pohybu – demonstruje to i nový virálek ukazující na evakuaci pavouků po přírodní pohromě. Oznámení tuna.

Zas ta Austrálie

Z Austrálie, známého místa různých nepříjemných živočichů a životních podmínek, se šíří další virální zajímavost – obří pavučiny, které se objevily v jednom ze zdejších regionů a pokrývají desítky metrů čtverečních. Ach, ano, kde jinde ostatně najít pavučiny, které působí jako produkt vlhkých snů H.P. Lovecrafta a anabolických steroidů. Co za fenoménem ale stojí, a je vůbec skutečný?

Odpověď na poslední otázku je vcelku prostá – není důvod, proč by podobné pavučiny nemohly být skutečné. Ale pozor! Jejich pravá podstata ani omylem není hororové podstaty, ale spíše podstaty dojemné. I když to totiž vypadá, že pavouci do pavučin chytají celé stáda klokanů, ve skutečnosti tyhle pavučiny slouží jako pavoučí dálnice.

Nejnověji tyto megapavučiny (megačiny?) vyfotografovali a natočili lid v regionu Gippsland v australské Victorii. A skutečnost, že nedlouho před vytvořením pavučin tu došlo na záplavy, jasně ukazuje na důvod vznikání těchto… megačin – jedná se o únikové cesty, kterými se velké množství pavouků snaží dostat ze zátopové oblasti do bezpečí.

A není to vlastně od pavouků nikterak originální využití pavučin, které jinam máme jenom jako „vynález“ určený k chytání otravného hmyzu.

Babí léto a ti druzí

To, že jsou pavučiny daleko víceúčelovější technologie, než jenom síť k lovu, ostatně známe dobře i od nás pod názvem babí léto. Drobné pavučinky unášené větrem jsou pro pavouky rovněž přirozený způsob dopravy na dlouhé vzdálenosti. Nejen lidé jsou pozemský druh, co se naučil létat!

I babí léto je svým způsobem boj o přežití – po svém „narození“ jsou pavoučci poněkud kanibalistická sebranka, takže možnost zvednout plachty a odletět pár kilometrů od svých hladových sourozenců, je rozhodně vítaná. Ostatně, podobně dovedou létat i jiné druhy, jako jsou housenky či svilušky.

V Austrálii však zjevně megačiny slouží pro docela jinou masovou evakuaci z promočené půdy do sušších oblastí, stále však vzdálených od koryta řek jenom pár metrů. Dost možná jde o pavučiny produkované různými druhy podzemní pavouků – kterých byste si při pobytu u řeky jinak vůbec nevšimli. A navzdory nynějšímu výskytu nejde o fenomén typický jen pro Austrálii, ale pozorovaný i jinde po světě.

Domácí mazlíčci

Na mnohé ze superschopnosti pavouků přicházíme teprve v poslední době. Když jsme zmínili babí léto, u toho se například stále výrazněji zdá, že krom větru a stoupavých proudů v létání pavoučků hraje roli i elektřina. Právě ta by mohla pomáhat skrze odpor s pohybem vláken v místech, kde je proud vzduchu příliš malý. Zatímco lidé tak s elektromobilitou v letectví dost zápasí, pavouci nás dávno předběhli!

Podobně je tomu i v případě průmyslového využití pavoučích vláken. O jejich nízké hmotnosti a vysoké pevnosti v tahu jste zřejmě už slyšeli – ale stejně tak je jaksi problémové tato vlákna vyrábět kontrolovaně. Pavouky k poslušnosti ještě nikdo pořádně nepřivedl. Umělá pavoučí vlákna, která by vznikala bez nutnosti zotročovat pavouky samotné, již ale vznikla. Japonské vlákno QMONOS se například chce zkusit integrovat jako materiál do textilního průmyslu. Aplikace podobných udělátek si tak dost možná ani vědomě nevšimnete. Podobně jako pavouků, kteří jsou jinak v poklidu schovaní u našich řek.

Vědátoři typicky dodávají, že Australané by neměli při pohledu na megačiny panikařit a běžet si pro své biolity a plamenomety – pavouci plní v přírodě důležitou roli regulátora hmyzu… Nakonec, zřejmě i u vás doma je nejspíše zdravější mít navíc o jednu pavučinu než o houf komárů či jiných krvosajů!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama