Nafukovací páteřní implantát má pomoct od bolesti zad

TLDR: Implantace pomocí tlustší jehly a rozvinutí mikroelektrod v míše má potenciál tlumit extrémní bolesti. To, že samotná implantace funguje, ukazuje nová studie – na těch budoucích bude zjistit, jestli to i tlumí tu bolest. Studie tu.

Berou mě záda

Obecně platí, že dokud vám není 30 a víc, bolesti zad typicky patří mezi přehlížené nešvary těla. Epidemie Quasimodů, která ale kolem mne vznikla po tomto osudovém věku, jasně naznačuje, že včasné řešení bolavých zad je stejně tak kýžené, jako mnohdy i nedostupné. Vážným případům, u kterých ani léky již nezabírají, naštěstí slibuje pomoc i nový nafukovací implantát do míchy!

Hned na úvod prozradím jeho největší zjevný nešvar – obvoďák vám ho do zad jen tak nenastřelí. To, že je implantát určený jenom pro ty nejvážnější případy, má svůj dobrý důvod. S podobnými implantáty se stále pojí řada neznámých a jejich zavedení je stále podstatně složitější než u medikace. Časem se to snad změní, a právě dílčí krůček ve zjednodušování zavedení je hlavní přínos dnešní práce!

Podobné implantáty snižující bolest totiž dorazily i dříve. Spoléhají na poměrně dobře prozkoumaný jev, kdy generování slabého elektrického proudu skrze implantované mikroelektrody tlumí vjem bolesti. Elektrické pulzy implatáty totiž maskují signál bolesti putující do mozku! Ale i když jsou tyto elektrody velmi malé – mají jen několik milimetrů v průměru – dostat je do páteře přes naše kostěné obratle, je věru složité.

Dnešní metody chirurgického zavedení spočívají v odstranění kousku obratle, aby se implantát mohl dovnitř provléknout jako ježek v kleci. A cokoliv, co vyžaduje odstraňování obratlů, je z dobrých důvodů mimo dosah běžných praktiků…

Cílem týmu Bena Woodingtona z Cambridge proto bylo především zjednodušit zavedení tohoto udělátka. A pomohl si k tomu vynálezem, který fascinuje každé malé dítě – balónem!

Lehátko na bolest

V první řadě lze britské páteřní udělátko srolovat do průměru pouhých 2 milimetrů – což umožňuje, aby se vešlo do standardní duté jehly skoro srovnatelné s tím, kterou se zavádějí epidurální anestetika! Díky tomu je možné první fázi zavedení provést s pomocí injekce, což je sice pořád mnohdy složitější zákrok, ale již zjevně méně než řezání obratlů…

To zajímavé se ale začne dít až v okamžiku, kdy je sranda na místě. Srolovaný je totiž implantát stále dobrý jen na dvě věci – jeho rozvinutí do efektivního tvaru je ale realizované s pomocí bublinky vzduchu či tekutiny. Jako nafukovací lehátko se tu rozevře do krásy a může začít elektřinou oblbovat váš mozek!

Zdroj: Wikipedia/CC BY, Public Domain, vlastní
Zdroj: Wikipedia/CC BY, Public Domain, vlastní

A pokud by vás zajímalo, kde srolovaná sada elektrod v páteři vezme k onomu rozevření dispozici vzduch či vodu – tak ta se mu dodá opět injekcí zvenku.

Co do nápadů tak bazmek kombinuje hned několik současných trendů medicíny – v první řadě ohebnou tenkovrstvou elektroniku, která funguje i v případě, že změníte její tvar, ale také dynamickou proměnu onoho tvaru u skládaných zařízení. V téhle studii se sice nesáhlo po origami implantátech, které zkoumají jiné studie (a rády se tím pochlubí), ale i tohle mikronafukovací lehátko plní svůj účel!

První krok

Tedy, plní ho zatím jenom v testech mimo živé organismy. Zařízení sice prokázalo svou schopnost spolehlivé implantace in vitro na modelech páteře i testech u kadaverů, ale ještě jaksi nevíme, jestli po rozvinutí také snižuje přenášenou bolest. Jak jsem zmínil, tohle již ověřily starší implantáty, takže vyhlídky jsou dobré – ale technicky vzato to zkrátka u tohoto implantátu ještě prostě nevíme. A to nejenom u lidí, ale ani u myšáků.

Osobně však věřím tomu, že než budu tuhle srandu za 20 či 30 let potřebovat sám, už se to bude vědět s pořádnou jistotou! Konec konců, i takový Elon Musk chce své Neuralinky zavádět rychleji a lépe než doposud – čipy do mozku má v jeho případě ve velkém dovnitř prát cosi jako šicí stroj

Snad trochu času, peněz a talentu se možná jednou dočkáme toho, že zavedení a předpis podobné srandy bude podobně všední záležitostí, jako je dnes předpis prášků. Bývaly ostatně doby, kdy i lektvary vyžadovaly odborníky, kteří nebyli zrovna vždy po ruce. Ale časy se mění. Do světa implantátů zkrátka přichází celá řada nových nápadů, které časem slibují velké věci – a možná i dnešním skuhrajícím třicátníkům (o vyšších ročnících nemluvě) tak budou moct pomoct!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama